kilometrówka

Wydatki związane z podróżami służbowymi pracowników a zwolnienie od podatku dochodowego od osób prawnych

Pracownikom, którzy korzystają w podróży służbowej z samochodów prywatnych, instytucja zwraca udokumentowane wydatki poniesione na opłaty za parkingi i przejazdy drogami płatnymi i autostradami.
Czy zwrócone pracownikom kwoty, jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (wypłacone dodatkowo ponad limit tzw. kilometrówki) są neutralne dla podatku dochodowego od osób prawnych? Czy można tu wziąć pod uwagę to, iż dochody instytucji kultury na mocy art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop), w części przeznaczonej na działalność statutową korzystają ze zwolnienia przedmiotowego od podatku?