mienie wydzielone

Amortyzacja mienia wydzielonego

Biblioteka na koncie „Fundusz instytucji kultury” posiada mienie wydzielone — budynek biblioteki, który amortyzuje się rocznie. Powoduje to stratę.
Czy kwota ta może zwiększać pozostałe przychody operacyjne, równolegle do odpisów amortyzacyjnych?

Nie można udzielić dotacji celowej na mienie wydzielone

Powstała w 2017 r. instytucja kultury nie otrzymała w dniu rejestracji wydzielonego mienia. W ciągu dwóch miesięcy od rozpoczęcia działalności otrzymała od organizatora dotację celową na zakup sprzętu do stworzenia materialnej bazy do funkcjonowania instytucji. Dotację tę, zgodnie z art. 41 Ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości, zaksięgowano na koncie rozliczeń międzyokresowych przychodów. Dotacja ta nie podwyższyła funduszu instytucji kultury. Organizator sugeruje, że instytucja powinna podnieść kapitał własny (fundusz instytucji) o wartość otrzymanej dotacji.
Czy instytucja może postąpić zgodnie z oczekiwaniem organizatora?
Czy może istnieje przepis, który pozwoli na podwyższenie funduszu?

Podział funduszu instytucji kultury

Centrum kultury nabyło z mocy prawa użytkowanie wieczyste działek oraz własność położonych na nich budynków i innych urządzeń, które 15 grudnia 1990 r. były w jego zarządzie. Użytkowanie wieczyste ustanowiono na 40 lat, przy czym jego bieg rozpoczął się od 1 stycznia 2002 r.
Czy budynek, grunt oraz inne środki trwałe należy przeksięgować na fundusz — mienie wydzielone (do tej pory środki te nie były ujęte na koncie funduszu instytucji kultury), a natomiast środki trwałe zakupione w 2012 r. z dotacji PROW na fundusz — mienie nabyte?

Fundusz instytucji kultury a mienie nabyte i mienie wydzielone

Instytucja kultury po 2012 r. powinna podzielić fundusz instytucji kultury na mienie wydzielone oraz mienie nabyte, ale tego nie zrobiła. Po 30 listopada 2015 r. instytucja kultury powinna utworzyć fundusz rezerwowy.
Jak skorygować i wydzielić odpowiednio wartości mienia wydzielonego i mienia nabytego?
Jakie zapisy ująć na koncie mienia nabytego po 30 listopada 2015 r.? Czy fundusz rezerwowy przejął cechy konta mienia nabytego?
Czy zyski za lata 2012 –2014 należy przeksięgować na konto mienia nabytego?

Moment tworzenia instytucji kultury a mienie wydzielone

Centrum kultury utworzone zostało w 1997 r. i działało w formie zakładu budżetowego. W 2001 r. na podstawie uchwały rady miasta zostało przekształcone w samorządową instytucję kultury i wpisane do rejestru instytucji kultury. Bilans zamknięcia zakładu budżetowego był jednocześnie bilansem otwarcia instytucji kultury.
Które składniki majątku zakładu budżetowego należy uznać za mienie wydzielone instytucji kultury?

Fundusz instytucji kultury

Pytanie dotyczy konta „Fundusz instytucji kultury” w bibliotece publicznej. Zdaniem księgowej biblioteki na dzień 1 stycznia 2012 r. należało rozbić to konto na mienie wydzielone i na mienie nabyte. Jednak w bibliotece tego nie zrobiono.

  • Czy można było dokonać tego poprzez polecenie księgowania (PK) na dzień 1 stycznia 2015 r.?
  • Czy kwotę bilansu otwarcia konta „Fundusz instytucji kultury” można przeksięgować na konto „Fundusz instytucji kultury — mienie wydzielone”, ponieważ nie można rozgraniczyć tej kwoty na mienie wydzielone i mienie nabyte?
  • Na którym funduszu należy księgować poniesioną stratę czy zysk biblioteki?

Wydzielenie mienia a amortyzacja

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami w przepisach od 2012 r. instytucja wydzieliła według wartości netto na dzień 31 grudnia 2011 r.:

    
  • mienie przydzielone na koncie 801 oraz
  • mienie nabyte na koncie 802.

Środki trwałe, które instytucja zakupiła w 2012 r., były finansowane z dotacji celowej, którą zaksięgowano na koncie 840 „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”.
Jak zaksięgować amortyzację tych środków trwałych?
Jak zaksięgować amortyzację środków trwałych wydzielonych instytucji oraz mienia nabytego przed 2012 r.?