praca w niedzielę

Praca w sobotę i niedzielę w instytucji kultury

Ośrodek kultury ma ustalony w regulaminie wynagradzania podstawowy czas pracy z czteromiesięcznym okresem rozliczania. W instytucji kultury odbywa się sporo imprez, które powodują wydłużenie czasu pracy, a co za tym idzie — powstanie nadgodzin (najczęściej w soboty i w niedziele). Za nadgodziny pracownicy odbierają dzień wolny z ich wniosku, czyli godzina za godzinę.
Jak się rozliczyć z pracownikami, gdy w sobotę przychodzą na np. 4 godziny do pracy — czy za dzień wolny dostają tylko te 4 godziny wolne?
A co w przypadku, gdy impreza trwa np. 13 godzin — czy pracownik dostaje 13 godzin do odbioru, czy też całe dwa dni wolnego? Czy w takim przypadku za 8 godzin pracownik może odebrać wolne, a za resztę instytucja wypłaci jak za nadgodziny?

Rekompensata za pracę w sobotę i niedzielę

Pytanie dotyczy odbierania czasu wolnego za przepracowane soboty i niedziele w 5-dniowym tygodniu pracy w instytucji kultury.
Jak rozliczyć godziny przepracowane w soboty, a jak godziny przepracowane w niedziele i święta?
Ile wolnego należy się za każdą przepracowaną godzinę, gdy oddaje je dyrektor, a ile, gdy o wolne zwraca się pracownik?

Praca w święto 11 listopada

Pracownicy GOK 11 listopada pracowali przy organizacji uroczystości z okazji Dnia Niepodległości. Był to dla nich dzień pracy.
Czy z tego tytułu przysługuje dzień wolny od pracy, skoro następny dzień, 12 listopada, był dla nich dniem wolnym od pracy?

Gdy pracownik nie chce odebrać wolnego za pracę w sobotę i niedzielę

Pracownica zatrudniona na cały etat w podstawowym systemie czasu pracy ma do wykorzystania kilka dni za pracę w soboty i niedziele, jednak termin rozliczeniowy już minął. W najbliższym czasie zostanie mamą i nie będzie przychodziła do pracy. Pracownica nie chce teraz odebrać wolnych dni.
Co powinien zrobić pracodawca?

Praca w sobotę, niedzielę i święto dla dyrektora, jego zastępcy i głównego księgowego

  • Osoby zarządzające zakładem pracy w instytucji kultury to dyrektor, jego zastępca oraz główny księgowy. Przepisy kp wprowadzają dla nich odmienne zasady rozliczania czasu pracy
  • Jeżeli dyrektor lub główny księgowy przyjdą do pracy w niedzielę, która jest dla nich dniem wolnym od pracy, to trzeba udzielić im w zamian innego dnia wolnego
  • W orzecznictwie sądowym uznaje się, że w niektórych przypadkach za pracę w niedzielę osobom zarządzającym przysługuje jednak dodatek jak za godziny nadliczbowe

Dzień wolny za pracę w niedzielę

W artystycznej instytucji kultury obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy; pracownicy świadczą pracę również w soboty i niedziele. Za pracę w niedzielę należy się dzień wolny w ciągu 6 dni poprzedzających lub 6 dni następujących po tym dniu pracy. Dodatkowo należy udzielić pracownikowi obowiązkowych odpoczynków.
Czy można wydłużyć okres wykorzystania tych dni wolnych?
Czy za pracę w sobotę pracownik również musi odebrać dzień w ciągu 6 dni kalendarzowych poprzedzających albo następujących po tym dniu pracy?
Czy można zaplanować pracownikowi pracę w taki sposób, że np. w tygodniu ma pierwsze 2 dni odpoczynku, potem 10 dni pracuje, a następnie znowu 2 dni odpoczynku?

