główny księgowy

Nieobecność głównej księgowej

W instytucji kultury upoważnienie do podpisywania dokumentów finansowych oraz poleceń przelewów posiada główny księgowy oraz dyrektor. Problem pojawia się w sytuacji, gdy upoważniona główna księgowa przebywa na dłuższym zwolnieniu lekarskim. Niektóre przelewy należy wysłać w konkretnych terminach (np. płace, płatności z krótkim terminem, ZUS, podatki) w trakcie nieobecności księgowej.
Czy księgowa może uzupełnić dokumenty i przelewy z datą wcześniejszą, tzn. na czas przebywania na zwolnieniu lekarskim?
Czy może ona uzupełnić podpisy z datą wcześniejszą? Czy może niezbędna jest dodatkowa informacja, że podpis został uzupełniony już w dniu powrotu ze zwolnienia lekarskiego?

Współpraca z firmą prowadzoną przez księgową instytucji kultury

Księgowa w samorządowym ośrodku kultury prowadzi także firmę remontową. Jednocześnie zatwierdza dokumenty finansowe w tej instytucji kultury.
Czy firma ta może wystawić fakturę dla ośrodka kultury za przeprowadzony remont?

Pełnomocnictwo dla głównego księgowego

Zgodnie z art. 54 Ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (dalej: ustawa o finansach publicznych) głównym księgowym jednostki sektora finansów publicznych jest pracownik, któremu kierownik jednostki powierza obowiązki, a przyjęcie obowiązków zgodnie z art. 53 ustawy o finansach publicznych powinno być potwierdzone dokumentem w formie odrębnego imiennego upoważnienia albo wskazania w regulaminie organizacyjnym tej jednostki.
Czy powierzenie obowiązków w formie zarządzenia dyrektora instytucji kultury jest prawidłowe? Czy z uwagi na dokładne wskazanie formy w ustawie o finansach publicznych powinno to być jednak upoważnienie?
Czy w instytucji kultury konieczne jest dodatkowe powierzenie głównemu księgowemu obowiązków i odpowiedzialności z zakresu rachunkowości na podstawie art. 4 ust. 5 Ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: ustawa o rachunkowości)?

Dwa stanowiska a nagroda roczna

Biblioteka zatrudnia jedną osobę na 1/2 etatu na stanowisku głównego księgowego oraz na 1/2 etatu na stanowisku bibliotekarza. W umowie o pracę obydwa stanowiska zostały wyodrębnione, jednakże nie wydzielono wysokości wynagrodzenia za poszczególne stanowiska. Dyrektor postanowił wypłacić pracownikom nagrody roczne z funduszu nagród.
Czy pracownikowi, który pracuje jako bibliotekarz i jako główny księgowy, przysługuje nagroda z tytułu wykonywania pracy bibliotekarza?
Jeśli tak, to jak obliczyć wysokość tej nagrody? Czy podstawą wyliczenia nagrody ma być połowa przyznanego na umowie wynagrodzenia wypłaconego za ostatni rok?

Główny księgowy w zadaniowym systemie czasu pracy

Czy główny księgowy, jako kadra zarządzająca, ma prawo do nienormowanego czasu pracy?

Odpowiedzialność głównego księgowego za błędy w rozliczeniu podatków

W związku z obowiązkiem liczenia prewspółczynnika (interpretacja indywidualna) muzeum złożyło korekty VAT za lata 2016–2019. W wyniku korekt otrzymane kwoty zwrotu VAT za poszczególne miesiące były wyższe niż nadwyżki VAT naliczonego nad należnym. Po rozliczeniu wszystkich korekt kwotę pozostającej należności urząd skarbowy potrącił ze zwrotu wykazanego w bieżącym okresie.
Czy główny księgowy muzeum — jako osoba odpowiedzialna za sporządzanie deklaracji VAT — ma obowiązek pokrycia ze środków własnych tej kwoty potrąconej przez urząd skarbowy ze zwrotu VAT?
Czy pracodawca musi dochodzić tej kwoty od pracownicy?

Główny księgowy poza regulaminem organizacyjnym

Czy w regulaminie organizacyjnym gminnego ośrodka kultury uwzględnia się stanowisko głównego księgowego w przypadku, gdy obowiązki te na podstawie zawartego z organizatorem porozumienia przejął i wykonuje skarbnik gminy?

Praca na niepełny etat

Dyrektor biblioteki planuje zatrudnić głównego księgowego na 1/5 etatu. Pracownik nie chce mieć stałych godzin pracy, lecz woli pracować według przygotowanego co miesiąc harmonogramu pracy.
Jak sformułować porozumienie w sprawie przekroczenia wymiaru czasu pracy?
Czy poprawny będzie zapis w umowie o pracę, że dodatek, o którym mowa w art. 1511 § 1 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy, dalej: kp (jak za nadgodziny), wypłacany będzie po przekroczeniu wymiaru 1/5 etatu?
Czy zapis taki będzie w umowie z głównym księgowym w ogóle potrzebny, skoro pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy (w tym główni księgowi) wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych (art. 1514 kp)?

Zmniejszenie wynagrodzenia głównego księgowego

Czy nowy dyrektor może zmniejszyć wynagrodzenie — płacę zasadniczą — tylko głównemu księgowemu i jaka musiałaby być do tego podstawa prawna?

Udział dyrektora i głównego księgowego w komisji rady gminy

Dyrektor i główny księgowy instytucji kultury otrzymali zaproszenie na komisję rewizyjną w celu odczytania sprawozdania finansowego instytucji za ubiegły rok. Dotychczas na komisji należało odczytać sprawozdanie i czekać na pytania.
Czy w przypadku złożenia sprawozdania w terminie w sekretariacie urzędu występuje konieczność obowiązkowego stawiennictwa na komisji?

Główny księgowy może dokonać merytorycznej kontroli faktury

Czy w instytucji kultury główny księgowy może dokonać kontroli faktur, np. faktury za roczny abonament programu księgowego, pod względem merytorycznym?

Wymagania na stanowisku głównego księgowego w instytucji kultury

Pytania dotyczą wymagań, jakie musi spełnić osoba zatrudniona na stanowisku głównego księgowego w instytucji kultury.
W wyniku kontroli z urzędu miasta okazało się, że w domu kultury na stanowisku pełniącego obowiązki głównego księgowego zatrudniono osobę, która nie spełnia wymagań zawartych w Ustawie z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (dalej: ustawa o finansach publicznych). Pracownica posiada wyższe uzupełniające studia kierunkowe magisterskie, lecz brak jej 3-letniej praktyki w księgowości. W statucie instytucji jest zapisane, że jeżeli czynność prawna może spowodować powstanie zobowiązań pieniężnych, do jej skuteczności potrzebny jest podpis (kontrasygnata) księgowego domu kultury. Księgowa dobrze wypełnia swoje obowiązki, a na rynku pracy brak jest kandydatów spełniających wymogi. Czy można zmienić strukturę organizacyjną domu kultury i zamiast stanowiska «p.o. głównego księgowego» wprowadzić stanowisko «księgowego»?
Czy osoba, która ukończyła ekonomię na wydziale nauk ekonomicznych — jednolite studia magisterskie w zakresie rynków międzynarodowych i ma co najmniej 6 lat doświadczenia w pracy w księgowości może zajmować stanowisko głównego księgowego instytucji kultury? Wątpliwość budzi tu specjalność — rynki międzynarodowe — bo nie ma zastrzeżeń co do tego, że są to studia ekonomiczne.