W Łodzi można już odwiedzać nową, poświęconą architekturze i urbanistyce filię biblioteki miejskiej, która powstała w wyremontowanej… secesyjnej kamienicy. Biblioteka Secesja.Archihub to miejsce, w którym znajdziemy pozycje poświęcone architekturze i zrównoważonemu rozwojowi oraz ekologii, zdobnictwu i studiom miejskim.
Wiele tu też kontrastowych zestawień. Opracowaniom o brutalizmie towarzyszą książki przybliżające teologiczne aspekty kreacji przestrzeni świątyń. Islam spotyka się z chrześcijaństwem, rezydencjonalne wnętrza z cmentarzami, urbanistyka z ewolucją formy pojedynczego mebla, street art z kolejnictwem. Nie zabrakło też miejsca na utopie, eksperymenty, nietypowe budulce, a nawet… estetykę lasu.
Do odkrywania otaczającego świata przez książki bibliotekarze zapraszają również młodszych odbiorców. W bibliotece jest wiele tytułów dla początkujących adeptów bibliofilstwa, publikacji ćwiczących oko w odnajdywaniu szczegółów oraz wizualno-narracyjnych propozycji o różnym stopniu skomplikowania
Secesja.Archihub to miejsce, w którym można nie tylko wypożyczyć ciekawe publikacje, ale także podyskutować, w szczególności o Łodzi i jej architekturze. Ważnym elementem tworzącym tą nową przestrzeń kultury ma być integracja społeczności osób zainteresowanych otoczeniem swojego miasta i dyskusjami o przestrzeni urbanistycznej.
Choć bibliotekę otworzono zaledwie kilka tygodni temu, już odbywają się w niej panele dyskusyjne, organizowane są wycieczki miejskie i warsztaty (np. modelarskie), planowane są spotkania z architektami, pisarzami, przewodnikami, historykami sztuki, aktywistami, lokalnymi twórcami.
Samo miejsce zachwyca estetyką. Zachowana została oryginalna stolarka okienna, a nawet fragmenty drewnianej podłogi, na której wzór odtworzono całość w pozostałych częściach budynku. Ściany zdobią malowidła i sztukaterie, elewacja po remoncie zyskała dawny blask — cały budynek cieszy oko.