zwolnienie podmiotowe w VAT

Przejście na zwolnienie podmiotowe od VAT

Ze względu na to, że od kilku lat przychody brutto domu kultury nie osiągają 200 000 zł, główny księgowy chciałby skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT. W 2021 r. nie było i w 2022 r. nie będzie zakupów środków trwałych (o wartości powyżej 10 000 zł), kupiono jedynie drobne wyposażenie (ekspres do kawy za 2000 zł oraz monitor za 1000 zł). Będzie też jeszcze faktura na remont sceny na sali widowiskowej na około 25 000 zł. VAT będzie z niej odliczany z zastosowaniem prewspółczynnika. Remont polega na wymianie parkietu, czyli zostanie odtworzony pierwotny stan.
Co jeszcze trzeba zrobić poza tym, że pod koniec roku należy złożyć aktualizację VAT-R i skorygować VAT (prewspółczynnik)?

Usługi archeologiczne a limit zwolnienia podmiotowego z VAT

Małe muzeum korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 Ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT). Jednocześnie sprzedaż muzeum nie przekracza rocznie kwoty 200 000 zł. Muzeum jest wpisane do rejestru instytucji kultury i realizuje podstawowe cele, do jakich zostało powołane. Muzeum osiąga dochody z usług przewodnickich, biletów wstępu, usług archeologicznych, sprzedaży pamiątek i wydawnictw.
Główny księgowy muzeum został poinformowany przez pracowników, że będzie wystawiona faktura za usługi archeologiczne na dużą kwotę, przez którą w tym roku muzeum przekroczy obrót 200 000 zł. Usługi archeologiczne, czyli badania wykopaliskowe i nadzór archeologiczny przy robotach ziemnych w zakresie ratowniczych badań archeologicznych, prowadzone są pod nadzorem konserwatora zabytków.
Czy kwotę za usługi archeologiczne należy wliczyć do limitu 200 000 zł?

Opodatkowanie VAT współorganizacji koncertu przez instytucję kultury

Dyrektor instytucji kultury podpisał umowę na zorganizowanie koncertu, w której instytucja występuje jako współorganizator. Z umowy wynika, że współorganizator zabezpiecza i zapewnia nagłośnienie i oprawę świetlną podczas koncertu. Płatność za tę usługę odbędzie się na podstawie faktury wystawionej przez współorganizatora. Instytucja nie jest czynnym podatnikiem VAT.
Czy dyrektor mógł podpisać taką umowę?
Czy instytucja kultury może wystawić fakturę na taką usługę?

Wynajem lokalu przez instytucję kultury

Instytucja kultury niebędąca podatnikiem VAT chce wynająć lokal osobie prywatnej, która świadczy usługi niezwiązane z kulturą. Środki pochodzące z wynajmu instytucja planuje przeznaczyć na cele statutowe. Miesięczny przychód z najmu wynosi około 200–300 zł miesięcznie.
Czy instytucja może wynająć lokal w taki sposób?
Czy wynajem jest zwolniony z VAT?

Ewidencja VAT podatnika zwolnionego podmiotowo

Gminna biblioteka publiczna będąca instytucją kultury, która korzysta ze zwolnienia podmiotowego VAT i nie jest czynnym podatnikiem VAT, nigdy w swojej działalności nie prowadziła żadnej sprzedaży (nie pobiera nawet kar za przetrzymanie książek), utrzymuje się wyłącznie z dotacji organizatora. Biblioteka do tej pory nie prowadziła żadnych rejestrów i nie składała żadnych deklaracji w VAT do urzędu skarbowego. Księgi prowadzone są w formie elektronicznej.
Czy biblioteka powinna składać deklaracje JPK-V7M i prowadzić rejestr zakupów oraz ujmować w nim wszystkie zakupy (np. książek, usług telekomunikacyjnych)?
Czy biblioteka może zostać z tego tytułu poddana kontroli VAT przez urząd skarbowy?

