Podatki

W dziale Podatki znajdą Państwo porady dotyczące rozliczenia VAT, podatku dochodowego od osób prawnych, rozliczania podatków od wynagrodzeń pracowników i współpracowników oraz zagadnienia związane z podatkiem od spadków i darowizn oraz podatkiem od nieruchomości.

Liczba artykułów w dziale: 493

Podatek od świadczenia urlopowego dla młodocianych pracowników

Instytucja kultury wypłaca świadczenie urlopowe, które podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Czy pracownikom do 26. roku życia, którym przysługuje przedmiotowe zwolnienie od podatku, można wypłacić to świadczenie w pełnej kwocie, czy jednak należy opodatkować?

Stawka VAT na płytę CD

Instytucja wydała płytę CD. Płyta klasyfikowana jest do symbolu 59.20.33 według PKWiU z 2015 r.
Jaką stawkę VAT stosować do sprzedaży tych płyt CD?

Kwalifikacja przychodu z tytułu artystycznego wykonania

W ramach realizacji projektu teatr podpisał z osobami fizycznymi — muzykami — nieprowadzącymi działalności gospodarczej umowy o artystyczne wykonanie. Artyści w zawartych umowach zobowiązali się do artystycznego wykonania dwunastu utworów oraz do udziału w rejestracji utworów muzycznych w studio. Za wykonanie przedmiotu umowy artyści otrzymają wynagrodzenie określone ryczałtowo w jednej kwocie. Z chwilą ustalenia każdego artystycznego wykonania powstałego w ramach wykonania umowy, artysta-muzyk udziela teatrowi licencji wyłącznej na oznaczony czas, a po zakończeniu projektu — licencji niewyłącznej na określonych polach eksploatacji.
Czy traktując takie umowy jako artystyczne wykonanie umowy-zlecenia, można zastosować 50% koszty uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 1-3 Ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof), skoro dochodzi do rozporządzenia prawami autorskimi lub pokrewnymi?
Jak zakwalifikować osiągnięty przez te osoby przychód: jako przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej (art. 13 pkt 2 updof), czy jako przychód z praw majątkowych (art. 18 updof)?

Sprzedaż wyrobów własnych a zwolnienie podmiotowe w VAT

Gminna instytucja kultury nie jest wpisana do rejestru VAT — jest zwolniona z VAT na podstawie art. 113 ust. 1 Ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT). Dyrektor instytucji postanowił, aby w czasie epidemii COVID-19 wykonać i sprzedawać własne wyroby, takie jak decoupage, obrazy malowane na płótnie, zawieszki, anioły, pluszaki itp. Instytucja osiągnie z tej sprzedaży maksymalnie 30 000 zł. Z jej statutu wynika, że instytucja może prowadzić działalność gospodarczą, której dochody przeznaczone są na realizację celów statutowych i pokrywanie kosztów działalności bieżącej.
Czy jako podatnik zwolniony z VAT instytucja musi zarejestrować się w urzędzie skarbowym?
Czy instytucja powinna mieć kasę fiskalną? Czy może sprzedawać wyroby na podstawie faktury sprzedaży zwolnionej?

Niskocenne środki trwałe w deklaracji VAT-7

Instytucja kupiła zestaw mikrofonów o wartości 2700 zł, które zaksięgowano jako środki trwałe niskocenne i zamortyzowano jednorazowo.
Gdzie wykazać te środki w deklaracji VAT-7: czy w poz. 43 i 44 jako nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych, czy w poz. 45 i 46 jako nabycie pozostałych towarów i usług?

Nadpłata składki zdrowotnej

Pod koniec czerwca instytucja kultury otrzymała zwrot nadpłaty składki zdrowotnej potrąconej w latach poprzednich od nagród jubileuszowych.
Jak należy ująć w księgach dokonany zwrot?
Czy składki zdrowotne potrącone z podatku dochodowego od nagrody jubileuszowej należy potraktować jako zobowiązanie podatkowe, czy też zobowiązanie wobec pracowników?

