odprawa emerytalna

Odprawa emerytalna dla dyrektora w związku z likwidacją instytucji

Gminny ośrodek kultury (GOK) jest likwidowany z dniem 31 grudnia 2019 r. Zatrudnia na umowę o pracę 4 osoby. tj. 2 na cały etat i 2 na 1/4 etatu. Dyrektor GOK nabył uprawnienia emerytalne i zostanie zwolniony z pracy.
Czy przysługuje mu odprawa z tytułu likwidacji instytucji?

Okres wypowiedzenia a staż pracy

Z regulaminu wynagradzania ośrodka kultury wynika, że pracownikom w nim zatrudnionym po przepracowaniu tam nieprzerwanie co najmniej 30 lat przysługuje jednorazowa odprawa pieniężna w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia. Pracownica udająca się na emeryturę była zatrudniona od 13 lutego 1989 r. do 31 maja 1999 r. — wtedy otrzymała wypowiedzenie ze skróconym okresem wypowiedzenia do 1 miesiąca (zamiast 3 miesięcy), następnie została zatrudniona od 1 sierpnia 1999 r. i pracuje do chwili obecnej.
Czy okres skróconego wypowiedzenia należy zaliczyć do stażu uprawniającego do wyższej odprawy emerytalnej?

Wypłata odprawy emerytalnej uzupełniającej — uwaga na ważny wyrok Sądu Najwyższego!

Pracownik (rencista), który przeszedł na emeryturę w 2017 r., w związku z zakończeniem umowy o pracę 30 listopada 2018 r. zwrócił się do instytucji kultury z pismem o wypłacenie odprawy emerytalnej pomniejszonej o pobraną w 2003 r. odprawę rentową. Z jego świadectwa pracy z poprzedniego miejsca pracy wynika, że w 2003 r. otrzymał już odprawę rentową, na podstawie art. 921 § 1 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: kp).
Instytucja zwróciła się do Państwowej Inspekcji Pracy z prośbą o interpretację przepisów. W odpowiedzi PIP powołał się na wyroki Sądu Najwyższego z 2 października 1990 r., sygn. akt I PR 285/90 i Sądu Okręgowego w Elblągu z 16 kwietnia 2014 r., sygn. akt IV Pa 2/14 oraz na uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z 9 grudnia 2015 r., sygn. akt I PK 1/15.
Wynika z nich, że jeśli pracownik otrzymał odprawę rentową lub emerytalną w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia na podstawie przepisów kp, a następnie podjął zatrudnienie u pracodawcy, u którego obowiązują przepisy szczególne, określające wyższą wysokość odprawy emerytalnej — to pracownikowi temu, w razie rozwiązania stosunku pracy z powodu przejścia na emeryturę, przysługiwała będzie uzupełniająca odprawa emerytalna stanowiąca różnicę między odprawą wypłaconą a obecnie przysługującą.
Co powinna zrobić instytucja? Dyrektor obawia się, że z jednej strony wypłata różnicy może spowodować uruchomienie lawiny wypłat dla innych pracowników, a z drugiej strony — że pracownik poda instytucję do sądu.

Odprawa emerytalna tylko w związku z przejściem na emeryturę

Pracownik biblioteki uzyskał prawo do przejścia na emeryturę. Zamierza on zrezygnować z emerytury z ZUS i pobierać świadczenie — rentę rodzinną po zmarłym dziecku ze służb mundurowych.
Czy w takim przypadku przysługuje mu odprawa emerytalna?

Odprawa emerytalna dla zastępcy dyrektora — zgodnie z regulaminem wynagradzania

W 2019 r. na emeryturę odchodzi zastępca dyrektora instytucji kultury (biblioteki). Zgodnie z obowiązującym w bibliotece regulaminem wynagradzania będzie przysługiwać mu 6-miesięczna odprawa emerytalna.
W jaki sposób ustalić, czy wysokość należnej odprawy nie naruszy zasad wynikających z Ustawy z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi, dalej: ustawa kominowa?

Świadczenia w związku z przejściem na emeryturę

W samorządowej instytucją kultury nie działają związki zawodowe oraz nie został zawarty układ zbiorowy pracowników. Jeden z pracowników nabywa prawo do emerytury 18 sierpnia 2018 r. oraz prawo do nagrody jubileuszowej przysługującej mu po 40 latach pracy 1 września 2019 r. Obowiązujący zakładowy regulamin wynagradzania nie reguluje kwestii wypłaty nagrody jubileuszowej w sytuacji, kiedy w związku z przejściem na emeryturę pracownikowi brakuje mniej niż 12 miesięcy. Pracownik wyraził wolę rozwiązania stosunku pracy w styczniu 2019 r. i jednocześnie chce wnioskować o wypłatę nagrody jubileuszowej za 40 lat pracy.
Czy można wypłacić takie świadczenie?

