podróż służbowa

Koszty transportu w podróży służbowej

Artyści jako pracownicy instytucji kultury wyjeżdżają na występy. Przewozi ich autokarem firma transportowa. Pracownicy rozliczają delegacje.
Czy koszty usługi transportowej to usługa obca (analitycznie: „Usługi transportowe”), czy pozostałe koszty (analitycznie: „Delegacja”)?

Odpoczynki w delegacji

W instytucji kultury, w której obowiązuje 12-miesięczny okres rozliczeniowy, pracownicy wyjeżdżają np. na festiwale odbywające się w innych miastach.
Planując im harmonogram czasu pracy na 7 dni, kadrowy musi uwzględnić 11-godziną przerwę dobową oraz 35-godzinną przerwę w danym tygodniu.
Czy w części odpoczynku tygodniowego pracownika można wpisać delegację — byłoby to np. 12 godzin, a pozostałą liczbę godzin (np. 23 godziny) uznać za dalszą część przerwy w pracy?

Potwierdzanie delegacji uczestników szkoleń odbywających w pomieszczeniach wynajętych przez instytucję kultury

Pytanie Ośrodek kultury często wynajmuje swoje sale podmiotom zewnętrznym, np. na organizację konferencji. Ośrodek nie jest ich organizatorem, tylko wynajmuje pomieszczenia. Do sekretariatu ośrodka często przychodzą uczestnicy tych wydarzeń z prośbą o podpięczętowanie druku delegacji. Czy pracownicy ośrodka kultury mają obowiązek podbijać te delegacje swoją pieczątką? Pracownicy ośrodka kultury nie mają obowiązku potwierdzania delegacji uczestników szkoleń czy […]

Podróż służbowa w weekend

Pracownicy instytucji kultury w ramach realizacji projektu Erasmus+ wyjeżdżają na zagraniczne podróże służbowe w dni będące dla nich dniami wolnymi od pracy (sobota, niedziela). Do ich obowiązków należy m.in. koordynacja projektu.
Czy tym pracownikom należy zrekompensować wyjazd służbowy przypadający w sobotę i niedzielę dniem wolnym?

Podróż służbowa pracownika na dwóch etatach

Pracownik zatrudniony w dwóch instytucjach kultury (jedna instytucja jest zarządzana przez drugą), wyjeżdża służbowo z chórem młodzieżowym za granicę. W instytucji głównej pracownik ten pracuje na ½ etatu jako kierownik (w tej instytucji ma swoją siedzibę chór, z którym jedzie), a w drugiej jako specjalista muzyk na ¼ etatu (w tej instytucji natomiast odbywają się zajęcia z nauki emisji głosu chóru młodzieżowego). W pierwszej instytucji pracownik świadczy pracę od wtorku do piątku po 5 godzin dziennie, a w drugiej pracuje w piątek i sobotę również po 5 godzin dziennie. Wyjazd chóru ma się odbyć w czwartek, a powrót w niedzielę.
Czy pracownik powinien otrzymać diety z obydwu instytucji czy tylko z jednej?

Można zrzec się należności z tytułu podróży służbowej

Dyrektor instytucji kultury pojechał w kilkudniową, zagraniczną podróż służbową. Koszty podróży — dojazdy, przejazdy, całodzienne wyżywienie i noclegi — w całości pokrył organizator spotkania. Pracownikowi, któremu zapewniono w czasie podróży zagranicznej bezpłatne, całodzienne wyżywienie, przysługuje 25% diety (§ 14 ust. 1 Rozporządzenia MPiPS z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej, dalej: rozporządzenie w sprawie kosztów podróży służbowych).

  • Czy dyrektor instytucji może w formie pisemnego oświadczenia zrzec się prawa do należnych mu diet i czy instytucja kultury na jego podstawie może ich nie wypłacić?

Wyjazd służbowy pracownika łączącego część etatu z urlopem rodzicielskim

Pracownik muzeum łączy pracę na ½ etatu z urlopem rodzicielskim. Pracuje codziennie od 08:15 do 12:15 (4 godziny). Czy dyrektor muzeum może takiemu pracownikowi polecić wyjazd służbowy (delegację) od godziny 15:00?

W podróży zagranicznej pracowników dyrektor filharmonii może ustalić więcej niż jedno państwo docelowe

Pracownicy orkiestry zatrudnieni w filharmonii wyjechali w podróż służbową do Austrii i Włoch. Wyjechali z Krakowa w poniedziałek 24 listopada o godzinie 07:00 na lotnisko do Katowic. Samolot do Wiednia wystartował o godzinie 12:30. W środę 26 listopada o godzinie 14:00 pracownicy odlecieli z Wiednia i po dwóch godzinach wylądowali w Neapolu. Do Katowic wrócili w piątek, 28 listopada o 20:00. Do domu w Krakowie dotarli o godzinie 22:30. W podróży pracownicy mieli zapewniony hotel i wyżywienie. Jak policzyć delegację pracowników?

Należności z tytułu podróży artystów i drobne poczęstunki dla gości instytucji kultury

Należności z tytułu podróży służbowych w części przekraczającej limity określone w Rozporządzeniu MPiPS z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (dalej: rozporządzenie w sprawie podróży służbowych) podlegają opodatkowaniu.
Czy limity te dotyczą też artystów odbywających podróże?
Instytucja organizuje poczęstunki dla zaproszonych gości lub uczestników imprezy, na których serwowane są drobne przekąski, np. ciasto, kawę i inne napoje. Czy wartość tych świadczeń podlega opodatkowaniu?

Bezpłatna delegacja pracownika muzeum

Pracownik muzeum złożył wniosek o bezpłatną delegację na wyjazd do Nowego Jorku na 6 dni. Celem podróży pracownika jest udział w konferencji oraz rekonesans po muzeach. Muzeum pokrywa koszty ubezpieczenia pracownika w ramach wyjazdu. Czy dyrektor muzeum może pracownikowi udzielić bezpłatnej delegacji?

Podróż służbowa prywatnym samochodem

Instytucja kultury zamierza wysłać w podróż służbową jednego ze swoich pracowników. W podróż tę pracownik wybierze się samochodem stanowiącym własność jego małżonki. Czy w takiej sytuacji pracownik musi złożyć pracodawcy pisemny wniosek o umożliwienie odbycia podróży takim środkiem, czy wystarczy ustna akceptacja dyrektora? Czy są przepisy regulujące tę kwestię?

Umowy cywilnoprawne z artystami a zwrot kosztów ich podróży, noclegów i wyżywienia

Ośrodek kultury organizuje imprezy dla dzieci, na które zaprasza artystów. Z tytułu zawartych z autorami umów cywilnoprawnych ponosi on koszty ich wynagrodzenia, wyżywienia i zakwaterowania. Czy koszty zakwaterowania i wyżywienia artysty można zakwalifikować jako koszty podróży osób niebędących pracownikami? Jakie postanowienia powinna zawierać umowa z artystą, aby koszty takie można było zakwalifikować do kosztów podróży?