muzealia

Podatek od nieruchomości od muzealiów posiadanych przez muzeum nierejestrowe

Muzeum nierejestrowe gromadzi obiekty wystawowe na swoim terenie. Są to chałupy, stodoły i budynki inwentarskie z XIX w. Tworzą zabudowę odzwierciedlającą wieś regionalną z tego okresu.
Czy pozyskane przez muzeum muzealia nieruchome podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, czy też są przedmiotowo zwolnione od tego podatku?
Czy wymienione muzealia nieruchome są budynkami, budowlami czy innymi obiektami?

Wartość księgowa a wartość bieżąca muzealiów

Muzeum ma zabytkowy tabor kolejowy.
Niektóre pojazdy były kupione w złym stanie i zostały wyremontowane. Znajdują się one w ewidencji środków trwałych. Ponieważ remont nie jest ulepszeniem, nie powoduje on wzrostu wartości środka trwałego, natomiast wpływa na wartość muzealiów w księgach inwentarzowych (odnowiona lokomotywa jest więcej warta niż zniszczona). Używany w muzeum program do ewidencji muzealiów dopuszcza dwie wartości wyceny: wartość inwentarzową i wartość bieżącą.
Czy zatem właściwe jest takie podejście, że muzeum podnosi wartość bieżącą muzealiów, a inwentarzową zostawia bez zmian (jest wówczas zgodna z wartością środka trwałego w księgowości, która nie wzrasta wskutek remontu)? W rzeczywistości wartość wyremontowanego taboru znacznie wzrasta i nie może być on wyceniany np. na kilka tysięcy złotych, co jest istotne chociażby dla celów ubezpieczeniowych.

Wartość początkowa muzealiów

Muzeum kupiło od osoby prywatnej kilka muzealiów. Sporządzona została umowa, na której każda rzecz jest wyszczególniona z ceną (ceny były negocjowane, żeby zakupu dokonać za jak najmniejszą kwotę). Teraz okazuje się, że dyrektor chce ponownie wycenić zakupione przedmioty, ponieważ rzeczywista ich wartość jest o wiele większa. W księgach wartość jest wprowadzona w cenie zakupu, księgowy musi rozliczyć umowę i wydatek.
Jak zaksięgować taką sytuację?

Inwentaryzacja powinna być przeprowadzana zgodnie z przepisami

Muzeum jako samorządowa instytucja kultury realizuje swoje cele statutowe m.in. poprzez gromadzenie i ewidencjonowanie eksponatów zakwalifikowanych do muzealiów. Zgodnie z art. 10 Ustawy z 29 września 1994 o rachunkowości (dalej: ustawa o rachunkowości), każda jednostka winna posiadać dokumentację opisującą przyjęte przez nią zasady (politykę) rachunkowości zatwierdzoną przez kierownika jednostki. Przyjęte przez jednostkę zasady (politykę) rachunkowości, opisane w ustalonej przez kierownika jednostki dokumentacji, wymagają bezwzględnego stosowania rozwiązań wybranych przez jednostkę spośród dopuszczonych przez przepisy o rachunkowości.

W polityce rachunkowości muzeum zapisano, że muzealia podlegają inwentaryzacji w drodze weryfikacji z częstotliwością określoną w § 3 ust. 6 Rozporządzenia Ministra Kultury z 30 sierpnia 2004 r. w sprawie zakresu, form i sposobu ewidencjonowania zabytków w muzeach (dalej: rozporządzenie w sprawie muzealiów), które przewiduje ich weryfikację co 5 lat od daty zakończenia poprzedniej kontroli, a za zgodą organu założycielskiego termin ten może być wydłużony do 10 lat. Zgodnie z polityką rachunkowości, muzeum zalicza muzealia do środków trwałych niepodlegających amortyzacji ewidencjonowanych na koncie 016 „Dzieła sztuki i eksponaty muzealne”. Z kolei na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy o rachunkowości, objęte ewidencją księgową muzealia, mające cechy środków trwałych, inwentaryzuje się — co do zasady — na ostatni dzień każdego roku obrotowego. Jednak w związku z tym, że znajdują się one na terenie strzeżonym, można przeprowadzać ich inwentaryzację raz w ciągu 4 lat.

Zdaniem głównego księgowego muzeum inwentaryzacja powinna być przeprowadzona zgodnie z zapisami polityki rachunkowości, ponieważ na takie rozwiązanie jednostka się zdecydowała.
Czy inwentaryzacja przeprowadzona zgodnie z zapisem w polityce rachunkowości spełnia wymogi wynikające z art. 26 ustawy o rachunkowości oraz § 3 ust. 6 rozporządzenia w sprawie muzealiów?

