Poradnik Instytucji Kultury 05/2018

Zmiana godzin pracy pracownika

Dyrektor instytucji kultury chce zmienić godziny pracy pracownicy zatrudnionej na pół etatu jako sprzątaczka, które ustalił poprzedni dyrektor.
Jak prawidłowo zmienić godziny pracy takiemu pracownikowi?
Czy należy zmienić zakres obowiązków, czy zrobić to poprzez ustalenie harmonogramu pracy?

Premia regulaminowa

W gminnym ośrodku kultury (GOK) obowiązuje regulamin nagradzania, z którego m.in. wynika, że:

  • przepisy regulaminu obowiązują wszystkich pracowników pozostających w stosunku pracy w GOK;
  • pracownik nabywa prawo do premii po przepracowaniu w GOK co najmniej 6 miesięcy;
  • premię roczną przyznaje się z funduszu premiowania, a wypłata przyznanej premii rocznej następuje w I kwartale po zakończeniu roku, za który jest przyznawana.

Czy na podstawie regulaminu nagroda przysługuje pracownikowi, który odszedł na emeryturę z końcem grudnia 2017 r.?
Czy nagroda przysługuje pracownicy, która od maja 2017 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, a od sierpnia przebywa na urlopie macierzyńskim?

Wycieczka dla pracowników sfinansowana z ZFŚS

W instytucji, w której działa Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), pracuje 7 osób. Pracownicy chcieliby pojechać na wycieczkę, ale ze względu na małą liczbę osób nie opłaca się im wynajmować busa.
Czy pracownicy mogą pojechać prywatnymi autami?

Czas pracy kinooperatora

Kinooperatorka jest zatrudniona w instytucji kultury na pełen etat i jej praca odbywa się w weekendy (soboty i niedziele) oraz w 3 dni w tygodniu (poniedziałki, czwartki oraz piątki). Kadrowa instytucji nazywa pracę kinooperatorki pracą w systemie weekendowym. Za pracę w sobotę i niedzielę instytucja udziela pracownicy wolnego we wtorek i środę. Pracownica była na urlopie od czwartku do niedzieli.
Czy wobec tego we wtorek i środę należy się jej wolne, czy też musi przyjść do pracy w te dni?
Czy jeśli kinooperatorka zaczęła pracę w instytucji we wrześniu ubiegłego roku, to należał się jej jeden czy dwa dni tzw. opieki nad dzieckiem?

Kiedy objąć pracowników ruchomym czasem pracy?

Pytania dotyczą ruchomego czasu pracy w instytucji kultury, której wewnętrzny regulamin nie przewiduje procedury dotyczącej wyboru przedstawiciela pracowników. Zdarza się, że pracownik biblioteki pracuje w jednym tygodniu od poniedziałku do piątku od 08:00 do 16:00, a w następnym tygodniu od poniedziałku do piątku od 09:00 do 17:00. Zdarza się też, że pracownik w danym tygodniu pracuje od 08:00 do 16.00, a w jednym dniu zachodzi potrzeba, aby przyszedł do pracy w godzinach od 09:00 do 17:00, zamiast od 08:00 do 16:00.
Czy w takim przypadku mamy do czynienia z ruchomym czasem pracy?
Czy można zawrzeć porozumienie w sprawie ruchomego czasu pracy z osobą wskazaną ustnie przez pracowników jako ich przedstawiciel?

Opieka nad chorym członkiem rodziny

Pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie na opiekę nad chorym ojcem.
Jak obliczyć zasiłek opiekuńczy i kto go zapłaci?
Jakie dokumenty należy uzupełnić?

Rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem niezdolnym do pracy

Pracownik gospodarczy instytucji kultury uległ w maju 2016 r. wypadkowi przy pracy. Po zakończonym okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego oraz zaległego urlopu 19 stycznia 2018 r. został skierowany na badania lekarskie i zwolniony z obowiązku świadczenia pracy do czasu przedstawienia orzeczenia o zdolności do pracy. W najbliższych dniach lekarz medycyny pracy podejmie decyzję.
Jak rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę, jeśli lekarz orzeknie o jego niezdolności do pracy?

Rozliczenie przygotowania rzeźby jako pracy konkursowej

Instytucja kultury ogłosiła konkurs, w ramach którego uczestnicy przygotowali rzeźbę. Zwycięzcy konkursu instytucja zwróci koszty przygotowania pracy konkursowej.
Jaką umowę podpisać z twórcą, aby zwrot kosztów był możliwy?
Czy można zastosować 50% koszty autorskie?

Bal charytatywny

Instytucja kultury planuje akcję charytatywną na rzecz chorego chłopca (bal charytatywny — zaproszenie i wpłata cegiełki oraz aukcja podczas balu).
Czy takie działanie jest zgodne z prawem?
Czy wpłaty na bal i aukcję należy zaewidencjonować?

Inwestycja budowlana na gruncie przekazanym instytucji przez użytkownika wieczystego

Samorządowa instytucja kultury realizuje inwestycję budowlaną na działce, której właścicielem jest Skarb Państwa, zaś użytkownikiem wieczystym powiat. Działka ta, na podstawie uchwały rady powiatu, weszła w skład majątku, w który wyposażono instytucję.
Czy instytucja ma prawo do dysponowania tą nieruchomością na cele budowlane?
Czy instytucja kultury powinna uzyskać zgodę właściciela działki (powiatu) na realizację inwestycji, a jeśli tak, to w jakiej formie?

Przeprowadzenie warsztatów: dzieło czy umowa-zlecenie?

Instytucja kultury zamierza zorganizować warsztaty, które nie będą miały cyklicznego charakteru i trwają 2 godziny.
Jaką umowę zawrzeć z osobą, która zobowiązuje się do przeprowadzenia warsztatów kreatywnych na podstawie opracowanego własnego scenariusza?
Czy będzie to umowa o dzieło z 50% uzyskania przychodu, czy umowa-zlecenie z 50% uzyskania przychodów z ewidencją godzin?

Bajki na kliszy

Na początku marca odbyły się ostatnie w tym sezonie Bajki na kliszy — pod wodą w ramach całorocznego projektu Poczytajnia Malucha Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu wspieranego przez firmę IKEA Industry Zbąszynek w programie społecznego zaangażowania.