środki własne

Skutki poniesienia kosztu niebędącego kosztem statutowym

Instytucja kultury poniosła wydatek, który nie jest kosztem statutowym.
Czy z tego powodu nie jest on kosztem uzyskania przychodu, a więc od równowartości tego wydatku należy zapłacić podatek?
Czy koszt ten musi znajdować się w katalogu kosztów wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów w art. 16 ust. 1 Ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop), aby zapłacić podatek?
Czy taki wydatek można sfinansować z dotacji podmiotowej, czy tylko ze środków własnych?

Książki upominkiem w ramach projektu transgranicznego

Biblioteka publiczna chce kupić z dotacji podmiotowej zestaw książek, który wręczy w prezencie bibliotece współpracującej w ramach projektu transgranicznego.
Czy można dokonać takiego zakupu z dotacji podmiotowej, a jeśli tak, to na jakiej zasadzie powinno nastąpić przekazanie i jak ująć to zdarzenie w ewidencji księgowej?

Kolejność wydatkowania środków

Przychodami samorządowej instytucją kultury jest dotacja podmiotowa od organizatora, która stanowi około 50% przychodów, oraz środki własne.
Organizator przyznaje dotację na podstawie uchwały. Nie zawiera z instytucją odrębnej umowy na przyznanie i rozliczenie dotacji. Organizator twierdzi, że w pierwszej kolejności instytucja powinna wydawać środki własne, a następnie dotację podmiotową, oraz że środki, które zostają instytucji na koniec roku, to niewykorzystana dotacja podmiotowa, którą należy mu zwrócić.
Czy organizator ma rację?
Czy organizator ma prawo żądać, aby instytucja rozliczała się tą metodą za lata ubiegłe?

Wydatkowanie środków własnych pochodzących z darowizny

Muzeum zorganizowało zbiórkę pieniężną na zakup pamiątek do zbiorów muzeum. Wpłaty pochodziły od osób prawnych i fizycznych z adnotacją na przelewach „darowizna na zakup pamiątek”. Kwota, którą potrzebowało muzeum, to 80 000 zł. Udało się zebrać kwotę prawie dwa razy większą niż była potrzebna. Zakupiono pamiątki, a pozostałą część pieniędzy ze zbiórki przeznaczono na cele statutowe muzeum.
Czy od kwoty wydanej na cele inne niż zakup pamiątek muzeum powinno zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych?

Przekazanie środków własnych instytucji kultury na pokrycie skutków kontroli skarbowej

Urząd kontroli skarbowej (przed reformą administracji skarbowej) przeprowadził kontrolę w instytucji kultury. Kontrola wykazała, że instytucja nieprawidłowo wydatkowała środki z dofinansowania, co spowodowało konieczność zwrotu dofinansowania w tej części. Instytucja kultury zwróciła część dofinansowania wraz z odsetkami i kosztami sądowymi, korzystając w tym celu ze środków własnych, tj. pochodzących z prowadzonej działalności gospodarczej. Kontrola dotyczyła 2009 r., a instytucja zwraca dofinansowanie w 2017 r.
Czy do sfinansowanej ze środków własnych instytucji zwróconej części dofinansowania oraz kwoty odsetek za zwłokę i kosztów sądowych można zastosować przedmiotowe zwolnienie od podatku dochodowego od osób prawnych?

Amortyzacja środka trwałego sfinansowanego z różnych źródeł

Dom kultury w 2015 r. rozpoczął inwestycję – budowę amfiteatru. W ramach inwestycji dom kultury kupił scenę mobilną, którą sfinansował z dotacji celowej w kwocie 44 710 zł i ze środków własnych w kwocie 50 000 zł. W 2016 r. protokołem OT scenę wprowadzono do ewidencji środków trwałych, ale inwestycja nie została jeszcze zakończona.
Jak naliczyć i zaksięgować amortyzację sceny w 2016 r. sfinansowanej z dwóch źródeł?