Odbiór dni wolnych od pracy w zamian za pracę niedziele i święta

W samorządowej instytucji kultury obowiązuje system równoważnego czasu pracy w połączeniu z ruchomym czasem pracy, wprowadzonym na mocy porozumienia pomiędzy pracodawcą a przedstawicielem załogi. Miesięczne harmonogramy czasu pracy obejmują także pracę w niedziele i święta. Pracownicy sami proponują dni i godziny swojej pracy w harmonogramach. Zdarza się tak, że za pracę wykonaną w niedzielę lub święto wyznaczają sobie do odbioru dni niezgodnie z art. 15111 § 1 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: kp), powodując kumulację nieobecności pracownika w poszczególnych tygodniach okresu rozliczeniowego. Z art. 15111 § 1 kp wynika bowiem, że z powodu wykonywania pracy koniecznej ze względu na jej użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności w szczególności zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, pracownikowi instytucji kultury, który pracuje w niedziele i święta, należy zapewnić inny dzień wolny od pracy w zamian za pracę w niedzielę — w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, a w zamian za pracę w święto — w ciągu okresu rozliczeniowego.
Czy tak sporządzane harmonogramy pracy są prawidłowe?
Czy ustalenie dni wolnych za pracę w niedzielę lub święto w taki sposób powinno odbywać się na podstawie wniosku złożonego przez pracownika?

Praca w niedzielę w instytucji kultury

Niezależnie od przyjętego systemu pracy dyrektor instytucji może zobowiązać pracownika do pracy w niedzielę. Wpisuje ten dzień w harmonogram planowanego czasu pracy.

  • Czy instytucja kultury na podstawie art. 15110 pkt 9 lit. h Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: kp) może taką pracę w niedzielę zaplanować i wpisać do harmonogramu? Na jakiej zasadzie ma pracownik odebrać tę niedzielę — czy wystarczy wpisać w harmonogramie inny dzień wolny, czy też musi pisać podanie o zwrot innego dnia wolnego za pracującą niedzielę?
  • Czy zobowiązanie pracownika do pracy w niedzielę należy podać mu do wiadomości przed okresem rozliczeniowym? Jeśli jednak okaże się np. na tydzień przed imprezą, że pracownik jest potrzebny w niedzielę, to czy będzie to już traktowane jako nieuprawniona praca w godzinach nadliczbowych?
  • Czy również w instytucji kultury obowiązuje zasada, że pracownikowi przysługuje zawsze ustalony jeden dzień wolny od pracy (z reguły jest to niedziela)? Jeśli bowiem np. w równoważnym systemie pracy dyrektor zaplanuje pracę w taki sposób, że w ciągu okresu rozliczeniowego zdarzy się, że pracownik będzie pracował we wszystkie dni tygodnia, to czy może się to odbyć bez tzw. nadgodzin?

Praca w niedzielę w równoważnym systemie czasu pracy

Z uwagi na różne dni i godziny pracy nowego pracownika dyrektor instytucji ma zamiar wprowadzić równoważny system pracy.
Pozostaje pytanie, co z pracą w niedzielę takiego pracownika. Większość niedziel byłaby dla niego wolna, czyli byłby to obowiązkowy dzień wolny od pracy, ale raz na jakiś czas w niedzielę konieczne będzie zaplanowanie mu pracy.

  • Czy w takim przypadku można zaplanować w harmonogramie czasu pracy tego pracownika niektóre niedziele jako robocze, czy też należy je traktować jako pracę w godzinach nadliczbowych?
  • Jak w tym przypadku traktować zasadę, że pracy w nadgodzinach nie można planować?

Święto w niedzielę nie obniża wymiaru czasu pracy

W ośrodku kultury pracownicy czasami wykonują pracę w niedzielę.

  • Czy dzień niedzieli Wielkanocnej może obniżyć wymiar czasu pracownika?
  • Czy należy się za to święto dzień wolny?

Dzień wolny dla dyrektora za pracę w niedzielę

Czy dyrektorowi instytucji kultury przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę?

Praca w soboty i niedziele w instytucji kultury

Pracownicy instytucji kultury pracują w podstawowym systemie czasu pracy. Problem dotyczy pracujących sobót i niedziel. W regulaminie pracy instytucji jest bowiem zapis, że sobota jest wolnym dniem z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy. W wyniku tego praca w soboty (a zdarza się to dość często) do tej pory była traktowana jako praca w godzinach nadliczbowych. Jednak nie jest to do końca prawidłowe, skoro odbywające się w soboty koncerty, imprezy są wcześniej planowane. Czy należy usunąć zapis o wolnej sobocie z regulaminu pracy? Czy można planować pracę w niedzielę? Czy trzeba traktować to jako pracę w godzinach nadliczbowych? Jak liczyć godziny pracy w soboty i niedziele? Pracownicy w te dni czasem pracują 3 godziny, a czasem 8 i nie zawsze można przewidzieć, ile będzie trwała ich praca.