kasy rejestrujące (fiskalne)

Działalność sportowa domu kultury a kasy online

Dom kultury jest czynnym podatnikiem VAT, statut umożliwia mu prowadzenie działalności sportowej i rekreacyjnej. W ofercie instytucji są m.in. odpłatne zajęcia z aerobiku, gimnastyki (PKWiU 93.13.10.0) i jogi (PKWiU 85.51.10.0).
Czy w związku z tym instytucja ma obowiązek wymiany obecnych kas fiskalnych na tzw. kasy online od 1 lipca 2021 r.?

Zakup kalendarzy do sprzedaży i promocji

Dyrektor instytucji kultury chciał stworzyć kalendarz ze zdjęciami działań kulturalnych odbywających się w domu kultury. Kalendarz miała wykonać firma zewnętrzna, zdjęcia — pracownik instytucji kultury. Ponadto dyrektor nie wszystkie kalendarze ma zamiar sprzedawać, ale około 20 egzemplarzy rozdać osobom tworzącym kalendarz, przekazać organizatorowi i innym osobom w celach promocyjnych.
W ostateczności do księgowości domu kultury wpłynęła faktura za wykonanie usługi druku 100 egzemplarzy kalendarzy (plus opracowanie projektu i zdjęć) w cenie 40 zł za sztukę. Łączna kwota do zapłaty wyniosła 4000 zł.
Główny księgowy ma wątpliwości co do celowości, legalności i gospodarności takiego wydatku. Z wyjaśnień dyrektora wynika, że kalendarz został zakupiony w celach promocyjnych, nie będzie sprzedawany, tylko rozdawany w ramach promocji działalności domu kultury. Zdjęcia do kalendarza — abstrakcyjne ujęcia miasta — wykonała osoba niezatrudniona w domu kultury, zdjęcia głównemu księgowemu się nie podobają, ale dyrektor twierdzi, że to rodzaj sztuki dla koneserów.
Czy taki kalendarz będzie towarem, czy wyrobem gotowym?
Czy zdjęcia budynków znajdujących się na terenie gminy w ujęciu abstrakcyjnym, artystycznym, można uznać za promocję czy upowszechnianie kultury?
Czy instytucja może — bez jakiegokolwiek udokumentowania — sprzedawać kalendarze po 40 zł za egzemplarz, skoro są one przeznaczone na cele promocyjne?
Czy sprzedaż kalendarzy należy rejestrować na kasie fiskalnej?

Sprzedaż wyrobów własnych a zwolnienie podmiotowe w VAT

Gminna instytucja kultury nie jest wpisana do rejestru VAT — jest zwolniona z VAT na podstawie art. 113 ust. 1 Ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT). Dyrektor instytucji postanowił, aby w czasie epidemii COVID-19 wykonać i sprzedawać własne wyroby, takie jak decoupage, obrazy malowane na płótnie, zawieszki, anioły, pluszaki itp. Instytucja osiągnie z tej sprzedaży maksymalnie 30 000 zł. Z jej statutu wynika, że instytucja może prowadzić działalność gospodarczą, której dochody przeznaczone są na realizację celów statutowych i pokrywanie kosztów działalności bieżącej.
Czy jako podatnik zwolniony z VAT instytucja musi zarejestrować się w urzędzie skarbowym?
Czy instytucja powinna mieć kasę fiskalną? Czy może sprzedawać wyroby na podstawie faktury sprzedaży zwolnionej?

Limit zwolnienia z kasy fiskalnej a sprzedaż obca

Samorządowa instytucja kultury sprzedaje pamiątki należące do innego podmiotu. Instytucji kultury nie została powierzona kasa fiskalna, a wynagrodzenie instytucji stanowi marża, która jest rozliczana na podstawie faktury. Obecnie instytucja kultury korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej z uwagi na nieprzekroczenie limitu 20 000 zł, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (dalej: rozporządzenie).
Czy taką sprzedaż należy traktować jako sprzedaż własną instytucji, a obroty z niej wliczyć do limitu 20 000 zł, który pozwala na zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kasy fiskalnej?

Nowe kasy rejestrujące (kasy online) — zmiany ważne dla instytucji kultury

  • Instytucje kultury nie muszą się spieszyć z wymianą dotychczasowych kas fiskalnych
  • Tak długo, jak kasa rejestrująca zachowuje swoją ważność, nie jest konieczna jej wymiana
  • Obecne kasy mogą spełniać jeszcze swoją funkcję przez pewien czas, jednak już teraz warto pomyśleć o wyborze nowego urządzenia

Automat do sprzedaży kawy a kasa fiskalna

Samorządowa instytucja kultury, która jest czynnym podatnikiem VAT, kupiła automat do sprzedaży kawy. Użytkownicy kupują w nim napoje bezpośrednio za monety. Instytucja ewidencjonuje sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej za pomocą kasy fiskalnej.
Czy sprzedaż za pośrednictwem automatu również podlega ewidencji z wykorzystaniem kasy fiskalnej?

