ZFŚS

Jak zrezygnować z tworzenia ZFŚS w bibliotece?

Biblioteka zatrudnia 33 pracowników. Dotychczas tworzyła i gospodarowała zakładowym funduszem świadczeń socjalnych (ZFŚS), a po zmianie przepisów od 1 stycznia 2017 r. chce zrezygnować z tej formy i zacząć wypłacać świadczenia urlopowe.
Jak prawidłowo przeprowadzić likwidację ZFŚS?

ZFŚS także dla dyrektora i głównego księgowego instytucji kultury

Czy dyrektor i główny księgowy instytucji kultury mogą korzystać ze świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS)? Czy Ustawa z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (dalej: ustawa kominowa) pozwala na otrzymanie tego typu świadczeń?

Ewidencja zaległych składek na ZUS po likwidacji ZFŚS

W 2013 r. biblioteka zlikwidowała Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Pozostałe środki wypłacono pracownikom w dwóch transzach: w marcu oraz w grudniu 2013 r. Fundusz można było zlikwidować, gdyż wszystkie udzielone pożyczki zostały spłacone do końca 2013 r. Ponieważ była to likwidacja ZFŚS, postanowiono, że obie transze zostaną wypłacone wszystkim pracownikom w równych częściach. W 2016 r. kontrola z ZUS uznała, że wypłacone świadczenie nie było zróżnicowane, i nakazała zapłatę składek wraz z odsetkami.
Czy odwołanie się od decyzji ZUS jest uzasadnione?
Jeśli biblioteka nie ma szans na zmianę decyzji ZUS, to w jaki sposób zaksięgować wypłatę dla ZUS, skoro ZFŚS już nie istnieje?

Zmiany w prawie pracy od 1 stycznia 2017 r.

  • Od 1 stycznia 2017 r. instytucja wydaje pracownikowi świadectwo pracy wtedy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim w najbliższym czasie kolejnego stosunku pracy, trzeba jednak zwrócić uwagę na przepisy przejściowe
  • Regulamin wynagradzania i regulamin pracy jest obowiązkowy tylko w instytucjach zatrudniających co najmniej 50 pracowników, nieobjętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy
  • Obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych mają dyrektorzy takich instytucji, w których zatrudnionych jest na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty

Świadczenia z ZFŚS tylko według kryterium socjalnego

Samorządowa instytucja kultury tworzy co roku odpis podstawowy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) wg stanu zatrudnienia na 1 stycznia danego roku w przeliczeniu na pełen etat. Dodatkowo zwiększa wysokość odpisu podstawowego na opiekę socjalną nad emerytami i rencistami. Według obowiązującego w instytucji regulaminu ZFŚS co roku sporządza się plan rzeczowo-finansowy wykorzystania środków z ZFŚS, który zatwierdza dyrektor. W tym roku w planie nie we wszystkich rodzajach działalności socjalnej uwzględniono emerytów i rencistów. Podział przeprowadzono w ramach posiadanych środków na osoby uprawnione do korzystania z ZFŚS. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń w ramach działalności socjalnej ma charakter uznaniowy.
Czy instytucja narusza definicję osoby uprawnionej do korzystania z funduszu, o której mowa w art. 2 pkt 5 Ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ustawa o ZFŚS)?
Czy dyrektor może odmówić przyznania świadczenia, o które zwraca się emeryt, ze względu na zatwierdzony plan finansowo-rzeczowy, jeśli nie zapewniono w nim kwoty na takie świadczenie?

Zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych nie przekazuje się z rachunku ZFŚS

Biblioteka w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) przyznaje pracownikom bony towarowe z uwzględnieniem kryterium socjalnego. Bony takie nie są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych i należy od nich potrącić zaliczkę na podatek.
W jaki sposób naliczyć i przekazać tę zaliczkę?
Czy należy przyznać bony, np. w wysokości 200 zł, i potrącić podatek 36 zł oraz przekazać go z rachunku bankowego ZFŚS, a pracownikowi przekazać kwotę netto,
czyli 164 zł?
Czy może przyznać i wydać pracownikowi bon o wartości 200 zł, natomiast zaliczkę potrącić z wynagrodzenia za miesiąc, w którym przekazano bony, i wtedy podatek przekazać z rachunku podstawowego?

Paczki dla dzieci z ZFŚS

W instytucji kultury zatrudnione jest małżeństwo i na każdego małżonka jako pracownika instytucja odprowadza odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS). Instytucja ze środków ZFŚS przyznaje dzieciom pracowników paczki mikołajkowe. W obowiązującym w instytucji regulaminie ZFŚS nie ma zapisu określającego, że o paczkę może wnioskować tylko jeden pracownik, tj. żona lub mąż.
Czy w związku z przyznaniem dla dzieci pracowników paczek z ZFŚS paczka przysługuje każdemu pracownikowi (i żonie, i mężowi)?

Dane osobowe pracowników i ich rodzin a kontrola organizatora

Czy kontroler z ramienia organizatora ma prawo żądać od dyrektora instytucji kultury przedstawienia oświadczeń pracowników, składanych na potrzeby świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Znajdują się w nich informacje o dochodach pozostałych członków rodziny. Czy te dane podlegają ochronie i dyrektor może w takiej sytuacji odmówić ich przekazania?

Zasady liczenia zatrudnionych na potrzeby odpisu na ZFŚS

Pracownik zatrudniony na pełny etat przebywa obecnie na urlopach związanych z rodzicielstwem, a na jego miejsce, na umowę na zastępstwo, dyrektor zatrudnił innego pracownika — również na pełny etat. Czy odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) należy policzyć tylko za pracownika przebywającego na urlopie, czy także za pracownika zatrudnionego na zastępstwo?

Pobyt opiekuna dziecka w sanatorium a zwolnienie od podatku

Pracownik złożył wniosek o udzielenie dofinansowania pobytu dziecka w sanatorium uzdrowiskowym pod opieką osoby dorosłej. Dziecko ma 4 lata i musi pojechać z opiekunem (z matką). Koszt pobytu dziecka w sanatorium pokrywa NFZ, natomiast opiekun koszty swojego pobytu musi pokryć sam. Podobnie jest z kosztami podróży, parkingu czy opłaty klimatycznej. Z uwagi na to, że dziecko nie może przebywać w sanatorium samo, to, czy można zakwalifikować taką zapomogę jako dofinansowanie do pobytu dziecka w placówce sanatoryjnej i zwolnioną od podatku dochodowego od osób fizycznych?

Korzystanie ze świadczeń socjalnych w kilku miejscach pracy

Pracownik zatrudniony na część etatu w jednej instytucji kultury jest jednocześnie pracownikiem dwóch innych instytucji (również na niepełny etat). W każdej instytucji otrzymuje świadczenie socjalne zgodne ze złożonym oświadczeniem dotyczącym sytuacji materialnej. Czy jedna osoba może pobierać świadczenie u kilku pracodawców?

Korzystanie ze świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych przez emeryta zatrudnionego w bibliotece

Pracownik przeszedł na emeryturę w domu kultury i tam jest uprawniony do korzystania z ZFŚS (jako były pracownik, bo dom kultury prowadzi ZFŚS). Pracownik podjął jednak zatrudnienie na ¼ etatu w innym miejscu pracy w bibliotece. Nadal więc pobiera emeryturę, ale jednocześnie pozostaje w stosunku pracy — z innym pracodawcą, czyli jest pracownikiem biblioteki. W którym zakładzie pracy ma więc prawo do świadczeń socjalnych?