VAT

Obowiązek przyjmowania faktur elektronicznych w zamówieniach publicznych

Instytucja kultury finansuje wszelkie zakupy z dotacji podmiotowej, czyli środków publicznych.
Czy takie zakupy musi traktować jako zamówienie publiczne (z wolnej ręki) i w związku z tym od 1 sierpnia 2019 r. ma obowiązek przyjmowania za ten zakup faktury elektronicznej?

Zakup nagłośnienia w zagranicznym sklepie internetowym

Miejski dom kultury (MDK) chce doposażyć nagłośnienie w dodatkowy sprzęt, który zamierza nabyć w niemieckim sklepie. Płatność za zamówienie odbędzie się poprzez przelew SEPA lub za pośrednictwem strony, która jest partnerem sklepu i zajmuje się przewalutowaniem ze złotówek na euro. Fakturę VAT dokumentującą to nabycie wystawi niemiecki sklep.
Jak rozliczyć tę transakcję z urzędem skarbowym i jak naliczyć VAT?

Dotacja inwestycyjna a prewspółczynnik

Instytucja przy odliczeniu VAT stosuje prewspółczynnik.
Jakie najnowsze interpretacje organów podatkowych odnoszą się do kwestii obowiązku uwzględniania w mianowniku przy wyliczaniu prewspółczynnika przez samorządową instytucję kultury:

  • dotacji inwestycyjnych w momencie ich otrzymania,
  • wartości odpisów amortyzacyjnych aktywów trwałych?

Import dzieła sztuki

Samorządowa galeria planuje zakupić dzieło sztuki wraz z przeniesieniem majątkowych praw autorskich od artysty prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą w Stanach Zjednoczonych.
Czy galeria może zastosować preferencyjną stawkę VAT 8% do dostawy dzieła sztuki z zagranicy i czy powinna pobrać podatek dochodowy zryczałtowany na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 1 Ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof) od kwoty brutto wystawionej na fakturze przez artystę?

Prowadzenie ewidencji sprzedaży, gdy instytucja jest zwolniona podmiotowo od VAT

Instytucja kultury korzysta z podmiotowego zwolnienia od VAT ze względu na nieosiąganie limitu 200 00 zł obrotu, sprzedaje bilety wstępu na widowisko artystyczne. Instytucja nie posiada kasy fiskalnej.
Czy należy naliczyć VAT od sprzedanych biletów wstępu na widowisko artystyczne?

Wynagrodzenie za spektakl za granicą

Orkiestra otrzymała środki z MKiDN na realizację koncertu w Danii w ramach festiwalu. Bilety na koncert będzie sprzedawał duński organizator festiwalu — we własnym imieniu, ale instytucja kultury podpisała porozumienie, że wpływy ze sprzedanych biletów zostaną przekazane orkiestrze. Orkiestra wystawi fakturę na kwotę wskazaną przez organizatora festiwalu w Danii (na podstawie raportu ze sprzedaży).
Czy orkiestra ma prawo do odliczenia VAT od ponoszonych kosztów w Polsce w związku z prowadzonymi próbami, takimi jak obsługa techniczna czy wynajem sal?

Faktura z odwrotnym obciążeniem dla instytucji kultury

Instytucja kultury, która nie jest czynnym podatnikiem VAT, otrzymała fakturę za materiały budowlane z odwrotnym obciążeniem.
Co teraz należy zrobić? Czy trzeba podjąć jakieś działania, aby rozliczyć VAT?

Zwrot VAT naliczonego od kosztów inwestycji przy braku sprzedaży

Nowa samorządowa instytucja kultury otrzymała dofinansowanie budowy obiektu, który w przyszłości będzie służył sprzedaży opodatkowanej.
Czy od wydatków na budowę tego obiektu instytucja może zwrócić się o zwrot VAT naliczonego?
Czy w związku z tym musi złożyć VAT-R?

Fakturowanie organizacji wycieczki z odwrotnym obciążeniem

Biblioteka organizuje wycieczkę i otrzymała z polskiego biura turystycznego proformę do wpłaty zaliczki, na której widnieje adnotacja «odwrotne obciążenie». Biblioteka nie jest podatnikiem VAT (nie jest zarejestrowana na potrzeby VAT).
Czy w związku z tym biblioteka jest zobowiązana do wykonania jakichkolwiek czynności, skoro jest to odwrotne obciążenie?

Kolonie letnie a VAT

Instytucja kultury w czasie wakacji organizuje dzieciom ferie wakacyjne. Odbywają się wtedy przeprowadzane przez instruktorów zajęcia: plastyki, teatru, tańca. Dzieci wyjeżdżają także na basen, do teatru, kina itp. Ferie nie są zgłaszane do kuratorium oświaty.
Jak powinna być opodatkowana kolonia — stawką VAT 23% czy też powinna być zwolniona jako usługa kulturalna?
Czy jest to usługa kompleksowa?

Opłaty za udział w konkursie piosenki

Teatr organizuje konkurs piosenki. Z tego tytułu będzie pobierać opłatę wpisową od uczestników. Opłata jest bezzwrotna i ma pokryć część kosztów organizacji eliminacji do konkursu.
Czy opłaty wpisowe będą podlegać opodatkowaniu VAT?
Jaką stawkę należy zastosować?

Koszty refundacji wynagrodzenia pracownika a prewspółczynnik

Instytucja kultury otrzymuje z urzędu pracy refundację wynagrodzenia w ramach zwrotu kosztów za pracownika, który jest zatrudniony w kawiarni. Przychody z kawiarni są źródłem przychodów opodatkowanych.
Czy, obliczając prewspółczynnik do przychodów wykonanych samorządowej instytucji kultury, należy brać pod uwagę tę refundację?