kara umowna

Podatek dochodowy od kary umownej

W 2018 r. muzeum zapłaciło wykonawcy koncertu karę umowną w wysokości 2000 zł za niewywiązanie się z postanowień umowy (koncert nie odbył się z powodu trudnych warunków atmosferycznych). Wykonawca wystawił notę księgową, którą muzeum pokryło z własnych środków finansowych.
Jakie są zobowiązania muzeum wobec urzędu skarbowego z tytułu zapłacenia tej kary umownej?

Kara umowna w sprawozdaniu Rb-N

Instytucja kultury wystawiła notę obciążającą z tytułu nieterminowego wykonania umowy.
Czy należność z tytułu kar umownych powinna wykazywać w sprawozdaniu RB-N, jeżeli tak, to w jakiej pozycji?

Kara umowna dla wykonawcy zadania

Instytucja kultury modernizuje budynek z dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz organizatora. Za opóźnienie realizacji zadania wykonawcy naliczono karę umowną.
Zgodnie z umową z MKiDN, kara umowna obniża wysokość przyznanej dotacji i tym samym oznacza finansowanie inwestycji ze środków własnych.
Czy naliczona wykonawcy kara umowna jest dla ośrodka kultury jednocześnie przychodem i kosztem operacyjnym?
Jak ją ująć w ewidencji księgowej?
Jakie paragrafy klasyfikacji budżetowej zastosować?

Kara umowna sfinansowana dotacją podmiotową

Instytucja kultury zapłaciła karę umowną, która nie stanowi kosztu uzyskania przychodu zgodnie z art. 16 Ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop). Dotychczas instytucja nie płaciła zaliczek, a jedynym źródłem finansowania była dotacja podmiotowa.

  • Czy instytucja powinna zapłacić 19% podatek od kary umownej?
  • Jak tę karę umowną wykazać później w CIT-8?