materiały promocyjne

Wydatki strukturalne

Biblioteka publiczna zawarła umowę o dzieło z lokalnym artystą. Zobowiązał się w niej do wykonania szyldu dla biblioteki oraz płaskorzeźb przedstawiających postaci bajkowe oraz postaci związane z tradycjami lokalnymi. Ponadto biblioteka wydaje książkę o społeczności lokalnej i w związku z tym zawarła inną umowę o dzieło dotyczącą przygotowania monografii do druku oraz osobno otrzymała fakturę za druk książki. Książka będzie dla czytelników nieodpłatna. Biblioteka pokrywa koszty z własnych środków.
Czy wydatki na monografię można zaliczyć do wydatków strukturalnych z kodem 60 Kultywowanie i promocja tradycji regionalnych oraz tradycyjnej, charakterystycznej dla regionu, twórczości artystycznej, form rzemiosł i zawodów?
Czy wykonanie szyldu również można zaliczyć do wydatków strukturalnych?

Książki i gadżety przekazywane nieodpłatnie

Dom kultury, którego częścią składową jest także galeria, ma zamiar wydać książkę w związku z jej jubileuszem. Na wydanie książki otrzymał z MKiDN dotację stanowiącą 75% kosztów wytworzenia publikacji. Książka ma przybliżyć historię galerii, zwiększyć jej atrakcyjność w oczach odwiedzających, popularyzować galerię jako miejsce otwarte dla mieszkańców gminy i turystów. Książka będzie nieodpłatnie rozdawana na spotkaniach promocyjnych odwiedzającym galerię, a także innym osobom zainteresowanym działalnością instytucji kultury. Książka nie będzie przeznaczona do sprzedaży. Dodatkowo zostaną zakupione inne gadżety promocyjne, których wartość netto przekracza albo nie przekracza 10 zł. Dom kultury nie odliczy VAT od kosztów związanych z wytworzeniem publikacji ani od zakupu gadżetów.
Czy od przekazywanych nieodpłatnie książek oraz gadżetów należy zapłacić VAT, skoro dom kultury nie będzie go odliczać?
Czy w związku z tym, że wartość gadżetów przekracza albo nie przekracza 10 zł netto, należy prowadzić ewidencję wydania każdego z nich i jakie dane w niej ująć? Czy przy braku takiej ewidencji należy odprowadzić VAT?

Wydatki związane z Kartą Dużej Rodziny

Muzeum, które przystąpiło do Karty Dużej Rodziny (KDR), chce wydrukować materiały promujące korzyści z posiadania karty — a co za tym idzie — zachęcające rodziny do odwiedzin muzeum i korzystania ze zniżek, do których uprawnia karta.

  • Czy wydatki na te materiały korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego jako koszty związane z działalnością statutową?

Płyty promujące artystów przekazywane nieodpłatnie razem z innymi wydawnictwami

Miejski Ośrodek Kultury (MOK) zarejestrował się jako czynny podatnik VAT w listopadzie 2014 r., a teraz wydaje płytę promującą lokalnych artystów. Płyta jest rozdawana za darmo wraz z innymi publikacjami ośrodka.
Czy VAT naliczony od zakupionych materiałów i usług dotyczących nagrywania płyty można odliczyć i czy trzeba naliczyć VAT od rozprowadzanych płyt? Czy nagranie i wydanie płyty reklamującej lokalnych artystów można uznać za usługę kulturalną zwolnioną od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a Ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT)?

Najważniejsze zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

• Nowe przepisy wprowadzają ograniczenie odliczenia VAT naliczonego m.in. od importu usług, w przypadku nieuwzględnienia przez podatnika kwoty VAT należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć VAT należny z tego tytułu • Zliberalizowano warunki stosowania stawki VAT 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów • Nieodpłatne przekazanie prezentów o małej wartości i próbek nie jest opodatkowane, jeśli następuje na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą

Refaktura za materiały promocyjne

Instytucja kultury otrzymała od gminy refaktury — obciążenie za zakup materiałów promocyjnych za poprzednie lata oraz notę księgową — obciążenie za zakup flag. Zakupione w ubiegłym roku przez gminę materiały promocyjne instytucja będzie sprzedawać w swoim sklepiku w tym roku. Co zrobić z tymi dokumentami księgowymi, jak je zaksięgować? Czy gmina mogła w taki sposób przekazać odpłatnie materiały promocyjne?