Teatr Współczesny w Szczecinie w ubiegłym miesiącu rozpoczął projekt Goście! Goście!, który ma na celu nie tylko swoistą integrację, ale także i poznanie przebywających w mieście obcokrajowców.

Spotykani na ulicach Szczecina Ukraińcy, Skandynawowie czy Niemcy stali się nowymi mieszkańcami tego miasta. Projekt zakłada nie tylko zaproszenie szczecinian i zapoznanie ich ze współczesną dramaturgią, ale poprzez nią — także z historią naszych sąsiadów. Celem, który twórcy projektu chcą zrealizować, jest stworzenie z pomocą sztuki wspólnoty widzów kilku kultur i języków.

W pierwszym sezonie prezentowana jest współczesna dramaturgia Ukrainy. Pod koniec stycznia odbyło się czytanie głośnego tekstu Natalii Worożbyt Dzienniki Majdanu — dokumentalnego scenariusza, spisywanych na gorąco relacji uczestników protestów na kijowskim Majdanie Niezależności.

Organizatory wspólnie z widzami starają się odpowiedzieć na pytania, jak wygląda rewolucja widziana od środka, oczami zwykłych ludzi, co zostało z tych emocji dziś i jakie są konsekwencje tych wydarzeń.