Nie tylko szanty i pływadła, ale także książki były bohaterami tegorocznego Festiwalu Górnej Odry, który odbył się w czerwcu, między innymi w Raciborzu. Dlatego też Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu włączyła się w organizację tego niezwykłego wydarzenia.

Ze względu na to, że tegoroczne Pływadło odbywało się pod hasłem Oprócz chęci do pływania, mamy pociąg do czytania, rzeka zaroiła się od inspirowanych książkami pływających jednostek. Można było więc zobaczyć Książkobus Pana Zdzisława, statek Pana Kleksa czy Oko Saurona. Na wykonanych pływadłach trzeba było przepłynąć około 40 kilometrów.

Oczywiście na bulwarach nie mogło zabraknąć stoiska raciborskiej biblioteki, które cieszyło się równie dużym zainteresowaniem co inspirowane książkami pływadła. Biblioteka na swoim stanowisku promowała ofertę biblioteczną, zapraszała do skorzystania z szeregu usług i imprez. Zorganizowała także kiermasz książki, na którym na miłośników literatury czekały atrakcyjne rabaty. To spotkanie to była także wspaniała okazja to przeprowadzenia ankiety w związku z realizacją projektu Łączy nas biblioteka w ramach programu Blisko. Mieszkańców pytano o ich preferencje, zainteresowania odnośnie organizacji wydarzeń i nagradzano drobnym upominkiem.

Jak widać, pływanie i czytanie zdecydowanie mogą iść w parze.