Najnowsza publikacja redakcji Poradnika Instytucji Kultury: Wzory najważniejszych dokumentów niezbędnych w instytucji kultury
Najnowsza publikacja redakcji Poradnika Instytucji Kultury: Wzory najważniejszych dokumentów niezbędnych w instytucji kultury
[Szkolenia online] Zasady wynagradzania oraz regulaminy pracy i wynagradzania: 25 stycznia 2021
W Dz.U. z 30 sierpnia 2019 r. pod poz. 1649 opublikowano Ustawę z 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych, dalej: nowelizacja.
Ustawa wprowadza zmiany w szeregu ustaw. Przede wszystkim, w Ustawie z 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (dalej: ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych; tekst jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 118) w tytule ustawy ogólne określenie przedmiotu ustawy otrzymało brzmienie: „o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych”.
Świadczenie pieniężne, według nowelizacji, to wynagrodzenie za dostawę towaru lub wykonanie usługi w transakcji handlowej.
Zmieniono też istniejące przepisy, dotyczące m.in.:
Zmiany wprowadzono także w przepisach o podatkach dochodowych. W Ustawie z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop) dotyczą one m.in. ustalania podstawy opodatkowania. Wprowadzono art. 18f updop, z którego wynika m.in., że podstawa opodatkowania po uprzednim odliczeniu kwot określonych w art. 18d updop:
Jeżeli podatnik poniósł stratę, z którą związana jest transakcja handlowa w rozumieniu ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom, kwota straty:
Przepisy te stosuje się w przypadku, gdy spełnione są łącznie następujące warunki:
Analogiczne przepisy wprowadzono także w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych dochodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne.
Natomiast w Ustawie z 29 sierpnia 1997 r. — Ordynacja podatkowa (dalej: Ordynacja podatkowa) wprowadzono m.in. art. 299f, z którego wynika m.in., że Szef Krajowej Administracji Skarbowej przekazuje Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o ustaleniu prawdopodobieństwa wystąpienia opóźnień w spełnianiu przez podmiot obowiązany do przesyłania, bez wezwania organu podatkowego, danych wynikających z ewidencji VAT oraz świadczeń pieniężnych, wynikających z faktur otrzymanych w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, za który to prawdopodobieństwo zostało ustalone.
Prawdopodobieństwo wystąpienia opóźnień uznaje się za ustalone, jeżeli suma wartości świadczeń pieniężnych niezapłaconych przez dany podmiot w terminie 60 dni od dnia otrzymania faktury wynosi w okresie kolejnych 3 miesięcy co najmniej 2 000 000 zł. Przy czym, suma ta wynosi, w latach 2020 i 2021, co najmniej 5 000 000 zł.
Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2020 r.