Najnowsza publikacja redakcji Poradnika Instytucji Kultury: Rachunkowość i finanse instytucji kultury. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Najnowsza publikacja redakcji Poradnika Instytucji Kultury: Rachunkowość i finanse instytucji kultury. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
[Webinar] Praca w godzinach nadliczbowych i dyżur pracowniczy w instytucji kultury: 18.08.2022 | Premie i nagrody w instytucjach kultury: 18 sierpnia 2022
Do 30 października trwa pierwszy otwarty nabór do kolejnej edycji Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności (EPW) 2022. Nagrodę przyznaje się od 2010 r. co dwa lata.
Jak wynika z regulaminu konkursu, celem nagrody jest wyróżnienie i promocja zjawisk poetyckich, które podejmują jeden z najistotniejszych dla współczesności temat wolności, a jednocześnie charakteryzują się wybitnymi wartościami artystycznymi.
Jak podkreśla organizator, Miasto Gdańsk, wolność w kontekście tytułu nagrody to przede wszystkim odwaga do przekraczania granic — kulturowych, językowych i politycznych. To odwaga do kształtowania poetyckich wizji, często trudnych i nieoczywistych. To odwaga, która pozwala na sprzeciw wobec zastałych form, zarówno językowych, jak i politycznych. Gdańsk jest jedynym polskim miastem, które zbudowało kolekcję poezji z całego naszego kontynentu, a Nagroda EPW znalazła trwałe miejsce na europejskiej mapie wyróżnień literackich.
Laureatem nagrody może zostać żyjący poeta lub poetka, pochodzący z Europy lub mieszkający w Europie, rozumianej według kryteriów geograficznych i tworzący w jednym z języków europejskich.
Poetów i poetki tworzących w językach innych niż polski mogą zgłaszać do konkursu wyłącznie tłumacze i tłumaczki, którzy podejmą się ich przekładu. Poetów i poetki tworzących w języku polskim mogą zgłaszać wydawnictwa i inne podmioty publikujące poezję.
W tej edycji nagrody rozpatrywane będą zgłoszenia tych poetów i poetek, którzy piszą w jednym z następujących języków lub ich oficjalnych, istniejących form czy dialektów: polskim, kaszubskim, albańskim, czeskim, estońskim, niemieckim, górno- i dolnołużyckim, norweskim, słoweńskim, ukraińskim, kweńskim oraz w językach saamskich (lapońskich).
Zgłoszenie do nagrody powinno zawierać:
Zgłoszenie można przesłać na dwa sposoby:
Nagrodę stanowią: statuetka Europejski Poeta Wolności oraz nagroda finansowa w wysokości 100 000 zł brutto. W każdej edycji konkursu przyznawana jest także Nagroda dla Tłumacza, którą stanowią: statuetka i nagroda finansowa w wysokości 20 000 zł brutto.
Jury wybierze 6 nominowanych poetów do końca 2020 r. Do 1 lipca 2021 r. tłumacze mają czas na złożenie gotowych książek (wybór wierszy oraz przekład całości). Do końca stycznia 2022 r. Instytut Kultury Miejskiej wyda książkę z wierszami nominowanych poetów. Wyłonienie laureatów nastąpi podczas Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności w Gdańsku wiosną 2022 r.
Szczegółowy harmonogram oraz regulamin konkursu znajdują się na stronie Festiwalu.