Współpraca przy sprzedaży biletów

Instytucja kultury podejmuje współpracę z agencją, która chce zorganizować wydarzenie kulturalne w budynku instytucji kultury. Agencja sprzedaje instytucji kultury bilety na podstawie protokołu przekazania, aby instytucja mogła sprzedawać je u siebie w kasie i ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej. Rozliczenie imprezy następuje w dniu wydarzenia. Agencja wystawia fakturę instytucji kultury za sprzedane bilety, a instytucja kultury wystawia fakturę za wynajem sali oraz fakturę za prowizję za sprzedane bilety. W deklaracji VAT instytucja ujmuje VAT należny za sprzedane bilety według raportu fiskalnego, za wynajem oraz za prowizję od sprzedanych biletów, a odlicza sobie VAT naliczony za zakup biletów.
Czy takie rozliczenie jest prawidłowe?

Dwa programy do fakturowania

W samorządowej instytucji kultury niedługo zostanie uruchomione kino i z tego względu do kasy biletowej został zakupiony specjalny system elektronicznej sprzedaży biletów, który ma także możliwość wystawiania faktur. W ten sposób instytucja będzie miała dwa programy — na jednym będzie ewidencjonowana sprzedaż biletów, a na drugim — wynajem i opłaty za zajęcia. Dokumenty wystawiane z każdego z nich będą miały swoje kolejne numery i serie (oznaczenie literowe).
Czy instytucja może mieć dwa programy do fakturowania?
Czy fiskalizowanie faktur polega na wydrukowaniu paragonu dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, czy tylko dla osób fizycznych?

Zwolnienie od obowiązku ewidencjonowania sprzedaży z zastosowaniem kas fiskalnych ze względu na obroty

Instytucja kultury, która nie jest czynnym podatnikiem VAT, korzystała do końca 2017 r. ze zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej z powodu nieprzekroczenia limitów.
Czy od 1 stycznia 2018 r. powinna obligatoryjnie stosować kasy fiskalne?

Sprzedaż biletów przez agenta a VAT

Instytucja kultury podpisała umowę na sprzedaż biletów. System polega na tym, że ma ona dostęp do strony internetowej, na której reklamuje swoje wydarzenia. Uczestnicy wydarzeń za pośrednictwem tej strony kupują bilet, a na dowód zakupu dostają SMS z kodem, który jest biletem wstępu. Kwoty ze sprzedaży biletów wpływają na konto firmy, która po zakończonym miesiącu przelewa je następnie instytucji po potrąceniu prowizji. Na potrąconą prowizję firma wystawia instytucji kultury fakturę.
Czy należy rejestrować na kasie fiskalnej każdy sprzedany bilet lub wpływ środków z firmy sprzedającej bilety (co następuje jednak już w kolejnym miesiącu)?

Dokumentowanie przyjęcia kar za przetrzymywanie książek

Biblioteka od stycznia tego roku wprowadziła kasy fiskalne. Bibliotekarze rejestrują na nich sprzedaż książek oraz usługi ksero.
Skoro na kasie fiskalnej nie ewidencjonuje się kar za przetrzymywanie książek, to w jaki sposób rejestrować te kary?
Czy czytelnik musi otrzymać pokwitowanie? W jaki sposób to kontrolować?

Opłata za korzystanie z toalet w bibliotece

Biblioteka dysponuje dwoma toaletami dla czytelników, które często są zanieczyszczane, dewastowane i okradane. Zamierza więc wprowadzić symboliczną opłatę za korzystanie z tych toalet w wysokości 1 zł. Wprowadzenie takiej opłaty wpłynęłoby na utrzymanie porządku i ograniczyłoby korzystanie z toalet osób niebędących czytelnikami biblioteki. Środki z opłat będą wpłacane do kasy i przeznaczane na bieżące utrzymanie sanitariatów (woda, mydło, ręczniki papierowe i papier).
Czy biblioteka publiczna może pobierać opłaty od użytkowników biblioteki?
Jeżeli tak, to czy trzeba wydawać paragon (biblioteka nie jest podatnikiem VAT)?