działalność statutowa

Zakup artykułów spożywczych na imprezę kulturalną

Samorządowe instytucje kultury i sportu często kupują artykuły spożywcze, takie jak np. kawa, herbata, ciasto, batoniki dla dzieci, albo zamawiają catering na organizowane przez siebie imprezy kulturalne i sportowe.
Czy takie zakupy są dozwolone? Czy mogą być zakwestionowane przez kontrolę?
Czy takie zakupy można ewentualnie finansować z przychodów własnych zamiast z dotacji?

Wyposażenie i środki trwałe wykorzystywane do działalności statutowej: kulturalnej i gospodarczej

Samorządowe muzeum kupuje niskocenne środki trwałe ze środków własnych. Zgodnie z zasadami ewidencji i amortyzacji środków trwałych określonymi w polityce rachunkowości muzeum, za środek trwały uważa się taki składnik majątkowy, którego wartość początkowa przekracza 2000 zł, z uwzględnieniem definicji środków trwałych z art. 3 ust. 1 pkt 15 Ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: ustawa o rachunkowości).
Niskocenne składniki majątkowe muzeum wprowadza do ewidencji środków trwałych i amortyzuje jednorazowo. Składniki te będą służyły działalności mieszanej muzeum, tj. zarówno statutowej działalności kulturalnej, jak i gospodarczej.
Jakie wywoła to skutki w podatku dochodowym?
Czy amortyzacja niskocennych środków trwałych (np. komputera do działu księgowości) stanowi koszt uzyskania przychodów z uwagi na to, iż nie da się ich jednoznacznie przyporządkować do danego rodzaju działalności na gruncie Ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop)?

Rozliczenie przychodów i kosztów przy działalności kulturalnej i gospodarczej

Pytanie dotyczy rozliczenia w CIT-8/O działalności gospodarczej prowadzonej przez instytucję kultury – jest to działalność statutowa instytucji, choć nie kulturalna. Na całej działalności kulturalnej i gospodarczej instytucja osiągnęła dochód, bowiem koszty z działalności gospodarczej są kosztem uzyskania przychodu, lecz są one wyższe od przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej.
Czy ujemny wynik na takiej działalności gospodarczej (strata) powoduje, że instytucja powinna zapłacić podatek dochodowy, bowiem dochód z otrzymanej dotacji podmiotowej czy własne dochody uzyskane z usług kulturalnych, zostały wydatkowane na koszty związane z działalnością gospodarczą a nie z działalnością kulturalną?
Czy należy rozpatrywać kwestię podatku w kategoriach: działalność kulturalna a działalność gospodarcza w ten sposób, że najpierw sumuje się wszystkie przychody i wszystkie koszty niezależnie od działalności instytucji i weryfikuje się, czy są one kosztem podatkowym czy nie. Jeśli nie są kosztem podatkowym, to czy sprawdza się, czy dotyczą one działalności kulturalnej (i są wtedy zwolnione), czy nie, np. PFRON, czy działalności gospodarczej — i wtedy instytucja płaci podatek, chyba że wydatki te sfinansowane są dotacją, która jest zwolniona?

Skutki wykorzystywania składnika majątku jednocześnie w działalności statutowej i gospodarczej

Pytanie dotyczy charakteru działalności instytucji kultury w związku z amortyzacją środków trwałych, wykorzystywanych w całej działalności instytucji kultury, w kontekście kosztów uzyskania przychodów.
Jak kwalifikować działalność instytucji kultury: jako gospodarczą czy statutową?
Jak potraktować np. wynajem przez instytucję kultury sal czy sprzętu? Czy jako działalność inną niż kulturalna, ale wpisaną w statut?

Pozyskiwanie środków na działalność statutową

Samorządowa instytucja kultury stara się pozyskiwać środki od sponsorów na wydanie płyty CD. Rozważane są dwa modele współpracy: sponsoring oraz dofinansowanie — przy czym w obydwu przypadkach partner może otrzymać w zamian określoną liczbę płyt.
Czy w przypadku zawarcia umowy sponsoringu właściwe będzie wystawienie faktury VAT z zastosowaniem stawki VAT 23%?
Co w takim przypadku z podatkiem dochodowym od osób prawnych?
Czy w momencie przekazania płyt zrodzi się obowiązek odprowadzenia VAT należnego od tego przekazania?
Czy w przypadku umowy dofinansowania otrzymanie określonej w umowie kwoty spowoduje obowiązek wystawienia faktury?

