regulamin wynagrodzeń

Połączenie instytucji kultury a wprowadzenie nowych regulaminów pracy i wynagradzania

Uchwałą Rady Gminy od 1 kwietnia 2018 r. połączono działające na terenie jednej gminy Gminny Ośrodek Kultury (GOK) oraz muzeum w nową instytucję kultury. W tym dniu zostaną odczytane pracownikom regulaminy. Problem jest jednak z regulaminami: pracy i wynagradzania, które wchodzą w życie po upływie 2 tygodni od podania go do wiadomości pracownikom. Pracownicy GOK zachowują swoje stanowiska, natomiast pracownicy muzeum mają zmienione stanowiska.
Czy zgodne z prawem będzie, jeśli w zarządzeniu dyrektora oraz regulaminie pracy i wynagradzania ominięty zostanie zapis, że te akty wchodzą w życie po upływie 2 tygodni; natomiast zostanie wpisane, że wchodzą one w życie z dniem podpisania ze względu na rozpoczęcie tego dnia działalności przez nową instytucję kultury?

Dodatek stażowy a zasiłek macierzyński

Pytanie dotyczy wypłacania dodatku stażowego w czasie choroby oraz urlopu macierzyńskiego. W instytucji wypłaca się dodatek stażowy przy zasiłku:

  • chorobowym — obok zasiłku;
  • macierzyńskim — wlicza się w podstawę zasiłku.

Zdaniem ZUS dodatek powinien być wypłacany obok zasiłku macierzyńskiego.
Czy ZUS ma rację i na jakiej podstawie prawnej można wcielić do regulaminu wynagradzania to stanowisko ZUS?

Korzystniejsze postanowienia uchylonego regulaminu wynagradzania

Zarówno główny księgowy, jak i dyrektor w muzeum mają krótki staż pracy w tej instytucji kultury. Tymczasem dwóch wieloletnich pracowników twierdzi, że według starego regulaminu wynagradzania pracownikom zatrudnionym w muzeum przed 1 stycznia 1999 r. przysługuje dodatek stażowy w maksymalnej wysokości 30%, a nie 20%, oraz nagroda jubileuszowa po 35 latach pracy w wysokości 400%, a nie 200% — jak wynika odpowiednio z art. 31 ust. 2 i art. 31b ust. 3 pkt 4 Ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: ustawa o działalności kulturalnej). Jednak nie ma żadnego dokumentu lub pisma na potwierdzenie stanowiska tych pracowników.
Czy uznać racje pracowników?

Odprawa emerytalna bez względu na staż pracy w instytucji kultury

Po półrocznym stażu na podstawie umowy z Powiatowym Urzędem Pracy instytucja zatrudniła pracownika na pół etatu na okres 3 miesięcy. Po zatrudnieniu pracownik poinformował pracodawcę, że nabył prawo do emerytury. Jego całkowity staż pracy wynosi 30 lat.
Czy instytucja kultury ma wypłacić odprawę emerytalną, choć w jej planie finansowym nie przewidziano środków na ten cel?
Czy na przyszłość, w celu doprecyzowania regulaminu wynagradzania, można wprowadzić zapis o jednomiesięcznej odprawie dla pracowników, którzy przepracowali w danej instytucji kultury np. 3 lata?

Nagroda roczna pracowników instytucji kultury w regulaminie

W instytucji kultury zatrudnionych jest 8 osób, nie ma więc obowiązku wprowadzania regulaminu wynagradzania. Dyrektor chce w planie finansowym jednostki zaplanować nagrody roczne dla pracowników.
Czy w takim przypadku należy jednak wprowadzić regulamin wynagradzania?