Podstawa prawna przyznania nagrody jubileuszowej

W gminnym ośrodku kultury obowiązuje regulamin wynagradzania pracowników. Jaką podstawę prawną podać, jeżeli w regulaminie wynagradzania jest zapis, z którego wynika, że pracownikowi przysługują nagrody jubileuszowe określone w art. 31b ust. 3–6 Ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: ustawa o działalności kulturalnej) oraz w Rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 22 października 2015 r. w sprawie wynagradzania pracowników instytucji kultury (dalej: rozporządzenie w sprawie wynagradzania)?
Jaką podstawę prawną podać przy przyznaniu nagrody jubileuszowej pracownikowi — czy powołać się na regulamin wynagradzania, stosownie do ustawy o działalności kulturalnej i rozporządzenia w sprawie wynagradzania, czy odwrotnie?

Odprawa emerytalna bez względu na staż pracy w instytucji kultury

Po półrocznym stażu na podstawie umowy z Powiatowym Urzędem Pracy instytucja zatrudniła pracownika na pół etatu na okres 3 miesięcy. Po zatrudnieniu pracownik poinformował pracodawcę, że nabył prawo do emerytury. Jego całkowity staż pracy wynosi 30 lat.
Czy instytucja kultury ma wypłacić odprawę emerytalną, choć w jej planie finansowym nie przewidziano środków na ten cel?
Czy na przyszłość, w celu doprecyzowania regulaminu wynagradzania, można wprowadzić zapis o jednomiesięcznej odprawie dla pracowników, którzy przepracowali w danej instytucji kultury np. 3 lata?

Obliczanie odprawy emerytalnej

Pracownica jest zatrudniona na 1/4 etatu na stanowisku głównego księgowego (składniki wynagrodzenia to: zasadnicze, dodatek za wieloletnią pracę 20%, dodatek funkcyjny 25% wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatek specjalny za każdy miesiąc wypłacany co kwartał) i na 3/4 etatu na stanowisku bibliotekarza (składniki wynagrodzenia: zasadnicze, dodatek za wieloletnią pracę 20% wynagrodzenia zasadniczego i premia za każdy miesiąc wypłacana co kwartał).
Jakie składniki wynagrodzenia ująć w podstawie odprawy emerytalnej?

Świadczenia dla głównego księgowego zatrudnionego na dwóch etatach

Główny księgowy pracuje w dwóch instytucjach kultury — w jednej na pełny etat, w drugiej — w wymiarze 3/4 etatu. Niedługo osiągnie on wiek emerytalny.
Czy odprawa emerytalna będzie mu przysługiwać w obydwu zakładach pracy?
Czy w dodatkowym miejscu pracy należą mu się nagrody jubileuszowe oraz jak ustalić staż do ich obliczenia?

Prawo do odprawy emerytalnej tylko raz

We wrześniu 1991 r. w bibliotece zatrudniono rencistę na stanowisko pracownika gospodarczego. W listopadzie 2015 r. pracownik przechodzi na emeryturę. Do marca 1991 r. był on zatrudniony w innym zakładzie pracy. W świadectwie pracy od tego pracodawcy istnieje adnotacja, że umowa o pracę została rozwiązana na podstawie porozumienia stron, natomiast w książeczce ubezpieczeniowej jest zapis o wypowiedzeniu w związku z wyczerpaniem zasiłku chorobowego. Między marcem a wrześniem 1991 r. osoba ta otrzymała status rencisty. Obecnie nie jest w stanie powiedzieć, czy w związku z przejściem na rentę otrzymała odprawę rentową. Poprzedni zakład pracy już nie istnieje.

  • Co w takim przypadku należy zrobić?
  • Gdzie ubiegać się o dokumenty?
  • Czy po prostu wypłacić odprawę?

Odprawa emerytalna dla głównego księgowego zatrudnionego w dwóch instytucjach kultury

Główny księgowy zatrudniony jest na część etatu w dwóch samorządowych instytucjach kultury — w domu kultury i w bibliotece — na oddzielnych umowach o pracę. Niedługo nabędzie on prawo do emerytury. Czy odprawę emerytalną należy wypłacić i z biblioteki, i z domu kultury? W jakiej wysokości?