świadczenia dodatkowe

Przekształcenie wynajmowanego lokalu na mieszkanie dla dyrektora

Instytucja ma siedzibę w użyczonym budynku. Jest w nim wyodrębnione jedno mieszkanie, którym instytucja rozporządza. Mieszkanie jest wynajmowane na doby dla osób z zewnątrz — według cennika ustalonego przez dyrektora. Aktualnie ma być przekształcone na tzw. mieszkanie dyrektorskie.
Kto powinien zmienić przeznaczenie lokalu na mieszkanie służbowe — organizator czy dyrektor?
Czy taki przydział mieszkania, czyli zapewnienie dyrektorowi przez instytucję mieszkania, nie powinien zostać zawarty w umowie określającej warunki pracy i płacy podpisanej z organizatorem?
Czy jeśli dyrektor miałby korzystać z mieszkania nieodpłatnie, to czy należy uznać to jako jego przychód ze stosunku pracy i odprowadzić składki ZUS i podatek dochodowy? Jak określić taki przychód z tytułu bezpłatnego korzystania z mieszkania? Czy ta wartość nie powinna być z góry określona w warunkach pracy i płacy otrzymanych od organizatora? Jak postąpić w przypadku, gdy dyrektor pokrywa tylko bieżące koszty utrzymania pokoju: prąd, woda, śmieci, ogrzewanie itd.?

Nagroda jubileuszowa dla głównego księgowego za 40 lat pracy — 200% czy 300% wynagrodzenia miesięcznego?

Regulamin wynagradzania obowiązujący w instytucji nie zawiera zapisów dotyczących nabywania uprawnień, przyznawania i wypłaty nagród jubileuszowych przysługujących pracownikom instytucji. Otrzymują oni nagrodę jubileuszową w wysokości określonej w art. 31b Ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: ustawa o działalności kulturalnej).
Czy zatem w tej sytuacji głównemu księgowemu instytucji kultury za 40 lat pracy należy się nagroda jubileuszowa w wysokości:

  • 200% wynagrodzenia miesięcznego — na podstawie § 2 ust. 2 pkt 1 lit. d Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 21 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego wykazu świadczeń dodatkowych, które mogą być przyznane osobom kierującym niektórymi podmiotami prawnymi, oraz trybu ich przyznawania (dalej: rozporządzenie w sprawie świadczeń dodatkowych) czy też
  • 300% wynagrodzenia miesięcznego — na podstawie art. 31b ust. 3 pkt 5 ustawy o działalności kulturalnej?

Nagroda jubileuszowa dla głównego księgowego po 45 latach pracy

Główny księgowy w instytucji kultury niedługo osiągnie 45 lat pracy. Zakładowy układ zbiorowy pracy (dalej: układ zbiorowy) przewiduje nagrodę po 45 latach, natomiast Ustawa z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (dalej: ustawa kominowa) nie zawiera takiego prawa. Jednak układ zbiorowy zawiera klauzulę z art. 24126 § 2 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: kp).
Czy w takiej sytuacji główny księgowy może otrzymać nagrodę jubileuszową za 45 lat pracy, skoro część sądów zalicza nagrodę jubileuszową do wynagrodzenia?