praca w dni wolne

Praca w niedzielę niezależnie od rozkładu czasu pracy

Pracownik instytucji kultury złożył wniosek o umożliwienie wykonywania pracy w ruchomym rozkładzie czasu pracy zgodnie z art. 1401 § 1 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: kp), np. w poniedziałek od 10:00 do 18:00, a od wtorku do piątku od 08:00 do 16:00.
Czy w razie potrzeby można mu zaplanować pracę w niedzielę?

Wolne za godziny nadliczbowe w sobotę i niedzielę

Pytanie dotyczy odbioru godzin nadliczbowych przez pracownika, który pracuje na cały etat w godz. 06:00–14:00 od poniedziałku do piątku. Z nagłej potrzeby pracodawcy 7 i 8 grudnia (sobota i niedziela) 2019 r. pracownik pracował odpowiednio w godzinach od 12:00 do 20:00 i od godziny 08:00 do 00:00 i w poniedziałek od 00:00 do 00:30. Pracodawca możliwie najszybciej oddał pracownikowi dwa dni wolne 12 i 13 grudnia.
Jak rozliczyć powstałe godziny nadliczbowe? W instytucji obowiązuje zasada odbioru godzin i pracodawca chciał udzielić rekompensaty w postaci wolnego czasu.

Rekompensata za pracę w sobotę i niedzielę

Pytanie dotyczy odbierania czasu wolnego za przepracowane soboty i niedziele w 5-dniowym tygodniu pracy w instytucji kultury.
Jak rozliczyć godziny przepracowane w soboty, a jak godziny przepracowane w niedziele i święta?
Ile wolnego należy się za każdą przepracowaną godzinę, gdy oddaje je dyrektor, a ile, gdy o wolne zwraca się pracownik?

Praca w święto 11 listopada

Pracownicy GOK 11 listopada pracowali przy organizacji uroczystości z okazji Dnia Niepodległości. Był to dla nich dzień pracy.
Czy z tego tytułu przysługuje dzień wolny od pracy, skoro następny dzień, 12 listopada, był dla nich dniem wolnym od pracy?

Praca w święto 11 listopada

W 2017 r. Dzień Niepodległości — 11 listopada — przypadał w sobotę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dyrektor ośrodka w zamian za ten dzień zarządzi inny dzień wolny od pracy. Jednak tego dnia instytucja kultury organizuje obchody święta niepodległości, w związku z tym wszyscy w tym dniu pracują.
Czy pracownicy ośrodka otrzymają jeszcze jeden dodatkowy dzień wolny?

Praca w sobotę, niedzielę i święto dla dyrektora, jego zastępcy i głównego księgowego

  • Osoby zarządzające zakładem pracy w instytucji kultury to dyrektor, jego zastępca oraz główny księgowy. Przepisy kp wprowadzają dla nich odmienne zasady rozliczania czasu pracy
  • Jeżeli dyrektor lub główny księgowy przyjdą do pracy w niedzielę, która jest dla nich dniem wolnym od pracy, to trzeba udzielić im w zamian innego dnia wolnego
  • W orzecznictwie sądowym uznaje się, że w niektórych przypadkach za pracę w niedzielę osobom zarządzającym przysługuje jednak dodatek jak za godziny nadliczbowe

Podróż służbowa w weekend

Pracownicy instytucji kultury w ramach realizacji projektu Erasmus+ wyjeżdżają na zagraniczne podróże służbowe w dni będące dla nich dniami wolnymi od pracy (sobota, niedziela). Do ich obowiązków należy m.in. koordynacja projektu.
Czy tym pracownikom należy zrekompensować wyjazd służbowy przypadający w sobotę i niedzielę dniem wolnym?

Odbiór dni wolnych od pracy w zamian za pracę niedziele i święta

W samorządowej instytucji kultury obowiązuje system równoważnego czasu pracy w połączeniu z ruchomym czasem pracy, wprowadzonym na mocy porozumienia pomiędzy pracodawcą a przedstawicielem załogi. Miesięczne harmonogramy czasu pracy obejmują także pracę w niedziele i święta. Pracownicy sami proponują dni i godziny swojej pracy w harmonogramach. Zdarza się tak, że za pracę wykonaną w niedzielę lub święto wyznaczają sobie do odbioru dni niezgodnie z art. 15111 § 1 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: kp), powodując kumulację nieobecności pracownika w poszczególnych tygodniach okresu rozliczeniowego. Z art. 15111 § 1 kp wynika bowiem, że z powodu wykonywania pracy koniecznej ze względu na jej użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności w szczególności zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, pracownikowi instytucji kultury, który pracuje w niedziele i święta, należy zapewnić inny dzień wolny od pracy w zamian za pracę w niedzielę — w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, a w zamian za pracę w święto — w ciągu okresu rozliczeniowego.
Czy tak sporządzane harmonogramy pracy są prawidłowe?
Czy ustalenie dni wolnych za pracę w niedzielę lub święto w taki sposób powinno odbywać się na podstawie wniosku złożonego przez pracownika?

Świąteczna sobota a wymiar czasu pracy

Dyrektor instytucji kultury wydał zarządzenie, że za święto przypadające w sobotę 15 sierpnia 2015 r. pracownikom udziela się dnia wolnego 2 listopada 2015 r. Pracownica, która świadczy pracę od poniedziałku do piątku po 8 godzin, rozwiązała umowę za porozumieniem stron 31 sierpnia 2015 r.
Ile godzin powinna przepracować w sierpniu 2015 r.?

Praca w niedziele i święta oraz zmiana harmonogramów czasu pracy w instytucjach kultury

• Praca w soboty i niedziele w zakładach prowadzących działalność kulturalną jest dopuszczalna • Praca w dni ustawowo wolne od pracy nie może prowadzić do przekroczenia 48 godzin pracy tygodniowo i naruszenia prawa pracownika do tzw. dobowego odpoczynku • Pracodawca może z 8 do 12 godzin przedłużyć dobowy czas pracy