statut

Działalność sportowa w instytucjach kultury w najnowszym orzecznictwie

  • Realizacja obowiązkowych zadań własnych gminy w zakresie działalności kulturalnej i sportowej odbywa się w odrębnych formach
  • Zasady finansowania tych dwóch rodzajów działalności również są rozbieżne i wynikają z odrębnych przepisów
  • Z najnowszego orzecznictwa można jednak wywnioskować, że organizator nie powinien włączać działalności sportowej do statutu instytucji kultury

Poświadczenie nieprowadzenia działalności gospodarczej

Ośrodek kultury stara się o uzyskanie środków unijnych. Jednak podmioty aplikujące w konkursie nie mogą prowadzić działalności gospodarczej. Ośrodek nie prowadzi działalności gospodarczej, poza wynajmowaniem sal w swoich obiektach. W statucie zawarto zapis, że środki na działalność ośrodek może pozyskiwać z różnych źródeł, a dochód z działalności dodatkowej przeznacza wyłącznie na cele statutowe. Instytucja prowadząca konkurs zwróciła się do ośrodka kultury z pytaniem, czy dodatkowo, oprócz statutu, może on potwierdzić fakt nieprowadzenia działalności gospodarczej innym dokumentem lub zaświadczeniem z jakieś instytucji.
Jaki dokument może w takiej sytuacji przedstawić ośrodek kultury?

Logo biblioteki

Po przeprowadzeniu konkursu biblioteka wybrała logo.
W jaki sposób logo należy usankcjonować?
Czy należy je zarejestrować?
Czy informacja o logo powinna być umieszczona w statucie biblioteki?

Opłata za korzystanie z toalet w bibliotece

Biblioteka dysponuje dwoma toaletami dla czytelników, które często są zanieczyszczane, dewastowane i okradane. Zamierza więc wprowadzić symboliczną opłatę za korzystanie z tych toalet w wysokości 1 zł. Wprowadzenie takiej opłaty wpłynęłoby na utrzymanie porządku i ograniczyłoby korzystanie z toalet osób niebędących czytelnikami biblioteki. Środki z opłat będą wpłacane do kasy i przeznaczane na bieżące utrzymanie sanitariatów (woda, mydło, ręczniki papierowe i papier).
Czy biblioteka publiczna może pobierać opłaty od użytkowników biblioteki?
Jeżeli tak, to czy trzeba wydawać paragon (biblioteka nie jest podatnikiem VAT)?

Wydatki na konsumpcję podczas Dni Seniora

Organizator przekazał instytucji kultury w budżecie środki na sfinansowanie Dni Seniora w poszczególnych miejscowościach. Są to wydatki głównie na konsumpcję.
Czy instytucja kultury może sfinansować takie wydatki?

Organy doradcze w instytucji kultury

W art. 13 ust. 2 Ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: ustawa o działalności kulturalnej) określono, co powinien regulować statut instytucji kultury. Wskazano tam m.in., że statut powinien określać organy zarządzające i doradcze instytucji kultury oraz sposób ich powoływania.
Czy tworzenie organów doradczych jest obowiązkowe dla każdej instytucji?
Jaką formę mogą one przybierać i czy mogą żądać od dyrektora instytucji kultury sprawozdań i innych dokumentów?
Czy w takim organie może zasiadać pracownik instytucji?

Liczba zastępców dyrektora instytucji

W statucie instytucji kultury widnieje zapis, że jej dyrektor zarządza instytucją przy pomocy dwóch zastępców i głównego księgowego.
Czy taka treść statutu oznacza, że dyrektor musi mieć dwóch zastępców, czy tylko może — w zależności od potrzeb — zarządzać instytucją przy pomocy dwóch zastępców?