Współpraca przy wystawie w domu kultury

Ośrodek kultury wystawił makietę z klocków LEGO® jako letnią atrakcję dla dzieci. W zamian za udostępnienie wystawy na miesiąc, ośrodek kultury kupił dla jej właściciela zestaw klocków LEGO® za około 500 zł.
Jak należy rozliczyć taki zakup?
Czy trzeba naliczyć podatek dochodowy (w jakiej wysokości) i wystawić PIT właścicielowi makiety?

Nowy JPK_VAT z deklaracją i obowiązek oznaczania transakcji według odpowiednich symboli

  • Od 1 października 2020 r. nowy JPK_VAT zastępuje dotychczas składane deklaracje VAT-7 i VAT-7K
  • Dokumenty elektroniczne JPK_V7M i JPK_V7K składają się z części ewidencyjnej i deklaracyjnej
  • Instytucje mają też nowy obowiązek oznaczania w JPK_VAT niektórych transakcji według odpowiednich symboli, w tym symboli GTU

Darowizna z zagranicy dla muzeum

Muzeum otrzymało darowiznę od osoby z zagranicy (Japonia) na kolejne edycje wystawy, które będą prezentowane w muzeum w przyszłych latach.
Czy w związku z otrzymaną darowizną muzeum ma jakieś zobowiązania w podatkach (PCC, podatek dochodowy)?
Czy składa się jakieś deklaracje do urzędu skarbowego i czy darowiznę wystarczy wykazać w załączniku do rocznego zeznania podatkowego?

Wspólne przedsięwzięcie a VAT

W ramach wspólnego przedsięwzięcia upowszechniającego kulturę filmową zarejestrowany jako czynny podatnik VAT ośrodek kultury podpisał umowę, na podstawie której został organizatorem Akademii Młodego i Najmłodszego Widza polegającej na upowszechnianiu kultury filmowej według autorskiego projektu. Oferta skierowana jest do uczniów szkół podstawowych i grup przedszkolnych. W formie warsztatów dzieci rozwijają kreatywność i wiedzę o filmie. Podczas zajęć wyświetlany jest film związany z tematyką warsztatów. Odpłatność za udział w zajęciach dla grupy dzieci pobierana jest ze stawką ZW oraz za projekcję filmu ze stawką VAT 8%.
Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Instytut Audiowizualny (IA), który w zakresie działań statutowych ma ujęte m.in. tworzenie warunków do organizacji i realizacji imprez filmowych i edukacji filmowej w kinach należących do Sieci Kin Studyjnych.
Jako organizator ośrodek zobowiązał się m.in. do informowania o współorganizowaniu przedsięwzięcia przez IA we wszystkich drukowanych i multimedialnych materiałach promocyjnych oraz do rozliczenia poniesionych kosztów.
W ramach umowy IA zobowiązał się do pokrycia 50% kosztów wynajmu kopii filmowych, ich transportu, wynagrodzenia dla prelegentów, obsługi kinooperatora oraz druku ulotek.
Czy ośrodek może wystawić IA fakturę za współorganizację przedsięwzięcia ze stawką VAT 8%?

Dofinansowanie z ZFŚS wypoczynku pracowników

Pytanie dotyczy zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych dofinansowania z ZFŚS wypoczynku pracowników do wysokości rocznego limitu 2000 zł.
Co oznacza stwierdzenie w Ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof), że zwolnienie przysługuje na świadczenia pieniężne finansowane w całości ze środków ZFŚS oraz jakie dokumenty instytucja powinna otrzymać od pracowników, aby to stwierdzić?

Wydatki związane z eksploatacją samochodu instytucji kultury a VAT naliczony

Instytucja kultury oprócz działalności statutowej prowadzi również działalność gospodarczą podlegającą VAT. Rozlicza VAT naliczony, stosując prewspółczynnik wyliczony zgodnie ze wzorem z Rozporządzenia Ministra Finansów z 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników (dalej: rozporządzenie). Instytucja planuje nabyć samochód osobowy, który będzie wykorzystywany do celów statutowych i do działalności gospodarczej, przy czym nie będzie prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT.
W jaki sposób odliczać VAT naliczony od wydatków związanych z używaniem samochodu (np. na paliwo), jeżeli instytucja nie jest w stanie ustalić, jaka część wydatków będzie służyła działalności gospodarczej, a jaka działalności innej niż gospodarcza?