dostęp do informacji publicznej

Zakres informacji przekazywanych radnym miasta

Pytanie dotyczy zakresu udzielania radnym miasta dostępu do informacji, dokumentów biblioteki publicznej.
Czy umowy-zlecenia i o dzieło, niezwiązane z działalnością kulturalną, można udostępniać bez ograniczeń, czy nie narusza to przepisów o ochronie danych osobowych?
Czy w związku z art. 24 ust. 2 Ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej: ustawa o samorządzie gminnym) należy wprowadzić procedurę postępowania w przypadku uzyskiwania informacji i materiałów, wstępu do pomieszczeń oraz wglądu w działalność biblioteki przez radnych miasta?

Obowiązek informowania o wolnym stanowisku pracy w instytucji kultury

Czy samorządowa instytucja kultury ma obowiązek informować na swojej stronie BIP o prowadzonej rekrutacji na wolne stanowiska pracy?

Udostępnienie uchwały rady muzeum w ramach dostępu do informacji publicznej

Czy w ramach dostępu do informacji publicznej muzeum ma obowiązek udostępnić uchwałę rady muzeum, czy pytający raczej powinien zwrócić się w tej sprawie bezpośrednio do rady muzeum?

Które dane dotyczące pracowników dyrektor może udostępniać radnym?

Często zdarza się, że radni gminy chcą otrzymać informację od dyrektora biblioteki o czasie pracy pracowników (każdego z osobna), kontrolować listy obecności, umowy o pracę, a nawet sprawdzają, czy pracownik jest w pracy.
Które dane pracowników dyrektor może, a których nie powinien udostępniać radnym?

Ujawnianie wynagrodzenia artystów związanych z radnym gminy a dostęp do informacji publicznej

Instytucja kultury organizowała imprezę sylwestrową, na której zagrał zespół muzyczny. Właścicielem zespołu jest radny, który prowadzi w tym zakresie działalność gospodarczą. Po wykonaniu usługi wystawiono fakturę. Wykonawca usługi (radny) zastrzegł sobie nieujawnianie osobom trzecim wynagrodzenia z tytułu wykonywanej usługi.
Czy ma tu zastosowanie art. 29a Ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: ustawa o działalności kulturalnej)?
Czy dyrektor instytucji ma obowiązek ujawnić wynagrodzenie na pisemny wniosek o udostępnienie informacji publicznej ze względu na fakt, iż radny jest osobą publiczną?

Informacja publiczna a prywatność pracowników instytucji kultury

Czy gminny ośrodek kultury ma obowiązek podać na wniosek mieszkańca gminy wysokość nagród, które zostały przyznane pracownikom w 2017 r., oraz imiona i nazwiska tych osób?
Jak ma się do tego ochrona danych osobowych oraz to, że takie informacje są poufne?

Informacje zamieszczane na stronach BIP instytucji kultury a ochrona danych osobowych

Jakie informacje powinny się znaleźć na stronach BIP instytucji kultury?
Jak umieszczanie niektórych informacji w BIP ma się do przepisów dotyczących ochrony danych osobowych?

Przekazanie danych teleadresowych komorników prowadzących postępowanie egzekucyjne

Instytucja kultury jako pracodawca otrzymała zapytanie w trybie art. 761 Ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (dalej: kpc) w sprawie egzekucyjnej. Komornik sądowy wzywa do podania pełnych danych teleadresowych komorników prowadzących postępowanie egzekucyjne wobec dłużnika, który jest pracownikiem instytucji. We wcześniejszej korespondencji komornik otrzymał informację, że obecnie nie można zrealizować kolejnego zajęcia komorniczego ze względu na ustawowe limity.
Czy spełnienie tego wezwania nie naruszy przepisów Ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (dalej: ustawa o ochronie danych osobowych)?

Informacja na temat sprzedanych składników majątku

Organizator żąda od instytucji kultury informacji o sprzedaży własnych środków trwałych kupionych z dotacji celowej i wyposażenia o wartości poniżej 3500 zł kupionego z dotacji podmiotowej. Uważa, że jest to mienie samorządowe i jego zbycie powinna zatwierdzić rada gminny w uchwale. Dyrektor instytucji nie zgadza się z tym stanowiskiem ze względu na treść art. 27 Ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: ustawa o działalności kulturalnej).

  • Czy instytucja powinna jednak przekazać te informacje?
  • Która strona ma rację?

Pismo organizatora o udzielenie informacji z wyznaczoną datą odpowiedzi

20 lutego 2015 r. dyrektor instytucji kultury otrzymał pismo od organizatora, w którym ten zwraca się o udzielenie informacji w formie oświadczenia o istniejących w instytucji związkach zawodowych oraz współpracujących z nią stowarzyszeniach twórczych. Termin odpowiedzi organizator wyznaczył na 25 lutego 2015 r. Czy dyrektor miał obowiązek odpowiedzieć na takie pismo?

Szczegółowe zestawienie wydatków związanych z organizacją imprezy plenerowej na żądanie radnego

Członek rady miasta zwrócił się do instytucji kultury o przedstawienie szczegółowego wykazu wydatków związanych z organizacją imprezy plenerowej. Czy istnieje podstawa prawna, na podstawie której członek rady może żądać od instytucji kultury takiego wyszczególnienia?