informacja publiczna

Kontrola listy płac instytucji kultury

Podczas kontroli w samorządowej instytucji kultury organizator zażądał listy płac za wybrany miesiąc. W upoważnieniu wystawionym przez organizatora wskazano osoby kontrolujące do kontroli w zakresie oceny sprawozdań finansowych za 2018 r.
Czy w zakresie takiego upoważnienia można udostępnić listy płac?

Nie trzeba publikować sprawozdania finansowego w BIP

Czy instytucja kultury ma obowiązek publikacji sprawozdań finansowych na stronie internetowej oraz w BIP, a jeśli tak, to w jakim terminie?

Zakres informacji przekazywanych radnym miasta

Pytanie dotyczy zakresu udzielania radnym miasta dostępu do informacji, dokumentów biblioteki publicznej.
Czy umowy-zlecenia i o dzieło, niezwiązane z działalnością kulturalną, można udostępniać bez ograniczeń, czy nie narusza to przepisów o ochronie danych osobowych?
Czy w związku z art. 24 ust. 2 Ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej: ustawa o samorządzie gminnym) należy wprowadzić procedurę postępowania w przypadku uzyskiwania informacji i materiałów, wstępu do pomieszczeń oraz wglądu w działalność biblioteki przez radnych miasta?

Obowiązek informowania o wolnym stanowisku pracy w instytucji kultury

Czy samorządowa instytucja kultury ma obowiązek informować na swojej stronie BIP o prowadzonej rekrutacji na wolne stanowiska pracy?

Udostępnienie uchwały rady muzeum w ramach dostępu do informacji publicznej

Czy w ramach dostępu do informacji publicznej muzeum ma obowiązek udostępnić uchwałę rady muzeum, czy pytający raczej powinien zwrócić się w tej sprawie bezpośrednio do rady muzeum?

Informacja publiczna a prywatność pracowników instytucji kultury

Czy gminny ośrodek kultury ma obowiązek podać na wniosek mieszkańca gminy wysokość nagród, które zostały przyznane pracownikom w 2017 r., oraz imiona i nazwiska tych osób?
Jak ma się do tego ochrona danych osobowych oraz to, że takie informacje są poufne?

Udostępnianie przez instytucje kultury informacji sektora publicznego do ponownego wykorzystywania

  • Niektóre instytucje kultury mają obowiązek udostępniania i przekazywania informacji sektora publicznego w celu ponownego wykorzystywania
  • Mają też obowiązek opisać zasady udostępniania tych informacji w swoim BIP
  • Za udostępnianie informacji sektora publicznego pobiera się opłaty, przy czym dla muzeów określono szczególne zasady ich ustalania

Podanie do publicznej wiadomości informacji o zmianie lokalizacji filii bibliotecznej jest obowiązkowe

W skład biblioteki wchodzi 7 filii bibliotecznych. Statut określa m.in. lokalizację filii, tzn. adresy placówek z podaniem nazwy ulicy oraz numeru lokalu. Wszystkie filie biblioteczne znajdują się na terenie jednego miasta. Jedna z tych filii zmieni lokalizację — zostanie przeniesiona do innego lokalu, również na terenie tego samego miasta.
Biblioteka chce również otworzyć nową filię, o ile organizator wyrazi taką wolę. Powołanie nowej placówki również wiąże się ze zmianą statutu w części dotyczącej lokalizacji filii.
Czy w tym przypadku należy podawać do publicznej wiadomości informację o zmianie lokalizacji filii? Jeśli tak, to czy trzeba czekać na wydanie aktu o zamiarze zmiany statutu w zakresie lokalizacji filii oraz zanim upłynie 6 miesięcy od wydania takiego aktu? Czy obydwa te warunki muszą być spełnione jednocześnie?
Czy w przypadku powołania nowej filii bibliotecznej również trzeba czekać 6 miesięcy?

Pismo organizatora o udzielenie informacji z wyznaczoną datą odpowiedzi

20 lutego 2015 r. dyrektor instytucji kultury otrzymał pismo od organizatora, w którym ten zwraca się o udzielenie informacji w formie oświadczenia o istniejących w instytucji związkach zawodowych oraz współpracujących z nią stowarzyszeniach twórczych. Termin odpowiedzi organizator wyznaczył na 25 lutego 2015 r. Czy dyrektor miał obowiązek odpowiedzieć na takie pismo?

Szczegółowe zestawienie wydatków związanych z organizacją imprezy plenerowej na żądanie radnego

Członek rady miasta zwrócił się do instytucji kultury o przedstawienie szczegółowego wykazu wydatków związanych z organizacją imprezy plenerowej. Czy istnieje podstawa prawna, na podstawie której członek rady może żądać od instytucji kultury takiego wyszczególnienia?