dzień wolny za pracę

Odbiór dnia wolnego za święto

Pytanie dotyczy odbioru dnia wolnego za święto przez pracowników zatrudnionych w instytucji kultury na część etatu (np. ½, ¾) lub pracowników pełnoetatowych, którzy pracują przez mniej niż 5 dni w tygodniu i po więcej niż 8 godzin dziennie (równoważny system czasu pracy) lub mniej niż 8 godzin dziennie, np. 4 godziny.
Chodzi o sytuację, w której pracownik nie ma wyznaczonego w grafiku dnia pracy w dzień świąteczny, np. w Poniedziałek Wielkanocny. Ten dzień świąteczny jest dniem wolnym dla niego wynikającym z grafiku i jeśli dodatkowo wyznaczy się temu pracownikowi dzień wolny za święto, to wówczas ulegnie obniżeniu wymiar czasu pracy należny do przepracowania przez pracownika, np. pracownik pracuje przez 4 dni po 10 godziny i czwartek jest dla niego dniem wolnym od pracy. Jeśli pracodawca odda pracownikowi dzień wolny za święto, to oprócz tego, że ten dzień jest wolny dla pracownika, to wówczas pracownik ten nie wypracuje swojego wymiaru czasu pracy (160 godzin zamiast 168 w kwietniu). W instytucji obowiązuje 4-miesięczny okres rozliczeniowy.
Czy zatem pracownikom zawsze będzie się należał odbiór dnia wolnego za święto, nawet jeśli nie wynika to z ich harmonogramu czasu pracy?

Podróż służbowa w weekend

Pracownicy instytucji kultury w ramach realizacji projektu Erasmus+ wyjeżdżają na zagraniczne podróże służbowe w dni będące dla nich dniami wolnymi od pracy (sobota, niedziela). Do ich obowiązków należy m.in. koordynacja projektu.
Czy tym pracownikom należy zrekompensować wyjazd służbowy przypadający w sobotę i niedzielę dniem wolnym?

Dzień wolny za pracę w niedzielę

W artystycznej instytucji kultury obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy; pracownicy świadczą pracę również w soboty i niedziele. Za pracę w niedzielę należy się dzień wolny w ciągu 6 dni poprzedzających lub 6 dni następujących po tym dniu pracy. Dodatkowo należy udzielić pracownikowi obowiązkowych odpoczynków.
Czy można wydłużyć okres wykorzystania tych dni wolnych?
Czy za pracę w sobotę pracownik również musi odebrać dzień w ciągu 6 dni kalendarzowych poprzedzających albo następujących po tym dniu pracy?
Czy można zaplanować pracownikowi pracę w taki sposób, że np. w tygodniu ma pierwsze 2 dni odpoczynku, potem 10 dni pracuje, a następnie znowu 2 dni odpoczynku?

Odbiór dni wolnych od pracy w zamian za pracę niedziele i święta

W samorządowej instytucji kultury obowiązuje system równoważnego czasu pracy w połączeniu z ruchomym czasem pracy, wprowadzonym na mocy porozumienia pomiędzy pracodawcą a przedstawicielem załogi. Miesięczne harmonogramy czasu pracy obejmują także pracę w niedziele i święta. Pracownicy sami proponują dni i godziny swojej pracy w harmonogramach. Zdarza się tak, że za pracę wykonaną w niedzielę lub święto wyznaczają sobie do odbioru dni niezgodnie z art. 15111 § 1 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: kp), powodując kumulację nieobecności pracownika w poszczególnych tygodniach okresu rozliczeniowego. Z art. 15111 § 1 kp wynika bowiem, że z powodu wykonywania pracy koniecznej ze względu na jej użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności w szczególności zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, pracownikowi instytucji kultury, który pracuje w niedziele i święta, należy zapewnić inny dzień wolny od pracy w zamian za pracę w niedzielę — w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, a w zamian za pracę w święto — w ciągu okresu rozliczeniowego.
Czy tak sporządzane harmonogramy pracy są prawidłowe?
Czy ustalenie dni wolnych za pracę w niedzielę lub święto w taki sposób powinno odbywać się na podstawie wniosku złożonego przez pracownika?

Rozkłady czasu pracy w bibliotece

Czy grafiki czasu pracy pracowników zatrudnionych na cały etat w bibliotece są prawidłowe?

  • Pracownik nr 1 wykonuje pracę od wtorku do soboty, w podstawowym czasie pracy z miesięcznym okresem rozliczeniowym. Każdy poniedziałek jest dla niego dniem wolnym od pracy. We wtorek pracuje od 08:00 do 16:00, środę, czwartek i piątek od 10:00 do 18:00, a w sobotę od godziny 08:00 do 13:00. Czy pracownik ten wypracuje swoją tygodniową normę czasu pracy?
  • Pracownik nr 2 łączy pracę na dwóch stanowiskach, wykonuje pracę od poniedziałku do środy od godziny 08:00 do 16:00, czwartek i piątek od 10:00. do 18:00. Dodatkowo pracuje co drugą sobotę od 08:00. do 13:00. Za pracę w sobotę pracownik otrzymuje inny pełny dzień wolny, tj. 8 godzin.
  • Pracownik nr 3 wykonuje pracę w poniedziałek od godziny 08:00 do 16:00, w środę, czwartek i piątek od 10:00 do 18:00 i dodatkowo pracuje co drugą sobotę od 08:00 do 13:00. Za pracę w sobotę otrzymuje inny pełny dzień wolny, tj. 8 godzin.

Jak należy interpretować godziny pracy w sobotę — czy praca, która rozpoczyna się w tej samej dobie pracowniczej, jest pracą w godzinach nadliczbowych?
Czy w przypadku wymienionych w pytaniu pracowników biblioteki można zastosować ruchomy czas pracy i w jaki sposób ułożyć odpowiednio ich harmonogram?

Dzień wolny za pracę w niedzielę i wolną sobotę

W pierwszej połowie ubiegłego roku pracowałam przez kilka wolnych sobót w muzeum. Za przepracowaną wolną sobotę na stanowisku księgowej należy mi się dzień wolny. Do końca okresu rozliczeniowego dni wolnych nie zdążyłam odebrać. Czy mogę odebrać je teraz, mimo że upłynął okres rozliczeniowy?