wartość początkowa

Wartość początkowa muzealiów

Muzeum kupiło od osoby prywatnej kilka muzealiów. Sporządzona została umowa, na której każda rzecz jest wyszczególniona z ceną (ceny były negocjowane, żeby zakupu dokonać za jak najmniejszą kwotę). Teraz okazuje się, że dyrektor chce ponownie wycenić zakupione przedmioty, ponieważ rzeczywista ich wartość jest o wiele większa. W księgach wartość jest wprowadzona w cenie zakupu, księgowy musi rozliczyć umowę i wydatek.
Jak zaksięgować taką sytuację?

Zakup budynku od gminy

Instytucja kultury z własnych środków kupiła od organizatora wieczyste użytkowanie gruntu i budynek na cele kulturalne (powstanie tam biblioteka multimedialna). Wartość nieruchomości wynosi 230 000 zł. Rada gminy podjęła decyzję o zastosowaniu przy sprzedaży w formie aktu notarialnego bonifikaty 99%. Cena sprzedaży w akcie notarialnym wynosi więc 2300 zł.
W jaki sposób ująć w księgach zakup nieruchomości?
W jakiej wartości przyjąć nieruchomość do ewidencji księgowej?

Zielone siłownie w księgach rachunkowych

Instytucja kultury realizuje projekt unijny: budowę trzech zielonych siłowni zewnętrznych w trzech miejscowościach. Na inwestycję o wartości 100 440,63 zł składają się środki z Urzędu Marszałkowskiego 94 833,00 zł (na tę kwotę wystawiono fakturę) oraz świadczenie nieodpłatne mieszkańców (wolontariat) o wartości 5607,63 zł.
Czy należy przyjąć inwestycję jako jeden środek trwały, czy należy jej wartość podzielić przez 3, oddzielnie dla każdej miejscowości, za stawką amortyzacyjną dla grupy 8 KŚT 20% jako zielone siłownie zewnętrzne?
Czy do wartości środka trwałego doliczyć wartość wolontariatu, czy wolontariat zaksięgować na koncie pozabilansowym i wykazać przy rozliczeniu projektu?

Zakup urządzenia grzewczego w planie finansowym

W jednym z budynków należących do gminnego ośrodka kultury (GOK) planowany jest zakup i montaż urządzenia grzewczego. Zakup urządzenia zostanie sfinansowany ze środków rady sołeckiej, natomiast koszt montażu pokryje GOK. Tworząc plan finansowy, instytucja kultury zaplanowała na remonty kwotę 4000 zł. Oprócz zakupu oraz montażu należy również ponieść koszty instalacji oraz przyłączenia gazu, na co instytucja ma otrzymać od organizatora dotację celową.
Czy instytucja kultury powinna ująć kwotę 4000 zł w planie finansowym jako remont, pozostałe usługi czy też jako wydatek inwestycyjny?
Jak ująć dotację celową w planie finansowym?

Wartość początkowa kserokopiarki

Z dotacji celowej od organizatora w wysokości 11 070 zł instytucja kultury kupiła kserokopiarkę za 5600 zł z podajnikiem (1330 zł), szafką (330 zł) i kompletem 4 tonerów (każdy po 248 zł). Każda z pozycji jest ujęta na fakturze oddzielnie.
Jak określić wartości początkową środka trwałego — czy tonery zwiększą jego wartość początkową?
Jak prawidłowo zaksięgować tę fakturę i rozliczyć dotację?

Przeniesiona na międzyokresowe rozliczenia przychodów niezamortyzowana część wartości początkowej a przychód podatkowy

Od 30 listopada 2015 r. obowiązuje Ustawa z 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów (dalej: ustawa deregulacyjna). Zmieniła ona m.in. niektóre przepisy Ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: ustawa o działalności kulturalnej). Zgodnie z art. 22 ustawy deregulacyjnej konieczna jest korekta funduszu instytucji kultury. Zobowiązuje on do przeniesienia na rozliczenia międzyokresowe przychodów, o których mowa w art. 41 Ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: ustawa o rachunkowości), niezamortyzowanej części wartości początkowej podlegających amortyzacji aktywów trwałych otrzymanych nieodpłatnie lub sfinansowanych z dotacji, których wartość zwiększyła przed 1 stycznia 2012 r. fundusz instytucji kultury. Rozliczenie wartości przeniesionych na rozliczenia międzyokresowe przychodów następować będzie zgodnie z art. 41 ustawy o rachunkowości. Zaliczone do rozliczeń międzyokresowych przychodów kwoty zwiększają następnie stopniowo pozostałe przychody operacyjne, równolegle do odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środków trwałych lub kosztów prac rozwojowych sfinansowanych z tych źródeł. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przyjętych nieodpłatnie, w tym także w drodze darowizny, środków trwałych w budowie, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Czy zwiększone z tego tytułu pozostałe przychody operacyjne są przychodem opodatkowanym podatkiem dochodowym?

