czas pracy

Ewidencja czasu pracy ucznia praktycznej nauki zawodu

Instytucja zatrudnia uczniów praktycznej nauki zawodu na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Na przykład w trzeciej klasie w ciągu tygodnia uczeń przebywa dwa dni w szkole, a trzy dni na praktykach.
Jak ma wyglądać karta ewidencji czasu pracy ucznia?
Czy w ewidencji czasu pracy należy uzupełniać tylko dni, w których odbywa się praktyka, a resztę dni wykreślić?
A może wpisywać w ewidencji czasu pracy 8 godzin pracy również wtedy, gdy uczeń przebywa w szkole?

Urlop bezpłatny w miesięcznej karcie pracy

Czy w miesięcznej karcie pracy należy wykazać godziny za urlop bezpłatny?

Wprowadzenie równoważnego czasu pracy w instytucji kultury w pytaniach i odpowiedziach

  • Ze względu na sposób działalności instytucji kultury równoważny system czasu pracy jest dla niej idealny
  • W tym systemie dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin
  • Instytucje kultury mogą przedłużyć okres rozliczeniowy nawet do 12 miesięcy

Norma czasu pracy w umowie o pracę pracownika niepełnoetatowego

Dyrektor instytucji kultury chce zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę na 3/4 etatu, która nie będzie obejmowała pracy po 6 godzin przez 5 dni w tygodniu.
Jak zapisać w umowie wymiar takiego czasu pracy? Czy wpisać przeciętnie 8 godzin dziennie w przeciętnie 40 godzin tygodniowo w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy?

Wynagrodzenie za czas podróży służbowej

Pytania dotyczą rozliczania podróży służbowych w instytucji kultury.
Czy pracownik może zrezygnować z rozliczenia delegacji służbowej i zwrotu kosztów?
Czy jeśli zrezygnuje z otrzymania zwrotu kosztów, musi rozliczyć na delegacji czas podróży służbowej?
Czy pracownik, który świadczy pracę w godzinach od 08:00 do 16:00 i przebywa w jednodniowej delegacji poza miejscem zamieszkania na terenie gminy w godzinach od 08:00 do 15:00, powinien na tę jedną brakującą godzinę wrócić do swojego stałego miejsca pracy i „dopracować” ten czas?

Praca w niedzielę niezależnie od rozkładu czasu pracy

Pracownik instytucji kultury złożył wniosek o umożliwienie wykonywania pracy w ruchomym rozkładzie czasu pracy zgodnie z art. 1401 § 1 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: kp), np. poniedziałek od 10:00 do 18:00, a od wtorku do piątku od 08:00 do 16:00.
Czy w razie potrzeby można mu zaplanować pracę w niedzielę?

5 sposobów na instytucję bardziej przyjazną pracownikom, którzy są rodzicami

  • Łączenie pracy zawodowej i rodzicielstwa to wyzwanie, w którym może pomóc też pracodawca
  • Nowe formy czasu pracy to ciekawe i coraz popularniejsze rozwiązanie
  • Nie wolno marginalizować pracowników, którzy są rodzicami

Czas pracy pracownika kina

Animator kina, który pracuje na 1/2 etatu, ma stałe dni wyświetlania seansów. Są to środa od 18:00 do 20:00, piątek od 18:00 do 20:00 oraz soboty od 10:00 do 13:00 oraz od 18:00 do 20:00. Oprócz tego zdarzają się seanse na życzenie np. szkół, w innych dniach, w których nie da się zaplanować w grafiku z miesięcznym wyprzedzeniem, np. seans jest we wtorek o godzinie 10:00. W instytucji obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy i czas pracy tego pracownika w tygodniu to 20 godzin. Oprócz wyświetlania seansów, pracownik wykonuje w tygodniu 2–3 godziny pracy biurowej związanej z przygotowaniem np. repertuaru na dany miesiąc.
Jak w takim razie zaplanować grafik dla takiego pracownika i jak ustalić, które dni są dla takiego pracownika dniami pracy? Jaki system czasu pracy należy wpisać dla takiego pracownika w regulaminie pracy?
A co z kwestią pracy w sobotę, skoro pomiędzy seansami jest przerwa? Czy za taką przerwę należy się pracownikowi wynagrodzenie?

Praca w sobotę i niedzielę w instytucji kultury

Ośrodek kultury ma ustalony w regulaminie wynagradzania podstawowy czas pracy z czteromiesięcznym okresem rozliczania. W instytucji kultury odbywa się sporo imprez, które powodują wydłużenie czasu pracy, a co za tym idzie — powstanie nadgodzin (najczęściej w soboty i w niedziele). Za nadgodziny pracownicy odbierają dzień wolny z ich wniosku, czyli godzina za godzinę.
Jak się rozliczyć z pracownikami, gdy w sobotę przychodzą na np. 4 godziny do pracy — czy za dzień wolny dostają tylko te 4 godziny wolne?
A co w przypadku, gdy impreza trwa np. 13 godzin — czy pracownik dostaje 13 godzin do odbioru, czy też całe dwa dni wolnego? Czy w takim przypadku za 8 godzin pracownik może odebrać wolne, a za resztę instytucja wypłaci jak za nadgodziny?

