teatr

Wystawienie spektaklu przez teatr na rzecz innej instytucji kultury

W ramach współpracy teatr będący samorządową instytucją kultury podpisał umowę z inną instytucją kultury (centrum kultury) na organizację i wykonanie premierowego spektaklu w ramach festiwalu organizowanego przez tą właśnie instytucję. Cała produkcja spektaklu leży po stronie teatru, łącznie z uzyskaniem praw od twórców. Centrum zapłaci teatrowi za wystawienie premiery spektaklu na festiwalu określoną kwotę na podstawie faktury.
Z jaką stawką VAT należy wystawić fakturę?
Kto powinien sprzedawać bilety na spektakl w ramach festiwalu, skoro z umowy wynika, że całość wpływów przysługuje centrum kultury?

Darowizna dla teatru a CIT-D

Teatr — samorządowa instytucja kultury — otrzyma darowiznę pieniężną o wartości ponad 30 000 zł. Zamierza przeznaczyć ją na realizację celów statutowych.
Czy otrzymaną darowiznę należy wykazać w załączniku CIT-D oraz podać informację o niej do publicznej wiadomości, a także poinformować o niej urząd skarbowy?

Stawka VAT przy sprzedaży programu teatralnego

Jaką stawkę VAT należy zastosować do sprzedaży programu teatralnego?

Zakup usług kulturalnych od zagranicznego teatru

Instytucja kultury ma zamiar zaprosić na występ teatr z Francji. Teatr ten jest francuską instytucją kultury i nie prowadzi działalności komercyjnej nastawionej na osiąganie zysków. Teatr wystawi instytucji kultury fakturę za występ.
Czy w takiej sytuacji instytucja kultury powinna rozpoznać import usług i odprowadzić VAT z tego tytułu?

Świadczenia dla zagranicznych instytucji kultury

Teatr chce zawierać z innymi teatrami umowy, które dotyczą korzystania z ich twórczości artystycznej. Strony tych umów legitymują się rezydencją podatkową państw europejskich i nie osiągają zysku poprzez zakład w Polsce. Umowy będą realizowane m.in. poprzez organizowanie festiwalu teatralnego na terytorium Polski. Świadczenia dla zagranicznych teatrów z tytułu usług w ramach działalności widowiskowej, tj. udziału w festiwalu, będą finansowane ze środków publicznych. Czy polski teatr ma obowiązek odprowadzania podatku od świadczeń wypłacanych zagranicznym teatrom?

Nabycie praw autorskich do korzystania ze scenariusza w teatrze

Teatr zakupił od autora (osoby fizycznej, nieprowadzącej działalności gospodarczej) prawa autorskie do korzystania ze scenariusza na okres 4 lat. Wartość umowy stanowi kwota 70 000 zł, którą teatr zapłacił w grudniu 2013 r. Na ile lat powinien być rozpisany plan amortyzacyjny i jak należy ustalić wartość początkową tych praw autorskich?

Czas pracy pracownika teatru a wynagrodzenie za urlop

Wynagrodzenie aktorów składa się ze składników stałych i składników zmiennych. Składniki zmienne to wynagrodzenie z tytułu nadgodzin i wynagrodzenie z tytułu wykonanej roli w przedstawieniu.
Średnią z wynagrodzeń zmiennych teatr liczy z ostatnich 12 miesięcy. Aktorzy pracują również w soboty, za które mogą odebrać czas wolny w 12-miesięcznym okresie rozliczeniowym (zgodnie z art. 26b Ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej).
W kartach ewidencji czasu pracy wykazywany jest czas pracy w dni robocze i dni wolne od pracy (w soboty), zaś zwolnienia lekarskie jako czas nieprzepracowany we wszystkie dni tygodnia (od poniedziałku do niedzieli).
Pracownik teatru przepracował w maju 2013 r. 120 godzin w dni robocze, 16 godzin w dni wolne od pracy (w soboty), 10 jako nadgodziny, odebrał 8 godzin wolnego za przepracowaną sobotę oraz chorował 7 dni od poniedziałku do niedzieli — 56 godzin. Jego czas pracy w maju wyniósł 146 godzin (120 + 16 + 10).
Z kolei w czerwcu pracował 72 godziny w dni robocze, 8 godzin w dni wolne od pracy (soboty) i odebrał z okresu rozliczeniowego 88 godzin wolnego za godziny przepracowane w soboty. Jego czas pracy w czerwcu wyniósł 80 godzin.
Który czas pracy wziąć do obliczenia wynagrodzenia za urlop — czy z karty ewidencji czasu pracy czy według wyliczenia, ile czasu powinien przepracować w danym miesiącu?

Teatr na festiwalu za granicą

Teatr zamierza wziąć udział w festiwalu w Niemczech i w Norwegii. Ma wystąpić tam ze swoim spektaklem. Za wykonane spektakle teatr otrzyma wynagrodzenie. Czy w związku z tym powinien zarejestrować się w Polsce jako podatnik VAT-UE? Z jaką stawką wystawić faktury i w jakich pozycjach deklaracji VAT wykazać tę sprzedaż?

Przerwa między spektaklami w teatrze

Teatr wystawia w niektóre dni tygodnia dwa spektakle. Przerwa między zakończeniem pierwszego a początkiem drugiego wynosi 1,5 godziny. Czy aktorzy i zespół realizatorów przedstawienia mają obowiązek przebywania w tym czasie w teatrze? Czy przerwę taką trzeba wliczyć do czasu pracy i naliczyć od niej wynagrodzenie?

Premiera spektaklu teatralnego a wydatki strukturalne

Czy wydatki związane z realizacją premier w danym roku są wydatkami strukturalnymi? Można się spotkać z różnymi zdaniami — jedni mówią, że tak, inni, że nie. Jaka jest Państwa opinia na ten temat?