radny

Zastępca dyrektora instytucji kultury a funkcja radnego

Dyrektor ośrodka kultury wydał akt powołania zastępcy na czas jego nieobecności w związku ze zwolnieniem lekarskim oraz urlopem macierzyńskim. Osoba ta jest zatrudniona na czas określony jako pracownik gospodarczo-administracyjny.
Czy osoba, która pełni funkcję zastępcy dyrektora ośrodka kultury, może być radnym w radzie gminy?

Dyrektor decyduje o obsadzie stanowisk w instytucji kultury

Radny gminy upiera się, aby zwolnić główną księgową i zatrudnić inną osobę na umowę-zlecenie. Dotychczas zatrudniona główna księgowa wykonuje swoje obowiązki prawidłowo i nikt nie ma żadnych zastrzeżeń do jej pracy.
Czy radny może tego wymagać od dyrektora ośrodka kultury?
Czy przepisy pozwalają na to, aby zatrudnić głównego księgowego na umowę-zlecenie?

Ujawnianie wynagrodzenia artystów związanych z radnym gminy a dostęp do informacji publicznej

Instytucja kultury organizowała imprezę sylwestrową, na której zagrał zespół muzyczny. Właścicielem zespołu jest radny, który prowadzi w tym zakresie działalność gospodarczą. Po wykonaniu usługi wystawiono fakturę. Wykonawca usługi (radny) zastrzegł sobie nieujawnianie osobom trzecim wynagrodzenia z tytułu wykonywanej usługi.
Czy ma tu zastosowanie art. 29a Ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: ustawa o działalności kulturalnej)?
Czy dyrektor instytucji ma obowiązek ujawnić wynagrodzenie na pisemny wniosek o udostępnienie informacji publicznej ze względu na fakt, iż radny jest osobą publiczną?

Pracownik biblioteki radnym

Pracownik biblioteki (zatrudniony na ½ etatu) jest radnym i za udział w posiedzeniach rady miasta i gminy otrzymuje wynagrodzenie miesięczne. Posiedzenia rady odbywają się w dni, w które pracownik pracuje w bibliotece.

  • Jak należy dokumentować nieobecność pracownika w pracy?
  • Jak rozliczać jego wynagrodzenie?
  • Czy pracownik powinien na te dni brać urlop?

Szczegółowe zestawienie wydatków związanych z organizacją imprezy plenerowej na żądanie radnego

Członek rady miasta zwrócił się do instytucji kultury o przedstawienie szczegółowego wykazu wydatków związanych z organizacją imprezy plenerowej. Czy istnieje podstawa prawna, na podstawie której członek rady może żądać od instytucji kultury takiego wyszczególnienia?

Udział przewodniczącego rady gminy w programie realizowanym przez GOK

Gminny ośrodek kultury (GOK) zatrudnia na umowę o pracę specjalistę ds. sportu, który od grudnia jest też przewodniczącym rady gminy. GOK realizuje również program „Organizator Sportu Dzieci i Młodzieży”, w którym osoba ta bierze udział na podstawie umowy-zlecenia.
Czy przewodniczący rady gminy może jednocześnie wykonywać czynności w ramach umowy-zlecenia zawartej z GOK?