CIT-8

Sprawozdania finansowe instytucji kultury w pytaniach i odpowiedziach

  • Przesunięto termin na złożenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego
  • Decyzja o tym, w jakiej formie należy przekazać sprawozdanie finansowe do zatwierdzenia, zależy od organizatora
  • Instytucja kultury musi wypełnić w sprawozdaniu finansowym wszystkie obowiązkowe dane

Dotacja celowa dla muzeum w zeznaniu CIT-8

Muzeum otrzymało w 2019 r. dotację celową na zakup muzealiów, którą zaksięgowano na konto 800, tj. na fundusz muzeum.
Czy taką dotację wykazuje się w zeznaniu CIT-8?

Koszty sfinansowane dotacją w zeznaniu CIT-8

Samorządowa instytucja kultury otrzymuje uzyskuje przychody (dotacje) oraz ponosi koszty. Wątpliwości dotyczą wykazania tych wielkości w zeznaniu CIT-8, a chodzi o poz. 49 i 59 formularza CIT-8.
Czy od przychodów ogółem trzeba odjąć: amortyzację środków trwałych (finansowanych z dotacji), umorzenie podatku od nieruchomości, nieodpłatne przekazanie wyposażenia od organizatora (o wartości do 10 000 zł), odsetki bankowe?
Czy jeśli główny księgowy pomniejszy koszty o wymienione wyżej składniki oraz otrzymaną dotację, to kwota w poz. 59 będzie prawidłowa? W ogólnych kosztach występują te same składniki co w przychodach oprócz odsetek bankowych, a amortyzacja jest wyższa w kosztach o 20 000 zł (dotyczy mienia nabytego od organizatora).

Wpływ dotacji wolnej od podatku na wysokość straty podatkowej

W 2018 r. przychody podatkowe instytucji kultury wynosiły 100 000 zł, koszty podatkowe wynosiły 110 000 zł, strata 10 000 zł, ale wśród przychodów było 20 000 zł dotacji na zakup środków trwałych, która korzysta z przedmiotowego zwolnienia od podatku dochodowego (wykazana w CIT/O).
Czy w latach następnych można rozliczyć stratę 30 000 zł, czy tylko 10 000 zł?

Podatek od wypłaconego pracownikowi odszkodowania wraz z odsetkami w zeznaniu CIT-8

W 2018 r. instytucja kultury z własnych środków wypłaciła byłemu pracownikowi odszkodowanie wraz z odsetkami. Opłacono podatek dochodowy od osób prawnych do urzędu skarbowego w wysokości 19%. Instytucja jest małym podatnikiem i powinna wpłacić podatek w wysokości 15%. W zeznaniu CIT-8 wykazuje się dochód zwolniony przedmiotowo z art. 17 ust. 1 Ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop), w związku z czym nie powstał podatek do zapłaty, natomiast w odrębnym zobowiązaniu podatkowym, tj. w części J. zeznania CIT-8, wykazano wydatkowany dochód oraz należny podatek liczony w stawce 15%.
W którym miejscu należy wykazać wpłacone zaliczki? Z czego wynikałaby nadpłata?
Czy należy zwrócić się odrębnym pismem do urzędu o zwrot tej nadpłaty?

Podatek od wydatków na cele nieobjęte zwolnieniem

Instytucja kultury zapłaciła zwrot kosztów postępowania sądowego i karę grzywny, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, łącznie 500 zł. Naliczono i zapłacono podatek w wysokości 19%.
Gdzie w CIT-8 należy wykazać podstawę opodatkowania i podatek?

Strata bilansowa a zeznanie CIT-8

W 2015 r. instytucja uznała budynek jako mienie nabyte i przeksięgowała na przychody przyszłych okresów. Obecnie okazało się, że budynek jednak stanowi mienie wydzielone i z powrotem jego niezamortyzowana część została przeksięgowana na kapitał podstawowy. Po dokonaniu wszystkich rozliczeń powstała strata za lata ubiegłe (2015–2017), którą zaksięgowano na rozliczenie wyniku finansowego.
Czy powstałą stratę za lata ubiegłe należy ująć w załączniku CIT-8/O?
Jeśli tak, to w której pozycji części B.2 i w jakiej wysokości, i czy każdy rok wykazać oddzielnie?

Wybrane zmiany w podatkach dochodowych na 2019 r.

  • Od 1 stycznia 2019 r. zmieniły się zasady rozliczania używania samochodów osobowych w działalności
  • O wyborze rachunkowej metody rozliczania różnic kursowych instytucje powiadomią fiskusa w zeznaniu CIT-8
  • Informację PIT-11 za 2018 r. instytucje kultury muszą złożyć urzędowi skarbowemu do końca stycznia 2019 r.

Koszty ponoszone przez instytucję kultury w zeznaniu CIT-8

Instytucja kultury poniosła:

  • wydatki na reprezentację — zakupiła kwiaty, które są zwyczajowo wręczane artystom biorącym udział w organizowanych koncertach;
  • koszty bilansowe — odprowadziła VAT należny od nieodpłatnego przekazania własnych płyt CD w ramach promocji kultury i samej instytucji, a także opłaciła składkę członkowską na rzecz Zrzeszenia Filharmonii Polskich.

Czy równowartość tych wydatków należy opodatkować, czy stanowi ona dochód wolny od podatku?

Załącznik CIT-D do zeznania CIT-8 nie dla instytucji kultury

Instytucja kultury otrzymała w 2015 r. darowizny od osób fizycznych i firm w łącznej kwocie 6400 zł. Wykorzystała je na organizację imprez kulturalnych.
Czy w CIT-8 za 2015 r. trzeba było wykazać te darowizny w załączniku CIT-D?

Użyczenie nieruchomości instytucji kultury a podatek dochodowy i CIT-8

Centrum kultury i biblioteka publiczna nie prowadzą działalności gospodarczej, ale korzystają nieodpłatnie z budynków będących własnością gminy na podstawie umowy użyczenia.
Czy w takiej sytuacji powstaje przychód, który należy wykazać w zeznaniu CIT-8?

Jak rozliczyć stratę z lat ubiegłych w CIT-8?

Pytania dotyczą ujęcia straty w formularzu CIT-8.
Czy stratę z poz. 45 formularza CIT-8 można (należy) odjąć od wartości z poz. 89 załącznika CIT-8/O — chodzi o dochody przeznaczone na cele statutowe lub inne cele objęte zwolnieniem wolne od podatku, lecz niewydatkowane?
Czy stratę można jedynie odliczyć od dochodu — w części B.2. formularza CIT-8/O?