Na początku roku akademickiego studenci raczej nie myślą jeszcze o sesji egzaminacyjnej, ale za to bibliotekarze, planując swoją pracę, myślą już o tym szczególnym okresie.

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA) — wspólna biblioteka dwóch katowickich uczelni: Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Śląskiego, to jedyna taka instytucja w Polsce. Miejsce to stara się być możliwie jak najbardziej przyjazne studentom.

Dlatego też zwykle w okresie sesji prowadzona jest akcja pod hasłem: CINiBA nocą naładuje mocą. Działanie polega na wydłużeniu godzin pracy biblioteki dla wszystkich zainteresowanych czytelników, aby mogli przygotować się do sesji egzaminacyjnej.

Przykładowo, podczas letniej sesji, w czerwcu, można było korzystać z wypożyczalni do godziny 20:00, a do 22:00 z czytelni, a w sesji zimowej CINiBA była otwarta do 23:00.

Odważny krok poczyniła także Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie. Pilotażowo od kwietnia br. dwa razy w tygodniu: w poniedziałki i soboty, była czynna całą dobę. Czy ten system zadomowi się na dobre? To się okaże podczas najbliższej sesji egzaminacyjnej.