koszty uzyskania przychodów

Umowa o konserwację obiektów muzealnych zawarta z konserwatorem zabytków

Muzeum na podstawie umowy o dzieło zleciło konserwację obiektów. Jednak z uwagi na konieczność zawarcia z konserwatorem zabytków również umowy użyczenia tych obiektów, zdecydowano o połączeniu obu zawieranych z nim umów w jedną. Ostatecznie zawarto umowę użyczenia do konserwacji. Praktykę taką stosują inne muzea. W muzeum przyjęto również zasadę naliczania kosztów uzyskania, biorąc pod uwagę specyfikę procesu konserwatorskiego. I tak, jeżeli konserwacja polega na wykonaniu czynności standardowych, powszechnie stosowanych, stosuje się 20% koszty uzyskania. Natomiast w przypadku gdy konserwator w procesie konserwacji wykorzystuje autorskie rozwiązania, na przykład w zakresie stosowanych substancji i ich składników (dotyczy to przede wszystkim konserwacji obiektów pozaeuropejskich, które wymagają stosowania niestandardowych technik konserwacji), stosuje się 50% koszty uzyskania.
Czy zastosowane rozwiązania są poprawne?

Zwrot odsetek przez pracownika a przychód instytucji

Instytucja kultury w umowach o pracę z niektórymi pracownikami księgowości ma zawarte postanowienia wprowadzające odpowiedzialność finansową pracownika, jeśli dopuści się on nieprawidłowości w rozliczeniach. Odpowiedzialność ta polega na tym, że jeżeli nieprawidłowości spowodowane przez pracownika doprowadzą do konieczności zapłaty odsetek, np. odsetki od zaległości podatkowej, to pracownik w takim przypadku ma obowiązek zwrócić instytucji na rachunek bankowy kwotę zapłaconych przez instytucję odsetek.
Czy finansowanie odsetek z wpłat pracowników powoduje, że instytucja powinna zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych?

Opłacenie zaliczki na poczet przyszłego koncertu a podatek dochodowy

Ośrodek kultury podpisał umowę z wykonawcą na koncert, który odbędzie się w przyszłym roku. Umowa obejmuje konieczność opłacenia zaliczki na poczet przyszłego wydarzenia już w roku bieżącym.
Jak potraktować taką zaliczkę pod kątem podatku dochodowego?
Jak zaliczkę wykazać w CIT-8?

Podwyższone koszty pracownicze przy pracy zdalnej

Ze względu na ogłoszony stan epidemii pracownicy instytucji kultury zostali skierowani na pracę zdalną.
Czy przy takim wykonywaniu pracy pracownikowi przysługują podwyższone koszty uzyskania przychodów?

Kwalifikacja przychodu z tytułu artystycznego wykonania

W ramach realizacji projektu teatr podpisał z osobami fizycznymi — muzykami — nieprowadzącymi działalności gospodarczej umowy o artystyczne wykonanie. Artyści w zawartych umowach zobowiązali się do artystycznego wykonania dwunastu utworów oraz do udziału w rejestracji utworów muzycznych w studio. Za wykonanie przedmiotu umowy artyści otrzymają wynagrodzenie określone ryczałtowo w jednej kwocie. Z chwilą ustalenia każdego artystycznego wykonania powstałego w ramach wykonania umowy, artysta-muzyk udziela teatrowi licencji wyłącznej na oznaczony czas, a po zakończeniu projektu — licencji niewyłącznej na określonych polach eksploatacji.
Czy traktując takie umowy jako artystyczne wykonanie umowy-zlecenia, można zastosować 50% koszty uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 1-3 Ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof), skoro dochodzi do rozporządzenia prawami autorskimi lub pokrewnymi?
Jak zakwalifikować osiągnięty przez te osoby przychód: jako przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej (art. 13 pkt 2 updof), czy jako przychód z praw majątkowych (art. 18 updof)?

Zwrot skarżącemu kosztów postępowania sądowego

Instytucja kultury wyrokiem sądu administracyjnego musi zwrócić skarżącemu koszty postępowania sądowego.
Czy poniesiony koszt stanowi koszty uzyskania przychodu? Jeśli nie, to jak rozliczyć podatek dochodowy od osób prawnych, w jakim terminie i w jakiej wysokości?

