Na fasadzie Rijksmuseum w Amsterdamie wywieszony został ogromny transparent z przekreślonym piktogramem aparatu. To część kampanii pod hasłem Start Drawing (Zacznij rysować), która zachęca odwiedzających do zatrzymania się i oglądania oraz szkicowania dzieł, zamiast ich pośpiesznego „zaliczania”, poprzez wykonanie fotografii.

Muzeum zapewnia gościom bezpłatny szkicownik i ołówek, a także weekendowe zajęcia z rysunku. Dyrektor muzeum wyjaśnia, że pomysł na akcję jest odpowiedzią na nasz intensywny tryb życia, który sprawia, że nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak piękne rzeczy są wokół nas.

Dlatego Rijksmuseum chce pomóc odwiedzającym odkryć i docenić piękno sztuki i historii poprzez rysunek. Pomóc dostrzec im proporcje, linie, detale, zbliżyć się do tajemnicy artysty.

Akcja jest odpowiedzią na popularny w mediach społecznościowych trend #artselfie, który polega na robieniu sobie zdjęć ze znanymi dziełami sztuki.

Ciekawy z początku pomysł stopniowo doprowadził do tego, że część zwiedzających nie oglądała poszczególnych dzieł sztuki, a jedynie się z nimi fotografowała, szybko przechodząc od jednego do drugiego.