Wypłata nagrody jubileuszowej w instytucji kultury

Pytania dotyczą wypłaty nagrody jubileuszowej w samorządowej instytucji kultury.
W regulaminie wynagradzania obowiązującym w instytucji kultury nie ma przepisów dotyczących wypłaty nagrody jubileuszowej. Nie ma też takich, które by zabraniały wypłatę tej gratyfikacji. Zatem, czy do wypłaty nagrody jubileuszowej takie postanowienia regulaminu są konieczne, czy wystarczy jako podstawę prawną wskazać art. 31b Ustawy 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: ustawa o działalności kulturalnej)?
Pracownik nabywa prawo do wypłaty nagrody jubileuszowej, np. 10. dnia danego miesiąca. Czy należy mu wypłacić nagrodę w dniu nabycia prawa do nagrody, czy wystarczy, że instytucja wypłaci mu ją razem z najbliższą wypłatą (np. ostatniego dnia miesiąca, jak wynika z regulaminu wynagradzania obowiązującego w instytucji)?

W regulaminie wynagradzania może być korzystniej niż w ustawie

Czy regulamin wynagradzania obowiązujący w instytucji kultury może wprowadzać nagrody i premie, chociaż nie przewiduje ich ani Ustawa z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: ustawa o działalności kulturalnej), ani Rozporządzenie MKiDN z 22 października 2015 r. w sprawie wynagradzania pracowników instytucji kultury (dalej: rozporządzenie w sprawie wynagradzania)?

Określenie terminu wypłacania wynagrodzenia w regulaminie wynagradzania

Wynagrodzenie za pracę w instytucji kultury wypłacane jest z dołu, nie później niż do ostatniego dnia miesiąca, a jeżeli wypłata wynagrodzenia przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym ten dzień. W praktyce wygląda to tak, że pensje wypłaca się najwcześniej 25. dnia miesiąca lub później, ale do końca miesiąca. W regulaminie wynagradzania nie ma podanej konkretnej daty.
Czy zapis w regulaminie powinien dotyczyć jednego, konkretnego dnia miesiąca?
Jeżeli w instytucji pensje wypłaca się czasem kilka dni wcześniej, to czy jest to zgodne z obowiązującymi przepisami?

Dodatek specjalny a podstawa zasiłku chorobowego

W instytucji kultury dyrektor często przyznaje jednorazowe dodatki specjalne za dany miesiąc.
Czy dodatki te należy wliczyć do podstawy wynagrodzenia chorobowego i zasiłku z ubezpieczenia społecznego?
Jakie zapisy w regulaminie wynagradzania zawrzeć, aby dodatek ten wliczyć do podstawy chorobowego?

Nagroda roczna w regulaminie wynagradzania instytucji kultury — może być na takich samych zasadach jak w ustawie o „trzynastkach” dla sfery budżetowej

W regulaminie wynagradzania instytucji kultury znajduje się zapis, z którego wynika, że pracownik, który nie przepracował u pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy.
Jak w takim przypadku naliczyć takiemu pracownikowi wysokość nagrody?
Czy średnie miesięczne wynagrodzenie mnoży się przez liczbę przepracowanych miesięcy czy przez 12 miesięcy?

Oszczędności w planie finansowym

Samorządowa instytucja kultury gospodaruje samodzielnie przydzielonym i nabytym mieniem oraz prowadzi samodzielną gospodarkę finansową, w ramach posiadanych środków, kierując się zasadami efektywności ich wykorzystania. Podstawą gospodarki finansowej jest roczny plan finansowy instytucji zatwierdzony przez dyrektora z zachowaniem wysokości dotacji ustalonej przez organizatora. Wysokość rocznej dotacji na działalność ustala organizator. Instytucja pokrywa koszty bieżącej działalności i zobowiązania z dotacji organizatora oraz uzyskiwanych przychodów. Wygląda na to, że w bieżącym roku instytucja kultury będzie miała duże oszczędności w pozycji wynagrodzeń osobowych, dlatego część środków przeznaczy na nagrody dla pracowników. Zezwala jej na to odpowiedni zapis w regulaminie wynagradzania, z którego wynika, że wysokość wynagrodzeń można zwiększyć w miarę posiadanych środków.
Czy pozostałą część posiadanych oszczędności instytucja może przeznaczyć na działalność bieżącą?

Dodatek specjalny za pracę w szczególnych warunkach

Bibliotekarz pracuje dodatkowo jako archiwista. Jest to praca w zimnym pomieszczeniu, przy sztucznym oświetleniu, w kurzu.
Czy za dodatkową funkcję archiwisty zakładowego przysługuje mu dodatek?