Najnowsza publikacja redakcji Poradnika Instytucji Kultury: Rachunkowość i finanse instytucji kultury. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Najnowsza publikacja redakcji Poradnika Instytucji Kultury: Rachunkowość i finanse instytucji kultury. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
[Webinar] Kontrola organizatora w instytucji kultury: 22 czerwca 2022 | Wynagrodzenie kadry zarządzającej instytucją kultury: 22 czerwca 2022 | Okresy rozliczeniowe i systemy czasu pracy w instytucji kultury: 27 czerwca 2022 | Praca w godzinach nadliczbowych i dyżur pracowniczy w instytucji kultury: 27 czerwca 2022
W Dz.U. z 21 lutego 2020 r. pod poz. 288 opublikowano Ustawę z 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (dalej: nowelizacja).
Nowelizacja dotyczy przede wszystkim Ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (dalej: kpc), w której dodano m.in. dział IVg — Postępowanie w sprawach własności intelektualnej.
Zgodnie z art. 47989 kpc, przepisy tego działu stosuje się w sprawach o ochronę praw autorskich i pokrewnych, o ochronę praw własności przemysłowej oraz o ochronę innych praw na dobrach niematerialnych, czyli w sprawach własności intelektualnej, do których należą także sprawy o:
Sprawy własności intelektualnej należą do właściwości sądów okręgowych. Natomiast Sąd Okręgowy w Warszawie jest wyłącznie właściwy w sprawach własności intelektualnej dotyczących programów komputerowych, wynalazków, wzorów użytkowych, topografii układów scalonych, odmian roślin oraz tajemnic przedsiębiorstwa o charakterze technicznym.
Sąd właściwy w sprawie własności intelektualnej nie jest związany postanowieniem o przekazaniu sprawy. Sąd ten w razie stwierdzenia swojej niewłaściwości przekaże sprawę innemu sądowi, nie wyłączając sądu przekazującego.
Postanowienie o przekazaniu sprawy może zapaść nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia wpływu przekazanej sprawy do sądu właściwego w sprawie własności intelektualnej. Sąd, któremu sprawa zostanie przekazana, jest związany postanowieniem sądu właściwego w sprawie własności intelektualnej (art. 47992 kpc).
W dziale IVg kpc uregulowano kwestie związane z:
W postępowaniu w sprawach własności intelektualnej obowiązuje zastępstwo stron przez adwokatów, radców prawnych lub rzeczników patentowych (art. 872 kpc). Przepisu tego nie stosuje się w postępowaniu, w którym wartość przedmiotu sporu nie przekracza 20 000 zł.
Sąd może zwolnić stronę, na wniosek lub z urzędu, z obowiązkowego zastępstwa przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego, jeżeli okoliczności, w tym stopień zawiłości sprawy, nie uzasadniają obowiązkowego zastępstwa.
Zwolnienie może nastąpić w każdym stanie sprawy, w tym także na wniosek strony złożony w piśmie procesowym.
W sprawach związanych z ochroną praw własności przemysłowej pełnomocnikiem twórcy projektu wynalazczego może być również przedstawiciel organizacji, do której zadań statutowych należą sprawy popierania własności przemysłowej i udzielania pomocy twórcom projektów wynalazczych.
Natomiast zgodnie z dodanym do Ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych art. 28a, opłatę stałą w kwocie 1000 zł pobiera się od pozwu w sprawie o naruszenie prawa do znaku towarowego lub wzoru przemysłowego, obejmującego żądanie unieważnienia lub stwierdzenia wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy, wspólnego prawa ochronnego na znak towarowy, unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, unieważnienia lub stwierdzenia wygaśnięcia prawa ochronnego na wspólny znak towarowy, prawa ochronnego na znak towarowy gwarancyjny, uznania na terytorium RP ochrony międzynarodowego znaku towarowego, oraz unieważnienia uznania na terytorium RP ochrony międzynarodowego wzoru przemysłowego.
W sprawach wszczętych i niezakończonych do dnia wejścia w życie nowelizacji (głównie do 1 lipca 2020 r.) zachowują moc czynności dokonane zgodnie z przepisami kpc w brzmieniu dotychczasowym.
Natomiast w sprawach wszczętych i niezakończonych w danej instancji lub przed Sądem Najwyższym do dnia wejścia w życie nowelizacji, które podlegałyby rozpoznaniu w postępowaniu w sprawach własności intelektualnej, nie stosuje się przepisów o tym postępowaniu.
Właściwy do rozpoznania takiej sprawy pozostaje sąd właściwy według przepisów dotychczasowych (art. 22 nowelizacji).
Ustawa w większości wejdzie w życie 1 lipca 2020 r.