Prewspółczynnik i proporcja przy zakupie ekspresu do kawy

Samorządowa instytucja kultury zakupiła ekspres do kawy. Dotychczas w swych rozliczeniach stosuje prewspółczynnik oraz proporcję. Ekspres będzie wykorzystywany zarówno do działalności gospodarczej (opodatkowana i zwolniona), jak również przez pracowników instytucji kultury.
Czy do zakupu ekspresu oraz kawy i mleka powinien być stosowany prewspółczynnik oraz proporcja?
Czy zakup mleka i kawy może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów instytucji kultury?

Zmiany w skali podatkowej i kosztach uzyskania przychodów do końca 2019 r. i od 1 stycznia 2020 r.

  • W rozliczeniu podatku dochodowego w 2019 r. trzeba będzie zastosować dwie stawki podatkowe
  • Stosuje się też podwójne wielkości kosztów uzyskania przychodów
  • Obecny rok podatkowy podzielono na dwa okresy: od 1 stycznia do 30 września i od 1 października do 31 grudnia 2019 r.

Działalność objęta kosztami autorskimi — poszerzona lista zawodów

  • Od 19 lipca 2018 r. obowiązuje poszerzona lista działalności, z których przychody pomniejsza się o koszty w wysokości 50% przychodu
  • Znowelizowaną listę działalności stosuje się do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2018 r.
  • Twórca może zrezygnować ze stosowania kosztów autorskich, składając pracodawcy lub zleceniodawcy, jako płatnikowi, odpowiednie oświadczenie

Wydatki związane z podróżami służbowymi pracowników a zwolnienie od podatku dochodowego od osób prawnych

Pracownikom, którzy korzystają w podróży służbowej z samochodów prywatnych, instytucja zwraca udokumentowane wydatki poniesione na opłaty za parkingi i przejazdy drogami płatnymi i autostradami.
Czy zwrócone pracownikom kwoty, jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (wypłacone dodatkowo ponad limit tzw. kilometrówki) są neutralne dla podatku dochodowego od osób prawnych? Czy można tu wziąć pod uwagę to, iż dochody instytucji kultury na mocy art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop), w części przeznaczonej na działalność statutową korzystają ze zwolnienia przedmiotowego od podatku?

Prowadzenie lekcji muzealnych i oprowadzanie po muzeum a 50% koszty autorskie

Czy prowadzenie lekcji muzealnych (wcześniej przygotowanych, powtarzalnych) oraz oprowadzanie po muzeum można zaliczyć do prac twórczych i zastosować koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy w wysokości 50%?

Koszty uzyskania przychodów artystów wykonawców w przypadku wykonywania prób

Instytucje artystyczne, takie jak opery, teatry czy filharmonie, zatrudniają m.in. na podstawie umowy o pracę członków orkiestry, tancerzy i śpiewaków, wykonujących obowiązki w ramach 5-dniowego tygodnia pracy (próby i przedstawienia lub koncerty). Zakres pracy tych osób obejmuje często czynności związane z ćwiczeniami oraz wykonaniami artystycznymi, w trakcie których powstają autorskie prawa pokrewne nabywane przez pracodawcę. Wynagrodzenie za pracę oraz koszty jego uzyskania są rozliczane miesięcznie.
Problem dotyczy kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% przychodu, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 Ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof). W tej kwestii instytucje kultury postępują dwojako.
Część instytucji uważa, że właściwe jest stosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów, które przysługuje artystom wykonawcom nie tylko za przedstawienia, ale również i za próby, które są utworami w rozumieniu art. 1 Ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: prawo autorskie).
Natomiast zgodnie z drugim stanowiskiem o możliwości stosowania kosztów 50% z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich decyduje wyłącznie fakt uzyskania przychodu jako wynagrodzenia za wykonanie czynności będącej przedmiotem prawa autorskiego. Jeśli pracownik wykonuje swoje obowiązki na podstawie jednej umowy o pracę i są to czynności zarówno chronione prawem autorskim, jak i te niebędące jego przedmiotem, to z umowy tej powinno wynikać, jaka część wynagrodzenia obejmuje wynagrodzenie z tytułu korzystania z prawa autorskiego, a jaka część dotyczy pozostałych czynności. Takie rozróżnienie pracy, jak również czytelne jej dokumentowanie, daje podstawę do zastosowania kosztów 50%. Zatem podwyższone koszty uzyskania przychodów mogą być zastosowane jedynie w odniesieniu do wykonań artystycznych. Próby i ćwiczenia nie są artystycznym wykonaniem utworu.
Które stanowisko jest prawidłowe?