Korekta VAT od środków trwałych przy powrocie do zwolnienia podmiotowego

Ośrodek kultury i sportu planuje powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT. Rozlicza VAT kwartalnie. Z uwagi na proporcjonalne rozliczanie podatku jest w trakcie 10-letniej korekty VAT od nabycia nieruchomości — pozostały jeszcze 3 lata.
Czy w momencie powrotu do zwolnienia podmiotowego należy skorygować całą pozostałą do skorygowania część VAT?
Jeśli instytucja ma nadal dokonywać korekty 1/10 części VAT, to kiedy i jakie deklaracje VAT składać?

Faktura wystawiana przez podatnika zwolnionego

Biblioteka, niebędąca podatnikiem VAT, planuje wydawanie biuletynu gminnego, który będzie rozdawany nieodpłatnie mieszkańcom gminy. W biuletynie zarówno osoby fizyczne, jak i firmy będą mogły odpłatnie zamawiać zamieszczenie reklamy czy ogłoszenia.
Jaką podstawę prawną zwolnienia wpisać na fakturze za zamieszczone w biuletynie reklamy czy ogłoszenia?

Powrót do zwolnienia z VAT a korekta VAT od towarów handlowych

Muzeum planuje powrót do zwolnienia z VAT. Należy to zrobić poprzez złożenie druku VAT-R. Należy też dokonać korekty naliczonego VAT.
Jak wygląda korekta VAT od towarów handlowych? Od jakiej liczby ją liczyć?
Czy ewentualną zapłatę VAT można uregulować z dotacji podmiotowej?

Zwolnienie podmiotowe w VAT a świadczenie usług podmiotom zagranicznym

Ośrodek kultury nie jest wpisany do rejestru VAT — jest zwolniony z VAT na podstawie art. 113 ust. 1 Ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT). W ramach swojej działalności wykonuje usługę polegającą na wynajmie sceny wraz z obsługą techniczną. Za usługę wystawia faktury ze stawką „zwolnioną” i w uwagach wpisuje art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Ostatnio do ośrodka kultury zwróciło się stowarzyszenie z siedzibą w Niemczech z prośbą o wynajem sceny na organizowany przez to stowarzyszenie festyn w polskiej miejscowości w ramach współpracy transgranicznej.
Czy prawidłowe będzie wystawienie faktury ze stawką zwolnioną z ceną w walucie polskiej, czy należy przeliczyć cenę na euro? Czy ma znaczenie miejsce świadczenia usługi?
W jaki sposób należałoby wystawić fakturę, gdyby usługa świadczona była na terenie Niemiec?

Sprzedaż wyrobów własnych a zwolnienie podmiotowe w VAT

Gminna instytucja kultury nie jest wpisana do rejestru VAT — jest zwolniona z VAT na podstawie art. 113 ust. 1 Ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT). Dyrektor instytucji postanowił, aby w czasie epidemii COVID-19 wykonać i sprzedawać własne wyroby, takie jak decoupage, obrazy malowane na płótnie, zawieszki, anioły, pluszaki itp. Instytucja osiągnie z tej sprzedaży maksymalnie 30 000 zł. Z jej statutu wynika, że instytucja może prowadzić działalność gospodarczą, której dochody przeznaczone są na realizację celów statutowych i pokrywanie kosztów działalności bieżącej.
Czy jako podatnik zwolniony z VAT instytucja musi zarejestrować się w urzędzie skarbowym?
Czy instytucja powinna mieć kasę fiskalną? Czy może sprzedawać wyroby na podstawie faktury sprzedaży zwolnionej?

Agencja pocztowa w instytucji kultury w pytaniach i odpowiedziach

  • Instytucje kultury — o ile mają w statucie możliwość prowadzenia działalności gospodarczej — mogą prowadzić agencję pocztową
  • Wpływy z pobieranych opłat pocztowych wlicza się do przychodów instytucji
  • Pracownikowi, który dodatkowo zajmuje się agencją pocztową, warto przyznać dodatek specjalny albo zawrzeć z nim dodatkową umowę-zlecenie

Wystawianie faktur w instytucji kultury zwolnionej podmiotowo z VAT

Samorządowa instytucja kultury korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT, tj. wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł.
Czy instytucja o takim statusie może wystawiać faktury osobom fizycznym?