Inwestycja w obcym środku trwałym — wartość początkowa i ewidencja księgowa

Biblioteka publiczna planuje w 2017 r. wydatki na adaptację części wynajmowanego lokalu do swoich potrzeb. Nakłady te zaliczać będzie do inwestycji w obcym środku trwałym. To zadanie inwestycyjne biblioteka sfinansuje z dotacji celowej, przekazanej przez organizatora w 2017 r.
Jeszcze w 2016 r. dyrektor biblioteki zlecił firmie wykonanie projektu adaptacji lokalu, aby ustalić, o jaką kwotę na dotację celową wystąpić do organizatora w 2017 r.
Jak zaksięgować fakturę wystawioną w 2016 r. za projekt adaptacji nieużytkowanego jeszcze lokalu?
Z jakich środków biblioteka może zapłacić za tę fakturę — czy mogą to być środki z dotacji podmiotowej czy przychody własne?

Wartość początkowa obrazu a moment zapłaty pcc

Instytucja kultury otrzymała 47 000 zł na realizację zadania, tj. zakup obrazów, z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obraz zostanie zakupiony od osoby fizycznej na podstawie umowy kupna sprzedaży.
Czy podatek od czynności cywilnoprawnych (pcc) zapłacony z własnych środków zwiększy wartość obrazu?

Korekta VAT a wartość początkowa środka trwałego

Instytucja kultury przyjęła do używania środek trwały — ogrodzenie. Po zakończonym roku instytucja koryguje VAT naliczony według ostatecznej struktury, a jego nadwyżkę musi przekazać do organizatora.
Jak powinna wyglądać ewidencja księgowa zwrotu nadwyżki VAT naliczonego przekazanego do organizatora, w przypadku gdy ogrodzenie zostało sfinansowane dotacją, którą ujęto na koncie 846 „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”?
Jaki to będzie miało wpływ na amortyzację ogrodzenia i jej rozliczenie w przyszłości?
W związku ze zwrotem VAT w korespondencji z kontem 846 „Rozliczenia międzyokresowe przychodów” przy ostatnim odpisie amortyzacyjnym będzie taka sytuacja, że amortyzacja w części zwrotu VAT nie będzie miała pokrycia w przychodach. Czy należy ją odnieść tylko w koszty instytucji?

Wymiana monitora w zestawie komputerowym

Instytucja kultury w 2009 r. kupiła zestaw komputerowy o łącznej wartości poniżej 3500 zł brutto (monitor 400 zł i jednostka centralna 1500 zł). Zestaw wpisano do ksiąg inwentarzowych jako środek trwały i zamortyzowano go jednorazowo w dacie zakupu. W 2014 r. uruchomiono na tym zestawie program komputerowy, który dla poprawności działania wymagał większej rozdzielczości ekranu monitora. Z tego powodu zakupiono odpowiedni monitor o wartości 486 zł. Poprzedni monitor jest sprawny, ale nie nadaje się technicznie do obsługi specjalistycznego programu komputerowego.

  • Jak zaksięgować wymianę monitora w tym zestawie komputerowym?
  • Jak ująć tę operację w księgach inwentarzowych środków trwałych?

Ustalanie wartości początkowej — koszt wytworzenia

• Koszt wytworzenia stanowi wartość początkową środków trwałych, które instytucja wytwarza we własnym zakresie • Do kosztu wytworzenia zalicza się wydatki, które można bezpośrednio odnieść do wytworzenia danego środka trwałego poniesione do dnia przekazania środka trwałego do używania • Wydatki niezaliczone do kosztu wytworzenia stanowią koszty uzyskania przychodów na zasadach ogólnych

Ustalanie wartości początkowej i ewidencja księgowa komputerów w instytucjach kultury

• Jeśli instytucja kultury kupuje komputer, wycenia go według ceny nabycia, a jeśli otrzymuje nieodpłatnie — wycenia go według wartości rynkowej z dnia nabycia, chyba że umowa, np. darowizny, określa tę wartość w niższej wysokości • Przy zakupie dodatkowych urządzeń technicznych, które będą połączone bezpośrednio z komputerem, należy zawsze zastanowić się, czy nie będzie to jego ulepszenie • Nabycie, sprzedaż czy likwidację komputera należy udokumentować odpowiednim dowodem księgowym