Instytucja kultury zatrudnia pracownicę na podstawie dwóch umów o pracę, a każda z nich zawarta jest na 1/2 etatu.
Czy można tej pracownicy udzielić godzinnej przerwy na karmienie dziecka piersią?
Pracownica zatrudniona na cały etat w podstawowym systemie czasu pracy ma do wykorzystania kilka dni za pracę w soboty i niedziele, jednak termin rozliczeniowy już minął. W najbliższym czasie zostanie mamą i nie będzie przychodziła do pracy. Pracownica nie chce teraz odebrać wolnych dni.
Co powinien zrobić pracodawca?
W instytucji kultury, w której obowiązuje 12-miesięczny okres rozliczeniowy, pracownicy wyjeżdżają np. na festiwale odbywające się w innych miastach.
Planując im harmonogram czasu pracy na 7 dni, kadrowy musi uwzględnić 11-godziną przerwę dobową oraz 35-godzinną przerwę w danym tygodniu.
Czy w części odpoczynku tygodniowego pracownika można wpisać delegację — byłoby to np. 12 godzin, a pozostałą liczbę godzin (np. 23 godziny) uznać za dalszą część przerwy w pracy?
Ze względu na charakter instytucji kultury i zgromadzone w niej zbiory — zdarzają się w niej przeszukania pracowników.
Jakie zapisy powinny się znaleźć w procedurze (instrukcji) przeszukania, jeżeli zapis w regulaminie pracy jest niewystarczający, a pracodawca chce szanować dobra osobiste pracowników?
Jakie dokumenty wewnętrzne należy wprowadzić w tym zakresie i jakie dokumenty powinien otrzymać lub podpisać pracownik?
Pytanie dotyczy wypłacania dodatku stażowego w czasie choroby oraz urlopu macierzyńskiego. W instytucji wypłaca się dodatek stażowy przy zasiłku:
- chorobowym — obok zasiłku;
- macierzyńskim — wlicza się w podstawę zasiłku.
Zdaniem ZUS dodatek powinien być wypłacany obok zasiłku macierzyńskiego.
Czy ZUS ma rację i na jakiej podstawie prawnej można wcielić do regulaminu wynagradzania to stanowisko ZUS?
Czy w instytucji kultury można wprowadzić czas ruchomy razem z czasem podstawowym?
Jeśli tak, to czy w takim przypadku należy podpisać porozumienie pomiędzy pracownikiem a pracodawcą?
Czy po stronie pracodawcy leży obowiązek sporządzania harmonogramu, czy wystarczy ustalić przedziały rozpoczynania godzin pracy?
Czy nagroda przyznana dyrektorowi przez organizatora może — na prośbę dyrektora — zostać wypłacana w ratach i to na przełomie roku?
Jeżeli nie, to jaka jest podstawa prawna?
Biblioteka chce nieodpłatnie udostępnić podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą salę w celu prowadzenia zajęć skierowanych do mieszkańców gminy, którzy korzystają z biblioteki.
Czy samorządowa instytucja kultury może to zrobić?
Jeśli tak, to co powinna zawierać umowa?
Czy w umowie może znaleźć się zapis np. o tym, że przedsiębiorca przekaże bibliotece książki?
Czy instytucja kultury może zawrzeć umowę-zlecenia oskładkowaną i opodatkowaną na obsługę BHP z emerytem, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie BHP i może wystawić rachunek?
Jaką umowę sporządzić z nauczycielem gry na instrumencie, który ma udostępnioną salę 2 razy w tygodniu w zamian za 6 występów w ośrodku?
Od września do grudnia ubiegłego roku dwanaścioro dzieci z szkoły w Orli brało udział w niezwykłych warsztatach. Uczestnicy projektu mieli za zadanie odnaleźć makatki, ręczniki, kapy, szydełkowe serwetki w szkolnej izbie regionalnej oraz w domach swoich dziadków.
Fundacja Dom Kultury prowadzi działalność zaangażowaną społecznie i szeroko pojętą edukację kulturalną i artystyczną. Jednym z najciekawszych przykładów pracy z osobami wykluczonymi jest blog eWKratke, który tworzą kobiety odbywające karę więzienia w Areszcie Śledczym w Warszawie Grochowie.