Odbiór dnia wolnego za święto

Pytanie dotyczy odbioru dnia wolnego za święto przez pracowników zatrudnionych w instytucji kultury na część etatu (np. ½, ¾) lub pracowników pełnoetatowych, którzy pracują przez mniej niż 5 dni w tygodniu i po więcej niż 8 godzin dziennie (równoważny system czasu pracy) lub mniej niż 8 godzin dziennie, np. 4 godziny.
Chodzi o sytuację, w której pracownik nie ma wyznaczonego w grafiku dnia pracy w dzień świąteczny, np. w Poniedziałek Wielkanocny. Ten dzień świąteczny jest dniem wolnym dla niego wynikającym z grafiku i jeśli dodatkowo wyznaczy się temu pracownikowi dzień wolny za święto, to wówczas ulegnie obniżeniu wymiar czasu pracy należny do przepracowania przez pracownika, np. pracownik pracuje przez 4 dni po 10 godziny i czwartek jest dla niego dniem wolnym od pracy. Jeśli pracodawca odda pracownikowi dzień wolny za święto, to oprócz tego, że ten dzień jest wolny dla pracownika, to wówczas pracownik ten nie wypracuje swojego wymiaru czasu pracy (160 godzin zamiast 168 w kwietniu). W instytucji obowiązuje 4-miesięczny okres rozliczeniowy.
Czy zatem pracownikom zawsze będzie się należał odbiór dnia wolnego za święto, nawet jeśli nie wynika to z ich harmonogramu czasu pracy?

Rekompensata za pracę w sobotę i niedzielę

Pytanie dotyczy odbierania czasu wolnego za przepracowane soboty i niedziele w 5-dniowym tygodniu pracy w instytucji kultury.
Jak rozliczyć godziny przepracowane w soboty, a jak godziny przepracowane w niedziele i święta?
Ile wolnego należy się za każdą przepracowaną godzinę, gdy oddaje je dyrektor, a ile, gdy o wolne zwraca się pracownik?

Wszystkie ręce na pokład, czyli potrzeby instytucji a zakres obowiązków i czas pracy jej pracowników

Pracownicy instytucji kultury bardzo często pracują przy uroczystościach, których organizatorem jest instytucja kultury lub gmina. Utarło się, że wszyscy pracownicy — od pracowników technicznych, gospodarczych, poprzez sekretarkę i głównego księgowego aż po dyrektora — pomagają przy wszystkim. W umowach o pracę w zakresie obowiązków mają zapis «inne zlecone zadania». W opinii dyrektora «inne» to znaczy „wszystko” — od przygotowania dekoracji, zaproszeń, zrobienia zakupów, poprzez skanowanie biletów, obsługę szatni i kasy, na sprzątaniu po imprezie kończąc. Powoduje to, że pracownicy nie mogą zaplanować swojego życia prywatnego, gdyż wciąż są potrzebni, a odmowa uczestnictwa w wydarzeniu spotyka się z dezaprobatą. Pracownicy są zatrudnieni w zrównoważonym systemie czasu pracy z grafikiem ustalanym zgodnie z harmonogramem czasu pracy. W zamian za dodatkowy czas pracy otrzymują czas wolny.
O ile oddawanie czasu wolnego dla pracowników gospodarczych i technicznych nie jest większym problemem, to głównemu księgowemu już tak, gdyż musi on wykonywać swoje podstawowe obowiązki. Obowiązek uczestnictwa i pomocy w organizacji wydarzeń sprawia, iż tryb pracy głównego księgowego zostaje naruszony oraz nie ma on już czasu pogłębiać wiedzy z dziedziny, za którą jest odpowiedzialny.
Dyrektor informuje pracowników na kilka dni przed uroczystością o konieczności pozostania w pracy i najczęściej planuje mniej czasu na wykonanie danego zadania, choć pracownicy z praktyki wiedzą, ile czasu jest potrzebne do jego wykonania.
Czy pracownicy mogą odmówić przygotowywania uroczystości (wydarzenia) oraz udziału w niej po godzinach pracy?
Czy główny księgowy może odmówić udziału w przygotowaniach do imprezy, skoro z mocy ustawy pełni funkcję osoby zarządzającej jednostką na równi z dyrektorem?
Z jakim wyprzedzeniem pracodawca powinien poinformować pracowników o obowiązkach w danym dniu — czy już w momencie podpisania umowy z artystą lub dokonania ustaleń z gminą?