uproszczenia w ewidencji

Uproszczenia dotyczące międzyokresowego rozliczania kosztów

Biblioteka prowadzi ewidencję kosztów działalności operacyjnej wyłącznie na kontach zespołu 4. W zasadach (polityce) rachunkowości ma zapisane, że koszty podlegające rozliczeniu w czasie są księgowane w sposób uproszczony. Taki zapis został ujęty, gdyż uznano, że przepisy prawa bilansowego nie wskazują szczegółowych zasad ewidencji czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Sposób ten polega na tym, że koszty dotyczące przyszłych okresów są od razu, na podstawie dokumentów źródłowych, z pominięciem ewidencji na koncie zespołu 4, ujmowane na koncie 640 „Rozliczenia międzyokresowe kosztów”. Następnie z chwilą przyporządkowania wydatków do poszczególnych okresów sprawozdawczych są one przenoszone na stronę Wn konta 40 „Koszty według rodzajów”. Stosując to rozwiązanie, na kontach kosztów ujmowane są koszty dotyczące danego okresu. Ten sposób ewidencji nie ma wpływu na konto 49 „Rozliczenie kosztów” ani na pozycję w bilansie A.II. Zmiana stanu produktów rachunku zysków i strat w wersji porównawczej. Nierozliczone saldo konta 640 „Rozliczenia międzyokresowe kosztów” instytucja wykazuje w aktywach bilansu w pozycji B.IV. Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe.
Czy biblioteka może korzystać z uproszczonej ewidencji czynnych rozliczeń międzyokresowych, a jeśli nie, to jak skorygować błędne zapisy z lat ubiegłych?

Instytucje kultury mogą już stosować uproszczone zasady rachunkowości w ewidencji umów leasingu

  • Od tego roku instytucje kultury mogą stosować pewne uproszczenia w księgowości
  • Do ewidencji leasingu mogą stosować zasady wynikające z przepisów podatkowych
  • Środek trwały, który dla celów bilansowych jest w leasingu finansowym, a podatkowych — operacyjnym, podlega w instytucji kultury tylko amortyzacji bilansowej

Jednorazowy odpis kosztów kwalifikujących się do rozliczenia w czasie

W grudniu 2015 r. na podstawie faktury proforma główny księgowy instytucji zapłacił 600 zł za domenę internetową za 2016 r. Operację tę zaksięgował w księgach roku 2015 na kontach rozrachunków z dostawcami i rachunku bankowego, a w 2016 r. — po otrzymaniu faktury — na kontach pozostałych kosztów w całej kwocie i rozrachunki z dostawcami.
Czy takie księgowania są poprawne czy też może naruszają art. 6 Ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: ustawa o rachunkowości) oraz zasady dotyczące momentu ujmowania wydatków w kosztach uzyskania przychodów, wynikające z Ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop)?

Sprzedaż książek w instytucji kultury

  • Biblioteka otrzymała nieodpłatnie od organizatora książki. Czy może je sprzedawać? Czy przy sprzedaży takich książek należy naliczać VAT?
  • Instytucja kultury kupiła książki w celu odsprzedaży. Czy takie książki można zaewidencjonować bezpośrednio w koszty zużycia materiałów, natomiast przychód ze sprzedaży na konto przychodów, z pominięciem kont zapasów i odchyleń od cen ewidencyjnych? Czy można zastosować takie uproszczenie?