Zbiory muzealne zakupione ze środków własnych i z dotacji celowej

Pytanie dotyczy źródła finansowania zakupu muzealiów.
Czy zbiory muzealne mogą być zakupione wyłącznie ze środków własnych muzeum lub z dotacji celowej od organizatora, skoro nie można ich finansować z dotacji podmiotowej?
Czy zakup niemuzealiów należy zaliczyć do wydatków strukturalnych w kodzie 58. Ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego?

Ewidencja środka trwałego sfinansowanego częściowo z dotacji celowej

Biblioteka otrzymała z Instytutu Książki dotację na zakup zestawów komputerowych o wartości powyżej 3500 zł. Kwota dotacji wyniosła 19 535 zł, a wkład własny biblioteki to 3465 zł, czyli kwota za zakup komputerów to razem 23 000 zł.
Biblioteka ujęła całość operacji w księgach następująco:

  1. Otrzymanie dotacji celowej — kwota 19 635 zł:
    • Wn 130 „Rachunek bankowy”,
    • Ma 840 „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”.
  2. Zakup środka trwałego to kwota 19 535 zł + 3465 zł = 23 000 zł:
    • Wn 011 „Środki trwałe”,
    • Ma 201 „Rozrachunki z dostawcami”.
  3. Amortyzacja roczna to kwota 23 000 zł × 30% = 6900 zł:
    • Wn 400 „Amortyzacja”,
    • Ma 070 „Umorzenie środków trwałych”.
  4. Rozliczenie dotacji to kwota 6900 zł:
    • Wn 840 „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”,
    • Ma 760 „Pozostałe przychody operacyjne”.

Komputery zakupiono 14 grudnia 2016 r. Biblioteka dokonała odpisów amortyzacyjnych jednorazowo na koniec roku.
Czy prawidłowo zaksięgowano zakup komputerów?
Czy ze względu na moment zakupu komputerów — grudzień 2016 r. — operacje 3 i 4 należało wykonać dopiero w 2017 r.?

Zakup serwera tylko z dotacji celowej albo ze środków własnych

Instytucja kultury z dotacji na działalność bieżącą kupiła serwer o wartości powyżej 3500 zł. Nie zaplanowano tego zakupu w planie rocznym.
Czy ten środek trwały należy zaksięgować na koncie 011 „Środki trwałe”/131 „Rachunek bankowy” i potem amortyzować na kontach 460 „Pozostałe koszty rodzajowe”/071 „Umorzenie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych”?

Ewidencja środka trwałego o wartości powyżej 3500 zł zakupionego ze środków własnych

Pytanie dotyczy księgowania zakupu środka trwałego powyżej wartości 3500 zł ze środków własnych. Czy prawidłowe będą zapisy:
Wn 011 „Środki trwałe”/Ma 201 „Rozrachunki z dostawcami”,
Wn 201 „Rozrachunki z dostawcami”/Ma 130 „Rachunek bieżący”,
Wn 700 „Przychody własne”/Ma 840 „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”?

Wkład własny w programie nie z dotacji podmiotowej

Biblioteka otrzymała dotację z programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek” na zakup komputerów. Jej wkład własny ma wynosić 15% wartości sprzętu.
Czy wkład własny biblioteka może sfinansować z dotacji podmiotowej?

Strata generowana przez amortyzację budynku sfinansowanego z pożyczki

Instytucja kultury przeprowadziła termomodernizację budynku, którą sfinansowała z dotacji od organizatora oraz z pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).
Otrzymanie środków od organizatora zaksięgowano na koncie rozliczeń międzyokresowych przychodów, poprzez które instytucja co miesiąc odlicza amortyzację budynku. Natomiast pożyczkę zaksięgowano na koncie 240 „Pozostałe rozrachunki” po stronie Ma, a każdą spłatę raty pożyczki instytucja księguje po stronie Wn. Po rozliczeniu konta rozliczeń międzyokresowych przychodów do wysokości dotacji od organizatora, pozostanie jeszcze kwota amortyzacji budynku sfinansowana pożyczką z WFOŚiGW. Miesięczna amortyzacja będzie generowała stratę.
Czy można jakoś wybrnąć z tej sytuacji?