opłaty za zajęcia

Ustalanie stawek za zajęcia organizowane przez instytucję kultury

Gminne centrum kultury korzystające ze zwolnienia od VAT prowadzi miejsca noclegowe, ale mieści się w limicie podmiotowego zwolnienia od VAT. Jednak za niektóre zajęcia dla dzieci i młodzieży instytucja pobiera opłaty wprowadzane jako wsparcie działalności, które kwalifikuje jako darowiznę. W instytucji kultury obowiązuje też zarządzenie wprowadzające stawki za zajęcia prowadzone w GCK. Wynika z niego m.in., że podane stawki są stawkami miesięcznymi brutto i stanowią wsparcie działalności statutowej GCK — przeznaczone są na zakup materiałów potrzebnych na zajęcia.
Czy taki zapis jest prawidłowy? Czy można wprowadzić w instytucji kultury zarządzenie dotyczące stawek opłat (nie jest to cennik), które przeznaczane są na wsparcie działalności statutowej?

Zwrot opłaty za zajęcia warsztatowe

W związku z epidemią rodzice zrezygnowali z zajęć warsztatowych dla dzieci i proszą o zwrot wpłaconej kwoty.
W jaki sposób zaksięgować tę operację?

Ewidencja wpłat za zajęcia dokonanych za pomocą PayU

Uczestnicy zajęć odbywających się w instytucji kultury dokonują wpłat online za pomocą serwisu PayU.
W jaki sposób zaksięgować te wpłaty oraz prowizje potrącane przez operatora płatności?
W której pozycji sprawozdania Rb-N wykazać saldo widniejące na koncie bankowym PayU?

Wpłaty od uczestników zajęć rejestrowane za pomocą kasy fiskalnej

Instytucja przyjmuje wpłaty od uczestników zajęć sportowych i tanecznych za pomocą kasy fiskalnej jako wpłaty zwolnione z VAT (korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 113 Ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług). Wpłaty z każdego dnia instytucja wpłaca na konto bankowe w tym samym dniu lub w następnym (bank jest czynny tylko do godziny 14:00).
Czy instytucja powinna prowadzić rejestr wpłat czy też wydruki z kasy stanowią dokument, dzięki któremu wiadomo jest, ile było wpłat w danym miesiącu?

Opłaty za zajęcia prowadzone przez ośrodek kultury — czy to już działalność gospodarcza?

Ośrodek kultury zamierza wprowadzić odpłatność za udział w niektórych zajęciach. Statut instytucji nie przewiduje jednak prowadzenia działalności innej niż kulturalna.
Czy można w takiej sytuacji wprowadzać odpłatność za zajęcia?
Jakie zajęcia można finansować z budżetu ośrodka kultury, a za jakie pobierać opłaty?