Holenderskie muzeum narodowe w Amsterdamie, słynne Rijksmuseum, to jedna z głównych atrakcji turystycznych tego miasta. Sama kolekcja malarstwa to ponad 5000 obrazów reprezentujących malarstwo holenderskie i światowe XV‒XIX w., w tym dzieła takich twórców, jak Johannes Vermeer czy Rembrandt.

Jak turysta ma odnaleźć się w takim gąszczu eksponatów? Jak najlepiej wykorzystać czas? Co zobaczyć? Otóż muzeum wychodzi zagubionym zwiedzającym naprzeciw, oferując mobilną aplikację, która pozwala stworzyć własną trasę zwiedzania!

Wystarczy wybrać dzieła, które chce się zobaczyć. Czy jest się fanem Vermeera, mebli czy kotów w sztuce? Można przewinąć kategorie i wybrać to, co jest interesujące. Aplikacja wyznacza idealną trasę i kieruje od jednego obiektu do drugiego. A co, jeśli się nie wie, co jest warte zobaczenia?

Można też wybierać spośród tras stworzonych przez innych gości. Aplikacja ułatwia zawężenie wyboru, zadając kilka pytań, a następnie wskazując trasę. Dzięki aplikacji można dowiedzieć się więcej o Rembrandcie, o najważniejszych wydarzeniach w muzeum lub o samym budynku.

Aplikacja posiada narzędzie nawigacyjne i interaktywny plan pięter, ułatwiający przemieszczanie się z jednej galerii do drugiej. Dzięki historiom z Rijksmuseum oraz wywiadom z ekspertami i artystami można zobaczyć o wiele więcej niż podczas zwiedzania na własną rękę.

A jeśli nie możemy — choćby ze względu na trwającą pandemię — wybrać się do Amsterdamu, zwiedzajmy muzeum dzięki stronie internetowej, na której znajduje się wiele filmów, zdjęć i ciekawych wykładów, przetłumaczonych na język angielski.