działalność bieżąca

Wydatki sfinansowane z dotacji podmiotowej

Czy z dotacji podmiotowej można sfinansować koszty, które nie są kosztami uzyskania przychodów i nie dotyczą bezpośrednio działalności kulturalnej, jak np. odsetki do ZUS, kary, PFRON? Sfinansowanie tych kosztów z dotacji nie przyczyni się do zapłacenia podatku dochodowego od równowartości ich wysokości, jak w przypadku sfinansowania ich ze środków własnych.
Czy sfinansowanie takich kosztów dotacją jest prawidłowe?

Zwrot VAT a wydatki

Z uwagi na specyfikę swojej działalności muzeum wykazuje w każdej deklaracji VAT-7 nadwyżkę VAT naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy (sprzedaż jest ze stawką 8%, zakupy wg stawki podstawowej 23%). W związku z tym ma do dyspozycji dodatkowe środki, które — na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 10 Ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych — nie stanowią u niej przychodu. Z tych dodatkowych środków muzeum finansuje bieżącą działalność (w ten sposób ponoszone są wydatki, które stanowią koszty). W rezultacie muzeum wykazuje stratę finansową.
Czy muzeum postępuje prawidłowo? Czy jest jakiś sposób na uniknięcie tej straty?

Środki z dotacji czy przychody własne?

Instytucja kultury osiąga własne przychody z działalności (co stanowi 3% jej budżetu) i dofinasowanie w postaci dotacji podmiotowej od organizatora (co stanowi 97% budżetu).
Czy można uznać, że środki finansowe pozostające na koniec roku budżetowego po rozliczeniu wydatków pochodzą ze środków własnych i wtedy nie należy zwracać dotacji podmiotowej organizatorowi? Które wydatki w pierwszej kolejności mają być pokrywane z dotacji, a które z przychodów własnych? Czy może trzeba prowadzić dwa konta bankowe, oddzielne dla własnych przychodów i oddzielne dla dotacji podmiotowej, aby wyeliminować problem rozliczenia dotacji podmiotowej?