Przygotowana przez Zamek Cieszyn tegoroczna edycja Dizajn w przestrzeni publicznej podejmuje temat zimy i przygląda się jej z perspektywy użytkowników przestrzeni publicznej, którym doskwierają takie problemy, jak konieczność odśnieżania, oblodzone chodniki, smog i wiele innych.

Zazwyczaj przestrzeń publiczna nie jest odpowiednio dostosowana do funkcjonowania w zimie, więc w obliczu wielu przeszkód trudno w pełni cieszyć się tą porą roku.

Na szczęście to się zmienia i jest coraz więcej przykładów pokazujących, że możliwe jest stworzenie miejsc, z których ludzie mogą aktywnie korzystać nawet w mroźne dni. Wpisuje się w to idea Winter Cities, czyli miast zimowych, które przez kreatywne, innowacyjne podejście nie tylko rozwiązują problemy śniegu i zimna, ale wpływają też pozytywnie na postawy lokalnych społeczności, angażując je do uczestnictwa w życiu swojego miasta również zimową porą.

Na wystawie, którą można było oglądać do końca lutego, przedstawiono rozwiązania i dobre praktyki, które mogą inspirować do zmian w najbliższym otoczeniu. Projekty pokazują, jak dbać o bezpieczeństwo, poprawić komfort, zapewniać ciepło oraz czystsze powietrze, troszczyć się o aktywność fizyczną.

Dzięki nim zima przestaje być „zła” i przynosi dużo możliwości. Osoby, które nie mogły na żywo zobaczyć wystawy Dizajn w przestrzeni publicznej. Nasza zima zła? — mogą pobrać katalog wystawy.