zbiory biblioteczne

Zakup zbiorów bibliotecznych refundowanych dotacją celową i ich umorzenie

Instytucja kultury zakupiła z własnych środków kolekcję kart historycznych, które zostaną wprowadzone do ewidencji zbiorów bibliotecznych, jednak dopiero najwcześniej w miesiącu następnym (więc wtedy również będą przekazane do użytkowania). Na ten zakup instytucja otrzyma dotację celową w następnym miesiącu.
Jak zaksięgować taką operację?
Czy najpierw zaksięgować zakup na konto zbiorów bibliotecznych zakupionych ze środków własnych, a po otrzymaniu dotacji przeksięgować na konto zbiorów bibliotecznych zakupionych ze środków z dotacji celowej?
Czy umorzenie zaksięgować dopiero w momencie przekazania do użytkowania?

Jak udokumentować sprzedaż niepotrzebnych książek, jeśli biblioteka nie jest podatnikiem VAT

Samorządowa biblioteka publiczna nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Obecnie instytucja kultury nie uzyskuje żadnych dochodów w związku z wykonywaną działalnością — nie dokonuje żadnej sprzedaży podlegającej opodatkowaniu VAT. Biblioteka przeprowadziła selekcję księgozbioru. Wycofane książki biblioteka chciałaby sprzedać za przysłowiową złotówkę za egzemplarz do antykwariatu z przybiciem stempla «wycofano z obiegu bibliotecznego»).
Czy można książki sprzedać do antykwariatu i jak zaksięgować taką sprzedaż?
W jaki sposób udokumentować tę operację?

Zniszczone książki biblioteka może oddać na makulaturę

Biblioteka, korzystająca ze zwolnienia z VAT, przeprowadziła selekcję księgozbioru. Wycofane (zniszczone) książki biblioteka planuje oddać do skupu na makulaturę.
W jaki sposób udokumentować tę operację?
Jak zaksięgować środki z uzyskane z oddanej makulatury i na podstawie jakich dokumentów?

Książki otrzymane w akcji Paczka Literacka jako darowizna

Jak ująć w księgach biblioteki darowiznę książek w akcji Paczka Literacka i jak ją przedstawić w sprawozdaniu finansowym za 2017 r.?

Gry instalowane na konsoli Xbox jako materiały biblioteczne

Czy gry kupowane dla dzieci i instalowane na konsoli Xbox znajdującej się w bibliotece należy uznać za materiały biblioteczne, a co za tym idzie — wpisywać je do inwentarzy?

Ewidencja księgowa a zwolnienie z VAT

Instytucja kultury jest zwolniona z VAT.
Jak zaksięgować:

  1. wykazany na fakturze podatek akcyzowy od wyrobów węglowych?
  2. fakturę za zakup audiobooków? Czy są one umarzane w 100%?

Skontrum to nie to samo co inwentaryzacja

Instytucja kultury przeprowadza inwentaryzację na arkuszach spisu z natury (środki trwałe, pozostałe środki trwałe oraz ewidencja ilościowa) — pozycje te są spisywane na arkuszach w programie Excel za pomocą komputera. W taki sam sposób — chodząc z laptopem — komisja spisuje wyposażenie.
Inwentaryzację książek instytucja przeprowadza natomiast co 5 lat — zgodnie z Rozporządzeniem MKiDN z 29 października 2008 r. w sprawie zasad ewidencji materiałów bibliotecznych (dalej: rozporządzenie w sprawie ewidencji materiałów bibliotecznych) — metodą skontrum.
Podczas kontroli zarzucono, że jest to nieprawidłowe, ponieważ budzi wątpliwości to, w jaki sposób pliki trafiają do głównego księgowego w celu naniesienia wartości oraz że instytucja powinna dodatkowo przeprowadzić inwentaryzację zbiorów bibliotecznych co 4 lata według Ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: ustawa o rachunkowości) na arkuszach spisu z natury.
Czy zarzuty kontrolerów są słuszne?
Czy inwentaryzację można przeprowadzić komputerowo w programie Excel i jak prawidłowo zapisać tę metodę w instrukcji inwentaryzacyjnej?
Czy instytucja kultury musi przeprowadzić inwentaryzację co 4 lata według ustawy o rachunkowości na arkuszach spisu z natury?

Zakup dostępu do wersji elektronicznej publikacji

Biblioteka zakupiła dostęp do wersji elektronicznej publikacji. Czy koszt dostępu ująć jako zakup zbiorów bibliotecznych (na podstawie art. 5 Ustawy z 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach, dalej: ustawa o bibliotekach) czy też może w koszty usług obcych?

Darowizna zbiorów bibliotecznych

  • Jak wyceniać książki otrzymane w darowiźnie od czytelników oraz jak ujmować je w ewidencji księgowej biblioteki?
  • Czy wprowadzenie przez dyrektora zarządzenia powołującego komisję wyceniającą książki, która spis przekazuje do księgowości, jest prawidłowe?

Zbiory biblioteczne a zamówienia publiczne

Pytanie dotyczy art. 4 pkt 8b Ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (dalej: pzp). Przepis ten dotyczy wyłączenia spod procedur określonych w pzp m.in. zamówień związanych z gromadzeniem materiałów bibliotecznych przez biblioteki, jeżeli zamówienia te nie służą wyposażaniu zamawiającego w środki trwałe przeznaczone do bieżącej obsługi jego działalności i ich wartość jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 pzp. Jak w związku z tym przepisem traktować fakt, iż zbiory biblioteczne są w instytucjach kultury uznawane za środki trwałe, umarzane jednorazowo w 100% w dacie zakupu i służą do bieżącej obsługi ich działalności? Czy to oznacza, że art. 4 pkt 8b pzp nie dotyczy jednak zbiorów bibliotecznych?