Ważne: Instytucje kultury mają więcej czasu na złożenie zeznań CIT-8
[Webinar] Okresy rozliczeniowe i systemy czasu pracy w instytucji kultury: 13 kwietnia 2023 | Rozkłady czasu pracy
w instytucji kultury: 13 kwietnia 2023 | [Szkolenie] Zamówienia publiczne w instytucjach kultury — tryb podstawowy: przygotowanie, ocena ofert, umowa, obowiązki zamawiających: 17 kwietnia 2023 | [Webinar] Wynagrodzenie osób kierujących instytucją kultury: 19 kwietnia 2023
Konferencja Generalna UNESCO zaakceptowała wniosek Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie obchodów w 2015 r. trzech rocznic związanych z wybitnymi Polakami.
Wybrano następujące rocznice:
Uwzględnienie polskich rocznic na prestiżowej liście UNESCO staje się okazją dla przybliżenia dorobku tych osobistości w Polsce i na świecie. Uhonorowanie wybitnych postaci podkreśli ich wkład w rozwój polskiej kultury, ale także — ze względu na ich związki z kulturą światową — bogactwo i specyficzne cechy kultury Kresów, kultury iberyjskiej czy arabskiej. Dodatkowo rocznica dotycząca Michała Ogińskiego jest okazją do organizowania wspólnych wydarzeń kulturalnych w trzech krajach: Polsce, Litwie i Białorusi.
Instytucje kultury, które podejmą decyzję o realizacji projektów upamiętniających tych wielkich Polaków, mogą posługiwać się logo UNESCO w działaniach rocznicowych. W wersji polskiej i angielskiej udostępnia je Polski Komitet ds. UNESCO.
Listę rocznic co dwa lata na podstawie zgłoszeń komitetów narodowych państw członkowskich uwala Konferencja Generalna UNESCO. Zgodnie z obowiązującymi kryteriami rocznice powinny:
Na międzynarodową listę trafiają wydarzenia historyczne oraz wyjątkowe osobistości, których dorobek związany jest z misją UNESCO, a zwłaszcza z upowszechnianymi przez Organizację ideami dialogu kultur i zrozumienia międzynarodowego.
Pod auspicjami UNESCO obchodzone już były m.in. następujące rocznice: