Finanse
W dziale Finanse znajdą Państwo porady dotyczące polityki rachunkowości, przestrzegania zasad finansów publicznych i dyscypliny finansów publicznych oraz ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w instytucjach kultury ze szczególnym uwzględnieniem rozliczeń z organizatorem oraz rozliczania projektów.
Liczba artykułów w dziale: 1216
Sołectwa biorące udział w różnych konkursach organizowanych przez instytucję kultury jako nagrodę otrzymują bony pieniężne.
Czy istnieje możliwość, aby sołectwa otrzymywały jako nagrodę gotówkę zamiast realizowania bonów w towarze? Jeśli tak, jak to rozliczyć finansowo i jakich księgowań dokonać?
Jako jedną z sekcji instytucji kultury utworzono uniwersytet trzeciego wieku. Jego słuchacze wyłonili spośród siebie reprezentującą ich osobę — prezesa, który zbiera od uczestników danego typu zajęć konieczne dopłaty, np. po 5 zł do nauki pływania. Po zebraniu całej należnej kwoty w gotówce całość wpłaca przelewem ze swojego prywatnego konta na rachunek instytucji kultury tytułem „dopłata do zajęć”.
Czy takie postępowanie jest prawidłowe? Czy jedna osoba może płacić ze swojego konta za kilka osób (np. za czesne)?
Ośrodek kultury otrzymał dotację celową na sfinansowanie organizacji koncertu. Uzyskał też przychody ze sprzedaży biletów z koncertu. Umowa dotycząca dotacji celowej nie zawiera informacji na temat przychodów ze sprzedaży biletów, stanowi natomiast, że w przypadku niewykorzystania dotacji celowej należy dokonać zwrotu. Koszty organizacji koncertu przewyższają kwotę dotacji celowej.
Czy w rozliczeniu dotacji celowej należy uwzględnić również przychody ze sprzedaży biletów?
Czy w bilansie otwarcia instytucji powstałej z połączenia dwóch instytucji jej fundusz rezerwowy będzie traktowany jako fundusz instytucji czy jako fundusz rezerwowy? Czy zysk, który na dzień 31 grudnia 2024 r. w bilansie zamknięcia jest na koncie „Wynik finansowy”, w nowej instytucji będzie widniał w bilansie otwarcia na koncie „Wynik finansowy”, czy na koncie „Fundusz instytucji kultury”?
Czy instytucja kultury musi posiadać konto księgowe 310 „Materiały”, a jeśli tak, to czy tylko na tym koncie uwzględnia się na koniec roku stan węgla w świetlicach?
Czy zakup węgla można odpisać bezpośrednio w koszty w ciągu roku?
Ponad dwa lata biblioteka gminna była obsługiwana na podstawie porozumienia przez centrum usług wspólnych (CUW). Współpraca zakończyła się dwa miesiące temu. Kierownik CUW nie chce zwrócić instytucji jej dokumentów księgowych z lat 2022 i 2023, twierdząc, że należą one do centrum.
Czy ma do tego prawo?
W związku z koniecznością wysłania do Krajowego Rejestru Karnego zapytania odnośnie do figurowania w nim pracowników instytucji trzeba uiścić opłatę. Niestety, nie ma możliwości otrzymania faktury, system umożliwia płatności tylko dla kont prywatnych.
Czy jest możliwość zwrotu kosztów dla dyrektora, gdyby ten opłacił dokument z KRK z prywatnych środków?
Jak instytucja jako pracodawca może pokryć ten koszt?
Muzeum, samorządowa instytucja kultury, zostało zobowiązane w zaleceniach pokontrolnych Państwowej Straży Pożarnej do wybudowania dla pojazdów jednostek ochrony przeciwpożarowej drugiego dojazdu na teren parku etnograficznego. Muzeum pozyskało na ten cel dotację celową majątkową od organizatora (urząd marszałkowski). Droga wewnętrzna przeciwpożarowa ma być wybudowana do granicy działki, której właścicielem jest muzeum. Pozostały odcinek wybuduje gmina. Ze względu na ukształtowanie działki gmina zwróciła się do muzeum o przekazanie nieodpłatnie wydzielonego pasa terenu umożliwiającego wybudowanie drogi przeciwpożarowej. Muzeum planuje przekazać w darowiźnie notarialnie część działki gminie pod warunkiem braku sprzeciwu ze strony organizatora. Koszty podziału działki i koszty notarialne muzeum ujęło w zakresie rzeczowo-finansowym zadania.
Czy instytucja może zaliczyć te wydatki do kosztów wytworzenia środka trwałego, a tym samym rozliczyć je z dotacji pozyskanej na ten cel?
Instytucja kultury pobiera opłaty wpisowe na zajęcia, wyjazdy, wykłady organizowane w ramach swojej działalności statutowej oraz od studentów uniwersytetu trzeciego wieku — jego działalność finansowana jest dotacją celową. Do tej pory wysokość wpisowego ustalał dyrektor oraz decydował, na co mają być przeznaczone przychody z tytułu opłat wpisowych — były to inne działania statutowe instytucji. Obecnie instytucja ma nowego dyrektora, który ma wątpliwości co do wyznaczonego wcześniej przeznaczenia przychodów ze sprzedaży usług kulturalnych.
Czy do tej pory działano prawidłowo, gdy wpisowe księgowano jako przychody ze sprzedaży usług kulturalnych, a decyzją dyrektora były one wydatkowane na inne działania statutowe niż te, z których tytułu były pobierane?
Jednostka inwentaryzację roczną, którą ustala się na ostatni dzień bilansowy, czyli 31 grudnia (m.in. stanu kasy, materiałów), przeprowadziła 28 grudnia 2023 r., ponieważ 29 grudnia instytucja była zamknięta, a 30 i 31 grudnia to był weekend, w którym pracownicy jednostki nie pracowali.
Czy postąpiono prawidłowo, czy też mimo wszystko inwentaryzację należało przeprowadzić 31 grudnia?
6 września 2024 r. instytucja kultury otrzymała decyzję o przyznaniu dotacji celowej i jednocześnie zwiększeniu dotacji podmiotowej. Według wyjaśnień MKiDN, jednostka powinna sporządzić korektę planu finansowego, zanim poniesie jakiekolwiek wydatki ze zwiększonych dotacji, w przeciwnym razie naraża dyrektora na naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Instytucja te wydatki poniosła 27 września. Natomiast do 30 września powinna sporządzić sprawozdanie do ministerstwa z rozliczenia i wydatkowania dotacji.
Czy w związku z tym wystarczy jako datę korekty planu finansowego wskazać np. 21 września (według stanu na ten dzień), mimo że faktycznie plan został sporządzony i podpisany 2 października? A może jednak korekta planu powinna zostać sporządzona i podpisana przed 30 września, to jest przed dniem, na który sporządza się sprawozdanie do MKiDN?
Instytucja kultury zakupuje roczne i wieloletnie licencje filmowe. Do tej pory koszty te księgowano jako rozliczenia międzyokresowe czynne.
Czy do polityki rachunkowości można wprowadzić zapis umożliwiający zaliczenie jednorazowo w koszty roku bieżącego kosztów:
- licencji filmowych finansowanych dotacją celową rozliczaną do końca danego roku,
- finansowanych roczną dotacją podmiotową rozliczaną w danym roku,
- międzyokresowych czynnych, takich jak prenumeraty, licencje informatyczne, ubezpieczenia, finansowanych ze środków dotacji podmiotowej danego roku, mając na uwadze, że ich wartość mieści się w progu istotności?