W zabieganej codzienności coraz ważniejsze stają się elastyczne, pomysłowe rozwiązania, które ułatwiają życie. W tym zakresie na uwagę i ogromny ukłon zasługuje pomysłowość bibliotekarzy. Wciąż generują oni nowe pomysły na dostarczanie książek czytelnikom.

Dość drogim (koszt to prawie 1,9 mln zł), choć wartym uwagi pomysłem jest rozwiązanie przygotowywane dla Biblioteki Raczyńskich. Ideą tego pomysłu jest możliwość wypożyczania i oddawania książek przez całą dobę. Książkomaty, aby jak najlepiej odpowiadały potrzebom czytelników, staną nie przy bibliotecznych filiach, ale przy pętlach tramwajowych lub w okolicach supermarketów.

Alternatywnym i bardzo ciekawym pomysłem jest współpraca z… siecią paczkomatów. Jak zauważa Barbara Mrowiec na stronie Lustro Biblioteki — tę usługę z powodzeniem wdraża coraz więcej bibliotek. Jako jedna z pierwszych taką współpracę nawiązała w czasie pandemii Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu bezpłatną usługę Książka w paczkomacie kieruje do czytelników, których godziny pracy pokrywają się z godzinami otwarcia biblioteki. Dostawy do 25 skrytek na terenie całego Raciborza realizują wszystkie filie i oddziały tamtejszej biblioteki.

Niektóre biblioteki na fali doświadczeń pandemicznych uruchomiły usługę Książka na telefon. Polega ona na tym, że zamówione przez seniorów pozycje dostarczane są do ich miejsca zamieszkania na rowerze lub w przypadku większych odległości — samochodem.

Więcej ciekawych i oryginalnych pomysłów na dotarcie z książkami do czytelników można znaleźć na stronie Lustro Biblioteki.