Przejęcie muzeum przez gminę

Wobec braku możliwości prowadzenia dalszej działalności społeczne muzeum przekazało swoje zbiory gminie, a ta przekazała je nowo otwartemu ośrodkowi kultury z myślą o utworzeniu wystawy prezentującej lokalną historię. Ze względu na to, że trudno w tej sytuacji mówić o przewidzianym ustawowo połączeniu muzeum z inną instytucją kultury, potrzebne jest rozwiązanie lokujące w prawidłowy sposób wspomniane zbiory.
Czy konieczne jest tworzenie w ramach ośrodka kultury muzeum, pozostającego w jego strukturze i będącego np. jego działem? Jeżeli tak, czy takie muzeum powinno mieć swój statut odrębny od ośrodka?
Czy jest możliwe, aby ośrodek kultury, inwentaryzując uprzednio zbiory w sposób, w jaki robi się to w muzeach, stworzył z nich stałą wystawę historii miasta, ujmując jednocześnie ich istnienie w swoim statucie i regulaminie organizacyjnym?

Współpracę z organizacjami pozarządowymi powinien przewidywać statut instytucji kultury

Biblioteka jest w trakcie zmiany statutu. Chce realizować wspólne projekty z organizacjami pozarządowymi prowadzącymi działalność kulturalną i oświatową i np. przekazywać lub otrzymywać fundusze na wkład własny do projektu.
Jak prawidłowo powinien brzmieć zapis w statucie o współpracy z tymi podmiotami?

Przekazanie innemu podmiotowi przedmiotów kupionych z dotacji podmiotowej

Gminny ośrodek kultury (GOK) kupił stroje regionalne z dotacji podmiotowej.
Czy GOK może przekazać te stroje kołu gospodyń wiejskich (KGW)?

Dodatkowa działalność usługowa ośrodka kultury

Ośrodek kultury posiada samochód służbowy. Dyrektor planuje wykorzystywać go do usługowego przewożenia towarów — artykułów spożywczych.
Czy ośrodek może wykonywać taką działalność?
Jeśli tak, to czy trzeba dopisać taką działalność do działalności gospodarczej?

Zmiana statutu centrum kultury, którego częścią jest biblioteka

W skład centrum kultury wchodzi ośrodek kultury, świetlice wiejskie oraz biblioteka publiczna z trzema zamiejscowymi oddziałami. Centrum kultury zmienia statut, ale wątpliwości budzą przepisy:

  • art. 12 Ustawy z 27 czerwca 1997 o bibliotekach (dalej: ustawa o bibliotekach), z którego wynika, że zadania, organizację oraz szczegółowy zakres działania biblioteki wchodzącej w skład innej jednostki organizacyjnej określa regulamin, który nadaje jej kierownik, oraz
  • art. 13 ust. 3 Ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: ustawa o działalności kulturalnej), który stanowi, że organizację wewnętrzną instytucji kultury określa regulamin organizacyjny, który nadaje jej dyrektor po zasięgnięciu opinii organizatora oraz opinii działających w niej organizacji związkowych i stowarzyszeń twórców.

W związku z tym pojawiają się pytania dotyczące zapisów w statucie centrum kultury:

  • Czy należy w nim wymienić bibliotekę wraz z oddziałami, czy tylko ograniczyć się jedynie do ujęcia biblioteki macierzystej (bez oddziałów)?
  • Czy też całkowicie zrezygnować z wyszczególniania biblioteki (oraz ośrodka i świetlic) jako części składowych centrum i zawrzeć je w regulaminie organizacyjnym?

Dyrektor centrum kultury planuje także zmienić strukturę organizacyjną biblioteki poprzez połączenie, podział, likwidację czy przekształcenie jej oddziałów w np. filie lub punkty biblioteczne.

  • Czy w takim przypadku takiej zmiany, jeżeli biblioteka byłaby ujęta jedynie w treści regulaminu organizacyjnego, wymagałoby to podjęcia uchwały rady miejskiej czy jedynie zmiany regulaminu przez dyrektora centrum i pozytywnego zaopiniowania przez radę miejską oraz związki zawodowe?
  • Czy powinno się to odbyć na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy o bibliotekach, czyli bez konieczności zasięgnięcia opinii jednostki sprawującej nadzór merytoryczny nad biblioteką i ogłoszenia z 6-miesięcznym wyprzedzeniem informacji o zamiarze połączenia, podziału lub likwidacji filii (oddziału)?