zysk

Prezentacja danych w bilansie w pytaniach i odpowiedziach

  • Pozostałą do zwrotu organizatorowi kwotę rocznej dotacji podmiotowej ujmuje się w bilansie instytucji kultury w pozycji pasywów jako zobowiązania krótkoterminowe
  • Jeśli wykazana w bilansie strata netto jest wyższa niż fundusz rezerwowy, pozostałą jej część trzeba pokryć z funduszu instytucji kultury
  • Zatwierdzonych przez organizatora sprawozdań finansowych nie koryguje się

Środki pozostałe na rachunku bankowym biblioteki nie są zyskiem

Pytania dotyczą obowiązku tworzenia funduszu rezerwowego i zysku.
Czy w związku z obowiązkiem tworzenia funduszu rezerwowego dla zysków netto, biblioteka gminna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, a jedynie statutową, ma obowiązek tworzyć fundusz rezerwowy?
Czy środki, które pozostają na koncie biblioteki na koniec roku, a pochodzą z dotacji podmiotowej, należy traktować jak zysk netto i czy dla tych środków trzeba tworzyć fundusz rezerwowy?

Zaległe składki na ZUS można sfinansować z funduszu rezerwowego

Samorządowa instytucja kultury osiągnęła zysk za 2015 r. i przeksięgowała go na fundusz rezerwowy. ZUS nakazał, w wyniku kontroli, odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne za lata ubiegłe — nie były one odprowadzane za zleceniobiorcę, który nieprawidłowo złożył oświadczenie.
Czy z tego funduszu można pokryć koszty związane z zaległymi składkami?

Planowanie straty w planie finansowym instytucji kultury

Samorządowa instytucja kultury dysponuje budżetem około 6 mln zł, w tym dotacja od organizatora to około 60% jej przychodów, a pozostałą część stanowią przychody własne. Amortyzacja stanowi wartość około 150 000 zł rocznie. Instytucja dysponuje również środkami pieniężnymi około 300 000 zł.
Czy można zaplanować stratę w planie finansowym, a jeśli tak, to do jakiej wysokości?

Zysk netto trzeba przeznaczyć na fundusz rezerwowy

Państwowa instytucja kultury utworzona i nadzorowana przez jedno z ministerstw funkcjonuje już szósty rok i zawsze osiągała zysk, również za 2015 r.
Czy tworzenie funduszu rezerwowego w instytucji kultury jest obowiązkowe?
Czy cały zysk netto należy przeznaczać na fundusz rezerwowy?
Kto powinien o tym decydować?
W jakim momencie należy dokonać przeksięgowań na fundusz rezerwowy?

Zysk za 2015 r. w sprawozdaniu finansowym

Pytanie dotyczy zysku za 2015 r., który od 30 listopada 2015 r. trzeba księgować na koncie funduszu rezerwowego, tworzonego na podstawie art. 29 ust. 1 Ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: ustawa o działalności kulturalnej).
Czy kwotę zysku za 2015 r. zaksięgowaną na koncie funduszu rezerwowego należy wykazać w bilansie w pozycji pasywów „Pozostałe kapitały (fundusze) rezerwowe”?
A co w przypadku straty? Czy wykazywać ją tak jak do tej pory, tj. w pozycji pasywów „Zysk (strata) netto”?