Ewidencja księgowa muzealiów

Jak prawidłowo ująć na poszczególnych kontach zakup muzealiów?

Zakup eksponatów od osoby fizycznej

Instytucja kultury ma w swojej strukturze organizacyjnej dział historyczny. Zakupuje eksponaty (muzealia) od osób fizycznych. Zdarzenie dokumentowane jest rachunkiem wystawianym przez osobę sprzedającą.
Jakie są skutki podatkowe takiego zdarzenia dla osoby fizycznej?

Ewidencja muzealiów po zmianie przepisów

Jak w związku ze zmianą przepisów ujmować w księgach rachunkowych darowizny i zakupy muzealiów sfinansowane z własnych dochodów i z dotacji (o wartości poniżej 50 zł i powyżej 3500 zł)?

Zwrot VAT za zakup muzealiów sfinansowanych dotacją

Pytanie Samorządowe muzeum otrzymuje od organizatora dotację na zakup muzealiów. W związku z tym, że muzealia nie podlegają amortyzacji, wartość otrzymanej dotacji muzeum ewidencjonuje na koncie 800 „Fundusz instytucji kultury”, a muzealia sfinansowane otrzymaną dotacją — na koncie 016 „Muzealia” — w wartości netto powiększonej o wartość VAT niepodlegającego odliczeniu i zwrotowi z urzędu skarbowego. Z umowy zawartej z organizatorem wynika, że […]

Darowizna dla muzeum

Muzeum otrzymało w darowiźnie pełne wyposażenie tradycyjnej drukarni (maszyny, akcesoria, druki itp.). Darczyńca w umowie darowizny określił przedmiot umowy na kwotę 70 000 zł. Obejmuje ona jednak wyłącznie cztery indywidualnie wycenione maszyny drukarskie, które posiadają wartość zabytkową.
Pozostałe przedmioty, a liczba ich jest znaczna, nie są wycenione.
Muzeum nie chce uznać całej darowizny za muzealia ze względu na fakt, iż drukarnia ma docelowo być „żywa”, tj. eksploatowana i wykorzystywana na pokazy, druki okazjonalne, zajęcia dydaktyczne itp.

  • Jak najkorzystniej dla muzeum przyjąć darowiznę na jego stan?
  • Jak zaewidencjonować w księgach rachunkowych całość darowizny lub jej poszczególne składniki?

Komisyjna kontrola zgodności wpisów dokumentacji w muzeum

Z § 3 ust. 6 Rozporządzenia Ministra Kultury z 30 sierpnia 2004 r. w sprawie zakresu, form i sposobu ewidencjonowania zabytków w muzeach (dalej: rozporządzenie) wynika obowiązek przeprowadzenia co 5 lat komisyjnej kontroli zgodności wpisów dokumentacji ewidencyjnej ze stanem faktycznym zbiorów.

  • Na czym polega ta kontrola i jak należy ją przeprowadzić?
  • Czy komisyjna kontrola zgodności jest równoznaczna z inwentaryzacją?

Komercyjne ubezpieczenia muzealiów

Czy eksponaty muzealne należy ubezpieczyć od zdarzeń losowych, np. od kradzieży? Czy jako dobro narodowe są one chronione przez państwo?

Uzgodnienie wartości muzealiów z ksiąg inwentarzowych z księgami rachunkowymi

Jak skorelować kwoty wartości muzealiów zapisane w księgach inwentarzowych muzealiów z zapisami księgowymi w kartotekach księgowych muzealiów, aby ich wartości były równe? Kilkanaście lat temu w księgowości założono odpowiednią kartotekę, w której zapisano wartość wszystkich muzealiów w muzeum i do której stopniowo dopisywano wartość zakupionych muzealiów. Dziś nie wiadomo, na jakiej podstawie wpisano wówczas wartość początkową zaksięgowanych w niej muzealiów. Dyrektor muzeum chce ją skorygować. Wartość muzealiów zapisana w ewidencji księgowej jest znacznie niższa od tej w księgach inwentarzowych. Muzealia kupowane jeszcze przed denominacją, w latach 80. i 90. XX w., były warte po kilka milionów złotych. Czy można zliczyć wartość muzealiów z ksiąg inwentarzowych, przyjąć ją i wpisać jako wartość początkową w ewidencji księgowej i od tego momentu już wprowadzać w niej odpowiednie zapisy przy nabywaniu muzealiów?