Poświadczenie nieprowadzenia działalności gospodarczej

Ośrodek kultury stara się o uzyskanie środków unijnych. Jednak podmioty aplikujące w konkursie nie mogą prowadzić działalności gospodarczej. Ośrodek nie prowadzi działalności gospodarczej, poza wynajmowaniem sal w swoich obiektach. W statucie zawarto zapis, że środki na działalność ośrodek może pozyskiwać z różnych źródeł, a dochód z działalności dodatkowej przeznacza wyłącznie na cele statutowe. Instytucja prowadząca konkurs zwróciła się do ośrodka kultury z pytaniem, czy dodatkowo, oprócz statutu, może on potwierdzić fakt nieprowadzenia działalności gospodarczej innym dokumentem lub zaświadczeniem z jakieś instytucji.
Jaki dokument może w takiej sytuacji przedstawić ośrodek kultury?

Wspieranie lokalnych twórców przez instytucję kultury

Czy biblioteka publiczna może sfinansować wydanie książki poety na jego wniosek z prośbą o wsparcie finansowe?

Kiermasz książek organizowany przez bibliotekę

Biblioteka organizuje spotkania autorskie, realizując w ten sposób swoje cele statutowe. W trakcie spotkań bibliotekarz w uzgodnieniu z wydawnictwem sprzedaje książki danego autora. Sprzedawane książki są własnością wydawnictwa. W tym przypadku, promując autora i książki, biblioteka nie osiąga korzyści w postaci wynagrodzenia, natomiast wydawca przekazuje bibliotece bezpłatnie umówioną liczbę książek.
Jak — zgodnie w przepisami — zorganizować kiermasz książek w bibliotece?

Koszty związane z działalnością statutową objętą zwolnieniem od podatku

Samorządowa instytucja kultury organizuje m.in. imprezy plenerowe, na których koła gospodyń wiejskich rozdają swoje wyroby, a instytucja kultury zwraca im koszty ponoszone za te produkty na podstawie wystawionych na nią faktur.
Czy takie koszty stanowią koszty uzyskania przychodu?
Czy zakup usługi gastronomicznej w ramach organizowanego Dnia Gminy jest także kosztem podatkowym? Jeśli nie jest kosztem, jak zaksięgować takie faktury?

Działalność o charakterze rekreacyjnym może być częścią działalności kulturalnej

Do zadań statutowych samorządowej instytucji kultury należy w szczególności organizowanie wydarzeń artystycznych, kulturalnych i rozrywkowych oraz promocja wydarzeń kulturalnych organizowanych na terenie miasta. Instytucja zamierza realizować zadania o charakterze rekreacyjnym. Chodzi o organizację i przeprowadzenie na terenie miasta imprez, tj. biegu ulicznego, finału rajdu motocyklowego lub samochodowego itp. Organizowanie takich imprez instytucja zleci podmiotom zewnętrznym, które jednocześnie zobowiązują się do reklamy instytucji poprzez umieszczanie jej logo na drukach i innych materiałach promujących wydarzenie (np. identyfikatorach, dyplomach, stronach internetowych itd.).
Czy instytucja kultury może zlecać podmiotom zewnętrznym organizowanie takich imprez?
Czy można finansować takie zadania w całości ze środków dotacji podmiotowej?

Opłaty za zajęcia prowadzone przez ośrodek kultury — czy to już działalność gospodarcza?

Ośrodek kultury zamierza wprowadzić odpłatność za udział w niektórych zajęciach. Statut instytucji nie przewiduje jednak prowadzenia działalności innej niż kulturalna.
Czy można w takiej sytuacji wprowadzać odpłatność za zajęcia?
Jakie zajęcia można finansować z budżetu ośrodka kultury, a za jakie pobierać opłaty?

Dofinansowanie z dotacji działalności statutowej innej niż kulturalna

Instytucja kultury otworzyła sklep, w którym sprzedaje gadżety. Zgodnie z jej statutem, dla instytucji jest to dodatkowa działalność gospodarcza. Istnieje ryzyko, że dochód uzyskany ze sprzedaży towarów w pierwszym roku prowadzenia tej działalności nie pokryje w 100% kosztów bezpośrednich związanych z prowadzeniem sklepu, takich jak: wynagrodzenia pracowników, najem lokalu, media, materiały i inne.
Na sfinansowanie zapasu towarów handlowych oraz części kosztów związanych bezpośrednio ze sklepem instytucja planuje przeznaczyć dochody uzyskiwane z innej działalności gospodarczej, a w szczególności ze sprzedaży reklamy.
Czy wówczas od wartości dochodu ze sprzedaży reklamy przeznaczonego na sfinansowanie zapasów towarów oraz kosztów sklepu należy odprowadzić podatek dochodowy od osób prawnych?
Czy instytucja może na sfinansowanie części kosztów bezpośrednio związanych z prowadzeniem sklepu przeznaczyć środki z dotacji podmiotowej?