W porcie lotniczym Amsterdam-Schiphol po przerwie związanej z remontem we wrześniu br. został ponownie otwarty oddział amsterdamskiego Muzeum Królewskiego — Rijksmuseum.

Do odwiedzenia oddziału turystów zachęca nietypowa prezentacja holenderskiej historii sztuki, od średniowiecza do chwili obecnej, z dziełami m.in. Rembrandta i Vincenta van Gogha. Wybrane prace prezentowane są na… 73-metrowym pasie bagażowym. Sam oddział, który powstał już w 2002 r., zajmuje przestrzeń niedaleko terminalu i jest dostępny bezpłatnie 24 godziny na dobę. Na wystawie można obejrzeć oryginalne dzieła holenderskich klasyków.

Wystawy o różnorodnej, często przekrojowej tematyce, zmieniają się co kilka miesięcy. Od czasu otwarcia Rijksmuseum-Schiphol przyciąga co roku od 150 000 do 200 000 gości!

Co ważne, muzeum jest dostępne nie tylko dla osób podróżujących do Holandii, ale również dla pasażerów, którzy tylko przesiadają się i na lotnisku czekają na kolejny lot. Muzeum pozwala im spojrzeć na dziedzictwo kulturowe kraju. Dla Rijksmuseum jest to wspaniała okazja, aby dzielić kolekcję z szeroką publicznością międzynarodową.